אסטרייכר בוכה על ר יגאל ברזמן ז"ל

יהונתן מאיר
ט' תשרי ה'תש"פ 08/10/19
יגאל יצא מהעולם הזה בלי כלום, לא דירה, לא נכסים, לא עסק, לא כסף כלום, כלום כלום. אבל כמו בסיפור של יוסלה קמצן קדוש פתאום ראינו כיצד מלווים אותו כל החסדים שהוא עשה, חסדים שלאט לאט מתגלים עוד ועוד. יגאל פזרן קדוש
ירוחם אסטריכר
ירוחם אסטריכר

אולגה וגרשון היו לנו כמו דודים שלנו, סוג של משפחה, כמעט בכל שבת סעדנו יחד. הם היו משפחת עולים מברית המועצות, אנשים נחמדים התקרבו ליהדות, צמאים לדעת ומלאי רצון להפיץ את האור, הוא עבד במפעל לא רחוק, היא עסקה במשהו שקשור לקליטה ועליה והיו מוקד להמון עולים אחרים.


בליל הסדר הם היו חלק אינטגרלי מהמשפחה וכמובן בשאר החגים ולא רק, אולגה וגרשון עם הילדים יגאל, יאיר והשלישיה אורנה, שמעונה ורבקה היו ממש כמו משפחה והיו חלק מהקהילה, בהמשך הם כבר לא היו צריכים עזרה בשולחן השבת הם למדו את השירים והניגונים, ידעו את המנהגים, ובהמשך ארחו אותנו בשולחן השבת שלהם.

עברו הימים, נקפו השנים, הורי עברו דירה לעיר אחרת ואיכשהו הקשר נותק.

יום אחד, אני כבר נשוי שנה פלוס, החלטנו לחפש דירה ברמת בית שמש שאז הייתה ממש חור העולם אבל היו בה מענקי משרד השיכון.


בקושי היו אוטובסים, בעיקר היה מוניות שירות מתחנה מרכזית הישנה בירושלים, סיבוב מייגע לקצה רמת בית שמש הייתה אז סוג של אתר בניה.


אבל איך מחפשים כאן דירות? אהה אין בעיה, יש כאן יגאל, הכל עובר דרכו, הוא המתווך של האזור, אין דירה שהוא לא מכיר ואין קבלן שלא עובד איתו, שוין אז מחפשים את יגאל.


כשמצאתי את יגאל זיהיתי מיד, זה יגאל שלנו, שנים לא התראנו, היה לנו הרבה חוויות להעביר, ויגאל התחיל להראות לנו דירות, סיבוב, ועוד סיבוב, ועוד דירה וכלום לא פוגע, ויגאל ממשיך בחביבות וסבלנות, אל תמהרו זה דירה, לא לוקחים אם לא אוהבים, בואו נראה עוד אופציות, הכל בסדר.


בסוף, כשללא מצאנו כלום והתייאשנו ממש, הוא אומר לי, שמע יש פרוייקט אחד שלא קשור אלי, יש שם בחור נחמד שמשווק, קח מספר שלו תגיד יגאל שלח ואולי יש לו מה להציע.


כך היה, ושם מצאנו את דירתנו, אבל יגאל לא קח שקל, לא עבדתי על זה אז אני לא לוקח, זה היה יגאל, אחרי לא יודע כמה זמן ששרף עלינו, בסוף לא לוקח כי לא טרח על זה.


יגאל כבר לא היה הילד הרוסי של גרשון ואלגה, יגאל היה זה שכל דירה ברמת בית שמש עברה דרכו, זה שאף קבלן לא מתחיל לשווק פרוייקט בלי לשבת איתו, זה שכל מכרז שיוצא לדרך באזור איכשהו קשור אליו.


אבל באמת יגאל לא היה איש עסקים, הוא היה אברך כויילל שרק רצה להחזיק תורה, זה התחיל עם שני כויילים שהחזיק, חודש בחודשו מימן את האברכים, וכמובן החסד שאהב לעשות, לא היה דבר כזה לבקש משהו מיגאל ולשמוע לא, פשוט אין מציאות שכזו.


אפילו את הרכב יכלת לקחת לו והוא היה בסדר עם זה, ואם צריך היה שוכר רכב כי איזה אברך רצה לצאת לנופש לכמה ימים ואין לו דרך להשיג רכב אז יגאל נותן את הרכב בחיוך והולך לשכור משהו חילופי, ואם פתאום האברך עושה תאונה והלך הרכב? אז דואגים לעזור לאברך ולהרגיע אותו, כמובן לא לוקחים ממנו שקל כי מאיפה יש לו?


ואז הוא פתח משרד שמהר מאוד הפך להיות המקום בו כולם מגיעים להסתובב וכל ההתרחשויות הטובות של בית שמש עוברות שם.


