אברמצ'יק, יש קו לממ"ח

יהונתן מאיר
י' סיון ה'תשע"ט 13/06/19 2
באתר כיכר השבת פורסם כי המוזיקאי יהודה אברמצ'יק תושב העיר ניסה להכניס את ילדיו לבית הספר וסורב בשל אי התאמה. אלא שתחקיר קצר שערכנו מעלה כי מי שכתב האתר מתאר כ"חרדי חדש" רחוק מתיאור זה מרחק רב. קצת תמוה שאדם שיש לו חמאה מטאפורית על הראש, יוצא כך לשמש ביום כה שרבי
ילדי נצח ישראל בפעילות חברתית
ילדי נצח ישראל בפעילות חברתית

גילוי נאות: טרם גיבשתי דעה כלשהי על בית הספר "נצח ישראל" ובטח שלא תרמתי להם במצ'ינג. אבל אני לא קונה סתם לוקשים. באתר כיכר השבת פורסם כי המוזיקאי יהודה אברמצ'יק שניסה להכניס את ילדיו לבית הספר וסורב. תחקיר קצרצר מעלה כי זו זעקת קוזק נגזל הבנאדם לא עומד בשום סטנדרט של תקנון מינימלי של בית ספר דתי

 

אך תמונה של בית חרדי עם ארון ובו ספרי קודש ושעל שולחן הסלון מונח עיתון "המודיע" גרמה לקוראי אתר החדשות "כיכר השבת" להשתכנע כי מדובר בעוד חרדי אומלל שילדיו לא התקבלו לבית הספר המתאים למשפחתם משום שהוא לא עומד בסטנדרט מספיק לטעמם האנין של המנהל האדיש המנותק והמתנשא.

"טענות:" זועקת הכותרת הראשית של הכתבה "החיידר ה'מודרני' נוקט באפליה - בדיוק כמו כולם". יהודה אברמצ'יק בן ה-30, קובע כתב אתר החדשות אלי רוטמן הוא מה שנהוג לכנות "חרדי חדש". עד לפני ארבע שנים הוא היה חסיד גור מן המנין, בעיר ערד. בשנים האחרונות בחר יהודה בדרך חיים חדשה, שכחלק ממנה הוא מממש את נטיותיו האמנותיות כמוזיקאי.

אברמצ'יק שפך לאתר כיכר השבת את אשר על ליבו "כל פשעי וחטאתי, הם שלפרנסתי אני זמר כותב שירים ישראליים, שלא מתאימים לעולם החרדי. לא למדתי לימודי ליבה, לצערי, ולכן בינתיים זה הדבר היחיד שאני מוכשר בו ויכול לעשות אותו". הוא מרוצה בסך הכל מהחיידר בו הילדים שלו לומדים היום אבל  בעיניו חסרים להם 'לימודי ליב"ה'.

 

אבל שיטוט קצרצר ברחבי דף הפייסבוק מעלה תמונה שונה לגמרי.  יהודה אברמצ'יק מעיד על עצמו כי הוא שירת בצה"ל ביחידת מודיעין יוקרתית ולמד לתואר במכללה למנהל ולאחר מכן אף עבד בתחום המחשוב והעיד על עצמו שהוא נהנה מאוד מעבודתו "המגניבה" ובסרטונים שהפיץ הוא מגולל את סיפור הצלחתו.

 

בראיון לכיכר השבת אברמציק לא דייק. הוא למד לימודי ליבה והתפרנס היטב גם לא מעבודת הזמר. אבל גם אם נניח שהוא הלך אחרי הנטיות האמנותיות שלו מדוע הוא חבר בפורומים רבים של "יוצאים בשאלה" וקהילות המזוהות כחרדים  אך בחייהם הפרטיים ובמסגרת הקהילות עורכים אירועים המנוגדים לרוח ההלכה באופן מובהק והוא מציג את עצמו לא פעם ככזה.

בראיון ארוך ברדיו סול רק לפני כשלושה חודשים אברמצ'יק מתכחש לעובדת זהותו החרדית מודרנית כפי שתיאר בריאיון. כאשר בלא מעט תמונות שאנחנו בוחרים למנוע מקוראינו נצפה אברמציק כשהוא אינו שומר על גדרי ההלכה כשהוא מתאר את ירידתו הרוחנית כבר בעת שירותו הצבאי.

