אוקי מה הסיפור?

ד. קושנר
ט"ז אלול ה'תשע"ח 27/08/18
בעקבות מכתבי רבני הקהילות הרב יצחק בוגרד מחשובי רבני הקהילות החרדיות בעיר בראיון סוער לרדיו קול ברמה. הקלטת הראיון התפרסמה בכל קצווי העיר ועיקריו מובאים כאן לאלה שאין להם זמן או סבלנות להקשיב.

 

הרב: "בוא עכשיו לבית שמש ותראה שאין לנו מקווה, ובונים עוד שכונה בלי מקווה, ועוד שכונה בלי מקווה. אין דברים כאלו בשום עיר, לשים פה כסף בשביל מקווה זה הזוי ובבית שמש אין מקווה.

הייתה לנו תקווה, התקווה הזאת התאכזבה, לא כך צריכה להתנהל עיר גדולה הולכת.

מראיין: מקווה אין לכל הקהילות או רק לקהילה הליטאית?

הרב: אני מכיר שלוש שכונות שבהן אין מקווה, ברמה ג'1, כשהגענו לגור לא היה מקווה, אברכים שילמו מכספם לבנות מקווה ואחר כך, אחרי שנים, בנו מקווה. ועכשיו ג'2 התחיל איכלוס ואין אפילו התחלת בנייה וכן בשכונת המשקפיים. אבל זה רק, אני חייב לציין שכל דבר שאני מזכיר הוא לא כל התמונה,  זה סימן לכך שהעיר מתנהלת כולה על הכל מתנהל בצורה של אנשים שלא יכולים לנהל עיר גדולה.

מראיין: אתה מתכוון לראש העיר אבוטבול שלדעתכם הוא לא יכול לנהל? או גם על נציגים אחרים במועצה?

הרב: אם העיר לא מתנהלת פירושו שאין מישהו שיכול לנהל שם, אני לא יודע מי, וזה לא מעניין אותי גם. זו העבודה של ההנהלה הם צריכים לעשות פה איזה מהפך, אולי ישראל פורוש, אתה יודע מה

הרב: אין לכם התנגדות להביא את ישראל פורוש?

איזו אהבה תהיה לו ברחוב, תלך תסתובב ותשאל

מראיין: אין לכם בעיה עם מישהוא מוצנח?

הרב: אנחנו מחכים למישהוא מוצלח תביא את "פורוש?" לא אכפת לנו. מישהוא שיודע לנהל עיר גדולה

מראיין: מוסדות לימוד יש לכם? גני ילדים?

הרב: גני ילדים בחצרות ובעזרות נשים של בתי כנסת, אני כמובן לא מדבר על החלקים האחרים בעיר ששייכים לצד הנכון, שהוא לא דגל התורה והוא לא שלומי אמונים, ששמה הכל נהדר.

מראיין: אתה מתכוון לש"ס?

הרב: ש"ס, גם לגור ולבעלז

מראיין: אתה אומר ש"ס וגור מסודרים, הליטאים ושלומי אמונים מקופחים?

הרב: כן. הייתה תכנית חומש לסדר לנו כיתות, וכל הכיתות שהיו צריכות להיות בשכונות שעכשיו נבנו ונבנות, הכל הלך להשביח נכסי נדלן בעיר הוותיקה של החסידויות שיש להן הרבה יותר כיתות ממה שהם משתמשים בפועל.

מראיין: אני רוצה לשאול אותך אם בכל אופן תתקבל החלטה וגדולי ישראל יסמכו את ידיהם עליה, על תמיכה באבוטבול לקדנציה נוספת, איך ינהג הציבור?

הרב: בבית שמש יש כמה סוגים, יש את האמריקאים, שהציווי של גדולי ישראל הוא לא בראש מעייניהם והם אומרים הכי ברור שאפשר, שהדבר היחיד שמענין אותם זה פתרון.

מראיין: אולי הם יצביעו לעליזה בלוך?

מציע שעליזה בלוך תציל אותם וזו באת בדיחה עצובה כי אנחנו באמת מה זה משנה לנו מי שלא יכול לנהל או מי שלא יכולה לנהל.

מראיין: אז מה אתם תעשו? אתם הציבור שכן סר למרותם של גדולי ישראל, אתם תאלצו להצביע אבוטבול.

הרב: אנחנו קודם כל משמיעים את הזעקה ובסוף אנחנו נעשה את מה שגדולי ישראל יגידו אחרי שיהיה לנו ברור שהם שמעו את הזעקה שלנו ואני חייב לציין עוד נושא בוער שאין כדוגמתו. כל הזמן האיכלוס פה בקצב גדל והולך, הולכות להגיע לפה 10,000 משפחות ונכון לעכשיו כבר יש מאות או אלפי נשים יושבות בבית, אף אחד לא דאג לתעסוקה בעיר, אני כבר לא מדבר על נשות אברכים שהן המפרנסות היחידות שפשוט הקופות קורסות תחת הנטל. אין שום עיר חרדית כזאת

מראיין: רושמים לי מאזינים תוך כדי – משה אבוטבול עם כישלון בניהול העיר עם עבירה, משה אבוטבול כבר מזמן היה צריך להיות בחקירת משטרה, אנחנו כמובן לא מזדהים עם הדברים האלו

הרב: אנחנו לא תוקפים אישית אף אחד, משה אבוטבול אדם טוב, אני לא מאמין שהוא יכול לנהל עיר גדולה ואני לא מאמין שיש מישהוא שכן מאמין בו.

מראיין: טוב, נמשיך לעקוב אחרי העניינים האלו,הרב יצחק בוגרד, גבאי בעיר,בית כנסת מארגכן כינוס הקהילות תודה רבה לך

הרב: תודה גם לך

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.