אבל אז התהפך הגלגל, יום אחד ואין לי מושג מה בדיוק קרה, יגאל הסתבך כלכלית, נכנס לחובות, הפסיד הכל הבית, הנכסים ואפילו העסק שנקרא יגאל נכסים כבר לא היה שלו, הוא רק עבד שם כמו אחרים...
הוא עבר לנדוד ב

דירות שכורות, עם בנותיו ועוד כמה  ילדים שגידל ברוב טובו, כעת הוא הי זה שנזקק לעזרה, אבל יגאל לא יודע לבקש, הכל טוב לו זה רק נסיון. זוכר בערב סוכות אמרו שליגאל אין סוכה והבית תשעה באב, רצנו לארגן סוכה, סכך דפנות ושמנו לו ליד הדלת של הבית שגם שם יהיה חג.אט לאט הוא החל לשקם את ההריסות, לנסות לחזור לעצמו, הכל מאת השם הוא אמר, והמשיך להיות איש החסד. כולם היו בטוחים שהוא חזר להיות איש העסקים הגדול, והפניות חזרו ובגדול, והוא כרגיל לא יכול להשיב פני איש ריקם וככה מהלחם שלו נתן לאחרים גם כשלא היה לו, רק שיהיה להם טוב.


ואז לפני שנה פלוס הוא היה חולה, הוא סיפר שזה כנראה חסימה בדרכי המרה, תתפללו עלי הוא ביקש, יש לי ניתוח רציני, ואישפוז ועוד טיפול ונראה שהסתדר ואבל אז שוב הוא נהיה צהוב והחליטו על ניתוח רציני והוא כבר היה נראה חלוש ובסיום הניתוח השמועה רצה, יגאל לא יודע אבל בניתו הרופאים גילו שיש לו סרטן בלבלב עם גרורות וככל הנראה אין מה לעשות, זה בשלב מתקדם, לא נותנים לו 4 חודשים לחיות ואסור עוד לספר לו, הוא לא יודע.


הייתי אצלו אז משמרת לילה, זה היה לפני עשרה חודשים, הוא היה רזה, חלוש סובל מכאבי הניתוח, אבל מלא תקוו שיהיה בסדר. בהמשך הגיעו תוצאות הדיקות כמו שהרופאים חששו, אין טיפול.
ומאז עשרה חודשים היה לו תפקיד, לסבול את הייסורים מאהבה ולחזק את כל מי שבא להיות איתו, ממש כך, קיבל את הדין באהבה, חיזק את כולם וכל הזמן ביקש שנקפיד יותר בבין אדם לחברו.
אם היה משהו שיכל להרגיז את יגאל זה כאשר דיברו על אחרים לא טוב, הוא לא סבל את זה, מה יצא לכם מזה? למה זה טוב? לא פעם היה סונט בי, ירוחם אתה חייב להרגיע אתה חסר תקנה, תקבל על עצמך לא לדבר על אחרים ותשמע לי אל תתעסק בפוליטיקה.

לאורך עשרת החודשים היה נראה שאולי יש תקוה, אולי ימצאו טיפול, אם לא בארץ אז בחול, אבל לאט לאט הבינו שלרופאים בשר ודם אין פתרון, אם לא יהיה נס גדול, יגאל בדרכו לתחנה סופית.
לאט לאט הייסורין גברו, זה היה בלתי נסבל, המחלה אכלה לו את הגוף וגם את היכולת הכלכלית שעוד איכשהו נראה היה שחוזרת אליו. ובדיוק כמו שחזל אומרים, ולא עוד, אלא שבשעת פטירתו של אדם אין מלוין לו לאדם לא כסף ולא זהב ולא אבנים טובות ומרגליות, אלא תורה ומעשים טובים בלבד.


יגאל נפטר ביום שישי ערב שבת שובה, כאשר מלווים אותו כל החסדים שהוא עשה, חסדים שלאט לאט מתגלים עוד ועוד, ממש כמו בסיפור של יוסלה קמצן קדוש רק בלי הקמצן, ממש יגאל פזרן קדוש.
הוא יצא מהעולם הזה בלי כלום, לא דירה, לא נכסים, לא עסק, לא כסף כלום, כלום כלום.

יגאל השאיר אלמנה ויתומות שכעת אחרי המחלה נשארו להתמודד לבד, עם היתמות עם הכאב, עם הטראומה של תקופת המחלה ומעל הכל ללא שום בסיס כלכלי, כלום. ממש לחם לאכול, שכירות לבית, הדברים הבסיסיים שכל אחד צריך, לא נשאר כלום.


כעת חובה על כולנו להירתם ולהצרף למאמץ, לקחנו על עצמנו החברים להגיע ליעד של 1,800,000 שח שיהיו בסיס כלכלי קיומי לאלמנה והיתומות, אנא אל תעמדו מנגד, קחו סנגור ליום הדין ותעזרו למשפחתו של איש החסד שכל חייו רק עזר לכל דורש.

אז אם תרמתם כבר, אשריכם.
ואם טרם הספקתם, אשמח אם תתרמו דרך הקישור הזה למען משפחתו של ידידינו יגאל שהלך לעולמו.

https://www.causematch.com/he/projects/help-r-igals-family-that-past-away-and-left-4-children/2476529937/

בתמונה יגאל ברזמן