הנהלת "נצח ישראל" לא מגיבה ולא מתיחסת לסיפור הזה. לכן, פניתי לתקנון אשר פורסם בעת הקמת בית הספר "מוסדות נצח ישראל נוסדו ע"י קבוצת הורים ובתמיכת רבני הקהילות כמענה לקהילות חרדיות דוברי אנגלית בעיר בית שמש ומשפחות ישראליות המזדהות עם ערכיהן. משפחות בית הספר הן משפחות חרדיות החפצות שבניהן יתחנכו עפ"י השקפת העולם החרדית, עם מחויבות מלאה לשמירת תורה ומצוות והקפדה על שו"ע והלכה. לשם כך, נקבעו כתנאי קבלה הקריטריונים דלהלן:

1 .המשפחה מגדירה את עצמה כחרדית היא מקיימת אורח חיים חרדי, תוך הקפדה מלאה ומוחלטת על גדרי ההלכה.

2 .המשפחה התנהגה ונוהגת זה מכבר בנורמות מקובלות בקהילה החרדית בישראל ביחס לסגנון הלבוש וההופעה החיצונית. אבי המשפחה חובש כיפה שחורה, חולצת צווארון ובמכנסיים כהים, אם המשפחה לבושה עפ"י דרישות ההלכה וגדרי הצניעות המקובלים בקהילה החרדית.

3 .המשפחה שייכת לקהילה חרדית, מתפללת בשבתות בבית כנסת חרדי ומתייעצת באופן קבוע בנושאים הלכתיים והשקפתיים עם רב הקהילה המכיר את המשפחה".

 

כאמור, על פי דף הפייסבוק הפעיל של אברמצ'יק לא נראה שהוא מנסה לעמוד כמו כל הורה דתי וחרדי בסטנדרטים הנדרשים לקבלת ילדיו למוסד מתאים.

צילומי מסך מצונזרים מדף הפייסבוק

 

 

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
 • לא
  א. אם תלמוד תורה חסידי יכול להכיל את הילדים שלו סימן שהם עדיין מתפקדים כמשפחה חרדית ואני יסביר המשפחה שומרת על אורח חיים חרדי לפחות במובן החברתי אך מעבר לכך האישה והילדים שומרים תורה ומצוות קלה כבחמורה ,
  האבא עושה את ההצגה כנדרש אך לא מאמין במהות ולכן הוא בתחום האפור שבין חרדי מודרני יוצא בשאלה ו"אנוס בדתו"
  אין לשפוט את הילדים לפי קריטריון זה
  ב. כל הקדושים של התקנון הוא אבסורד אם פתחו בית ספר מיוחד כדי לברוח מעיסוק בתקנוני צניעות ושאר באושים ובהגדרות מיהו חרדי
  הקימו בית ספר על תקנון שמגדיר חרדי רק על סמך צבע הנכנס שלו או צבע החולצה שלו מבלי להתייחס לעצם השאלה .
  ג. כמו שנכתב כבר בפייס כנראה מדובר בלחץ של גור לא לאפשר לילדיו לימודי ליבה להשאיר אותם חרדים ובורים גם כאשר העילה היא" שהם לא מספיק חרדים "
 • כמה טוב ה'
  הנכדים המקסימים, הגאונים שלי...
  ימשיכו ללמוד תורה על טהרת הקודש.
  ואני מבטיחה, להשלים להם את הליבה..
  אשרינו. הבן שלי עם המידות הכי טובות.
  ואהבת לרעך.. וכל בן אדם לחברו, עולה על כולכם...
  מעולם לא פגע בבן אדם.
  לא במשפחה ולא מחוץ לה...
  מעולם לא הוציא עלבון מפיו.
  ישר בכל דרכיו.
  אמיתי.
  מברך, מתפלל. מדבר דברי תורה שר זמירות.
  שבת מרוממת בזכותו...
  הבאת משהו ישן מתקופה של בלבול..
  שבע יפול צדיק וקם.
  תודה.