אבוטבול על שחרור פולארד: "נשמח לראותו מגיע לביקור בעירנו"

יוסי לוז
ז' כסלו ה'תשפ"א 23/11/20
לפני כשנה הקריא חבר הכנסת משה אבוטבול מכתב שהגיע אליו – וקרא לפעול לשחרורו של יונתן פולארד לאלתר • היום, עם ההחלטה להסיר מעליו את המגבלות, הודה אבוטבול לטראמפ, נתניהו ולעם ישראל "שלא הפסיקו להתפלל למען מי שמסר נפשו למען העם והארץ"
צילום: מתוך ויקפדיה
צילום: מתוך ויקפדיה

ההתרגשות מהסרת המגבלות באופן סופי על המרגל הישראלי, יונתן פולארד, הביא את ראש העיר משה אבוטבול להודות לנשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ ולראש הממשלה בנימין נתניהו וכן לעם ישראל שהתפלל עליו - וקרא לפולארד להגיע לביקור בבית שמש, כהמשך לכך שהוא קיבל את תואר אזרח הכבוד של העיר.

יונתן (ג'ונתן) פולארד הוא יהודי אמריקאי שהיה כלוא בכלא האמריקאי למשך 30 שנה, לאחר שנגזר עליו מאסר עולם בעוון ריגול למען ישראל, בעת עבודתו באגף המודיעין של חיל הים האמריקאני.

לפני כחמש שנים, אחרי מערכה ציבורית שלימה בישראל ובארצות הברית, שוחרר פולארד מהכלא האמריקאי, אך עם תנאי שחרור שהגבילו את תנועתו לתקופה של חמש שנים, בין היתר חבישת אזיק אלקטרוני, עוצר לילי, מגורים בניו יורק וממילא איסור יציאה מגבולות ארה"ב.

במהלך השנים הופעלו לחצים וננקטו פעולות על מנת להסיר מעליו מגבלות אלו, בכדי לאפשר את עלייתו של פולארד, יחד עם רעייתו לישראל, אך הדבר לא יצא אל הפועל, כשלפני שנתיים אף דחה בית המשפט הפדרלי לערעורים במנהטן את בקשתו של פולארד להקל על תנאי שחרורו.

עם תום תקופת ההגבלות שתמה לפני מספר ימים, פורסם כי משרד המשפטים האמריקני החליט לא לחדש את תנאי השחרור של פולארד וכי הוא משוחרר לחופשי וממילא יכול לממש את רצונו לעלות לישראל.

בעקבות כך כתב היום חבר הכנסת משה אבוטבול בטוויטר: "אני שמח שיונתן פולראד ורעייתו חוזרים לישראל וכאן המקום להודות לנשיא ארה״ב, לרה״מ, ולעם ישראל שלא הפסיקו להתפלל למען מי שמסר נפשו למען העם והארץ. כראש עיריית בית שמש הענקתי לפולארד אזרחות כבוד ונשמח לראותו מגיע גם לביקור בעירנו".

אזרחות הכבוד עליה דיבר אבוטבול הוענקה לפולארד לפני כשבע וחצי שנים, בראשית הקדנציה השנייה של משה אבוטבול כראש עיר. התואר הוענק לאחר שאחד מבני משפחתו של פולארד פנה לאבוטבול על מנת שיתן לו תואר זה, ואכן ההצעה שהועלתה להצבעה באופן מיידי עברה פה אחד ואזרחות הכבוד ניתנה.

בנאום קצר שנשא לפני שנה בדיוק בכנסת הביא חבר הכנסת משה אבוטבול מכתב שהגיע אליו מאחד מ'אזרחי המדינה' וציטט את שכתב: "אנחנו מאמינים שארה"ב תשחרר את יונתן פולארד ממש בקרוב ויבוא יחד עם רעייתו לישראל, אחרי שלושים שנה בכלא".

"היום, ארבע שנים למאסר הבית של פולארד. בזכות זה ארה"ב יכולים לזכות לחיים אמיתיים של צדק, ברכה והצלחה. אם נאמין שזה חשוב, נוכל לראותם בעוד כמה ימים כאן בארץ ישראל", הוסיף אבוטבול לצטט ופנה לראש הממשלה בשאלה: "האם עשינו מספיק בשביל להביאו ארצה", תוך שביקש משר החוץ ושגריר ארה"ב בישראל שיעשו הכל בשביל שישוב לישראל.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.