במהלך הלילה הכבאים נאבקו באש

יהונתן מאיר
י"ט אייר ה'תשע"ט 24/05/19
כתוצאה מהאש העזה שפגעה בפאתי היישובים הראל ותרום ועקב העשן והסכנה מהאש, תושביהם עדיין לא מורשים לחזור לבתיהם. כמו כן, בקיבוץ הראל, נשרפו גגות אסבסט רבים ויש סכנה בשאיפת העשן שנפלט מהשריפה שהייתה מעורבת  באסבסט. תושבי בית שמש מתגייסים לסייע לתושבים שפונו מבתיהם
השריפה במהלך הלילה
השריפה במהלך הלילה
השריפה במהלך הלילה

דוברות כבאות והצלה לישראל-מחוז י-ם נמסר: בסיום הערכת מצב שקיים בשטח מפקד מחוז ירושלים הנכנס טפסר ניסים טויטו ביחד עם מפקד תחנת כב"ה בית שמש, טפסר משנה יצחק ראובן, עם משטרת ישראל, פקע"ר, קק"ל אנשי מועצה וכוחות חבירים נוספים, נמסר כי לוחמי האש הצליחו לבלום בשלב זה את השריפה וכרגע ההתפשטות של האש איטית ולא מהווה סיכון מיידי לישובים על כביש 44.

כמו כן, באזור השריפה על כביש 44 ישנם שלושה מוקדי שריפה גדולים עיקריים שעדיין פעילים. באזור הר תנופה, באזור הישוב תרום ומזרחית לקיבוץ הראל.

עיקר הנזק ברכוש נגרם בקיבוץ הראל שהאש כילתה בו בתים, מחסנים, רכבים וציוד חקלאי, וכן נשרפו מאות רבות של דונמים, מהיער והחורש סביב הישובים, כפר אוריה, הראל, מעוז ותרום.


הישובים שפונו הם, הראל ותרום ועקב העשן והסכנה מהאש, תושביהם עדיין לא מורשים לחזור לבתיהם. כמו כן, בקיבוץ הראל, נשרפו גגות אסבסט רבים ויש סכנה בשאיפת העשן שנפלט מהשריפה שהייתה מעורבת  באסבסט

לוחמי האש שמתמודדים כבר 36 שעות ברציפות ללא שינה, עם מדורות ל"ג בעומר ולאחר מכן עם שריפות הענק ברחבי ישראל ובעוד אלפי שריפות קטנות ובינוניות ברחבי הארץ, ממשיכים בפעולות כיבוי והגנה על הישובים שנמצאים בסכנה.


בנוסף, ימשיכו עשרות צוותי הכיבוי, בשטח לכבות מאות מוקדי בעירה הסמוכים ליער ולחורש, וזאת כהיערכות לקראת התחדשות הרוחות עם שחר.

טפסר ניסים טויטו מפקד כבאות והצלה מחוז ירושלים הנכנס אמר במהלך הלילה: "החל מהשעה 13 בצהריים, נאבקים לוחמי האש בתעצומות וחירוף נפש אדירים, בחום הכבד והמתיש בשריפות ענק ומגנים בגופם על חיי האזרחים, על בתיהם ורכושם."


"לצערנו הרב, מספר לא מבוטל של בתים, מחסנים ועסקים נפגעו בשריפות הענק במחוז ירושלים ואזור מבוא מודיעים, אולם אלמלא אומץ ליבם, וקור רוחם של לוחמי האש שנאבקו בלהבות הענק, עוד בתים וישובים רבים היו נפגעים בצורה קשה מאוד."
"חשוב לי לציין את שיתוף הפעולה ההדוק עם משטרת ישראל,  צה"ל, קק"ל השלטון המקומי וכוחות חבירים נוספים, ובמיוחד את המשמעת האזרחית של התושבים, שהקשיבו להוראות כבאות והצלה והמשטרה והתפנו בצורה מסודרת"


"עוד מוסיף טפסר ניסים טויטו, השריפה עדיין לא בשליטה מלאה, ואנחנו נערכים בכל הכוח לבוקר בו יתחדשו הרוחות העזות ויש חשש שגם האש תתחדש בעוצמה שוב"

 

עיריית בית שמש התגייסה למען תושבי מטה יהודה:

ראש העיר, ד"ר עליזה בלוך פנתה לראש המועצה המקומית מטה יהודה, מר ניב ויזל, חיזקה את ידו, הציעה כל סיוע שיידרש  על מנת לסייע לשכננו במטה יהודה. 
בנוסף ראש העיר העמידה את מוקד 106 למען תושבי מטה יהודה שביתם פונה. 

תושבי מטה יהודה שביתם פונה מוזמנים לפנות אלינו למוקד 106 ולקבל מהנה מהיר לשהייה בסופ"ש.  משפחות מבית שמש המעוניינות לארח תושבי מטה יהודה מוזמנים אף הן לפנות למוקד. 

אנו שולחים חיבוק לכוחות הביטחון וההצלה שעובדים מסביב לשעון על מנת לשמור על בטחון תושבי בית שמש ומטה יהודה. 

מערכת "מהדריניוז" מאחלת לשכנינו תושבי היישובים שפונו, שתשובו לביתכם בשלום במהרה בריאים ושלמים.

 

קרדיט צילום; דוברות כבאות והצלה

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.