בית שמש לחרדים? גם תל אביב

יהונתן מאיר
י"ח ניסן ה'תשע"ט 23/04/19
היסטוריית הבנייה החרדית: בכנס הנדלן של גלובס התרעם ח"כ הרב משה גפני "אנחנו ביקשנו ללכת מעבר לקו הירוק? לא נתנו לחרדים כלום, אז זרקו אותם מעבר לקו הירוק. איזו עיר חרדית או שכונה חרדית בנתה מדינת ישראל ב-30 שנה האחרונות עבור הציבור החרדי? בית שמש היא בנתה? אז תגיד לי גם שהיא בנתה את תל-אביב". גפני צודק? קראו
רמת בית שמש ג
רמת בית שמש ג

מצוקת הדיור  החרדית אמיתית. בצל תנופת הבנייה בבית שמש, והרמיזה של הרב גפני שלא בונים עבור החרדים. טיפטיפה היסטוריה לקוראינו הנבונים.

גפני רומז, אם כן, שממשלות ישראל לא יזמו כבר שלושה עשורים בנייה ייעודית למשפחות חרדיות. חרדים יכולים להתגורר בעיר הקודש הצפופה ובעיר החטאים הפרוצה, אבל לא ביישובים שנתפרו למידתם. כמה מדויקת הקביעה הזאת.

 

חבר הכנסת הרב גפני התרעם על כך שהמדינה לא בנתה בתחומי הקו הירוק עיר או שכונה חרדית ב-30 השנה האחרונות "ביקשנו ללכת מעבר לקו הירוק?" - זעם ח"כ משה גפני בכנס הנדל"ן של "גלובס", כשנשאל על הפנייה של חרדים לשכונות בשטחים. "לא נותנים לחרדים כלום, אז זרקו אותם מעבר לקו הירוק. איזו עיר חרדית או שכונה חרדית בנתה מדינת ישראל ב-30 שנה האחרונות עבור הציבור החרדי? בית שמש היא בנתה? אז תגיד לי גם שהיא בנתה את תל-אביב".

אם כן, העולה מדברי גפני שממשלות ישראל לא יזמו כבר שלושה עשורים בנייה ייעודית למשפחות חרדיות. חרדים יכולים לרכוש דירות בירושלים לחרד שכונות בערים חילוניות, אבל לא לקבל אפשרות ליישובים ודירות שנתפרו למידתם. 

חה"כ הרב משה גפני

 

עד שנות ה-70 לא תוכננו בישראל יישובים מיוחדים לחרדים. קהילות ותיקות שכנו בירושלים ובבני-ברק, ועם הזמן התבססו קהילות חדשות ביישובים עם אוכלוסייה מגוונת כגון תל-אביב, חיפה ורחובות. אחרי כיבוש יהודה ושומרון החלו הממשלות לנצל את צורכי הדיור של החרדים כדי ליישב בשטחים משפחות יהודיות שלא נמשכו למקום מטעמים אידאולוגיים. ב-1983 נוסדה עמנואל, ב-1985 בית"ר עילית. ב-1996 הקימו יזמי נדל"ן פרטיים את מודיעין עילית.

ב-1994 נוסדה לראשונה שכונה חרדית בגבולות ישראל: רמת בית שמש. אף שהממשלה ייעדה לחרדים רק את השלב השני בשכונה, רמת בית שמש ב', בפועל חרדים החלו לרכוש דירות ברמת בית שמש א' שתוכננה במקור לאוכלוסייה הכללית. בדומה לרמת בית שמש ב-1998, לפני כ-21 שנה, הוקמה ביוזמה ממשלתית העיר אלעד - עיר ראשונה בתחומי הקו הירוק שיועדה מראש לציבור דתי לאומי אבל כיום מתגוררים באלעד כ-48 אלף תושבים חרדים ברובם המוחלט. הדתיים לאומיים בעיקר אלו הבורגנים יותר המתגוררים בתוך הקו הירוק העדיפו להמשיך לגור בליבת איזור המרכז המתועש והחילוני

אבל האוכלוסייה החרדית המשיכה לגדול, והפתרונות לא הספיקו. משרד השיכון העריך ב-2006 כי עד 2015 יש צורך להוסיף 32 אלף יחידות דיור ייעודיות לחרדים שתואמות את הצרכים הייחודיים שלהם. כיוון שחרדים רבים התנגדו למגורים בשטחים, הוצע בין השאר להתאים את היישוב חריש לצורכי המגזר החרדי מה שנפל בשל התמודדות עמותות שמועמדותם נפסלה בשל תיאומי מחירים לא חוקית מה שקבר את ההתיישבות החרדית בעיר החדשה.


ב-2007 החליטה הממשלה להקים סמוך לערד יישוב חרדי בשם כסיף, שעדיין לא אוכלס, אבל מתוכננות בו אלפי דירות. ב-2016 קבעה הממשלה כי עד 2035 יוקמו 200 אלף יחידות דיור לחרדים; מאז ועד 2018 תוכננו כ-22 אלף דירות, ושווקו רק כ-15 אלף.


בשורה התחתונה: דבריו של גפני נכונים לפני 25 שנה הוקמה שכונת רמת בית שמש, ולפני 21 שנה העיר אלעד. עשרות אלפי דירות נבנו בשכונות מיוחדות לחרדים ביישובים קיימים. החברה החרדית עדיין סובלת ממצוקת דיור.

 

קרדיט תמונה ראשית לא ידוע

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.