איקאה אשתאול: אין דין ואין דיין

ד. קושנר
כ"ה סיון ה'תש"פ 17/06/20
לאיקאה מותר: בית המשפט המחוזי דחה את בקשת המדינה להוציא צו סגירה ולאטום שליש משטח החנות של ענקית הריהוט משוודיה. האכיפה הסלקטיבית של בית המשפט נחשפה במלוא כיעורה, והוכיחה שוב כי הפשע של איקאה משתלם.

איקאה ניצחה הצדק הפסיד

בשנת 2015 קבע שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין בנוגע לחריגות בנייה כי "המקרים שבהם תוכשר בדיעבד בנייה שלא כדין צריכים להיות נדירים שבנדירים... אילולא כן לא יתקיים מוראה של מלכות, וכפועל יוצא 'איש את רעהו חיים בלעו'".

איך קורה שתושב בית שמש ש"סוגר מרפסת" מקבל קנס ענק על חריגה של מטרים בודדים, ומנגד מאשר בית המשפט את גזלת 8000 מ"ר של קרקעות באשתאול לטובת הענקית הדורסנית משוודיה. 

רק בחודש האחרון חשף העיתונאי קלמן ליבסקינד כי נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות דנה בתיקים בהם קיים ניגוד עניינים אישי, דבר שלא מנע מהנשיאה לדון בתיקים הללו למרות האיסור הברור , יתרה מזו בית המשפט בישראל נתגלה כגוף הפועל במחשכים, ומטיב עם בעלי ממון ואינטרסים על מנת לאפשר הטבות רגולטוריות עבור חברות גדולות דוגמת איקאה.

דחיית הבקשה

כאמור השופט אלכסנדר רון נימק את דחיית בקשת המדינה לאטום את הבנייה החריגה וקבע:"עבירות בנייה, חומרתן יתירה, ומהוות הן כפי שנטען בדין, מכת מדינה המצדיקה סעדים דרסטיים שיגנו על האינטרס הציבורי ככל שרק ניתן", עוד הוסיף רון. "עם זאת לבקשה דנן, נסיבות ייחודיות ואין כלל על הפרק בעל דין המתייצב לדיון ללא היתר בנייה, לאחר שכבר קבע עובדות בשטח, ומבקשת עתה את רחמי בית המשפט. למשיבות היתר בנייה ולטובתן גם החלטת וועדת הערר. לא אלה הן הנסיבות המצדיקות צו ביניים, ומכאן שדין הבקשה לדחייה".  עוד כתב השופט: "חלק לא מבוטל מהקשיים בכל הקשור לסוגיית האכיפה של עבירות בנייה נובע מכך שנוקטות הרשויות לסוגיהן בהליכים העומדים לרשותן באיחור ניכר", השופט רון מוסיף: "פעולות שניתן ונכון היה לעשות בשלבים מוקדמים, מורכבות שבעתיים בחלוף הזמן".

 

 

 

 

 

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.