בקרוב: שקעי הטענה לרכב בעיר

יהונתן מאיר
י' סיון ה'תשע"ט 13/06/19
בית שמש תקבל כ-200 עבור 20 שקעים לרכבים חשמליים ביוזמת עו"ד אורי צ'סטר שהתמיד במכרז למשנה לראש העיר הרב שמוליק גרינברג על הדחיפה והחשיבה על עתיד התחבורה בעיר
שקע לרכב חשמלי. מתוך אתר החברה
שקע לרכב חשמלי. מתוך אתר החברה

בעלי רכבים חשמליים יוכלו בקרוב לטעון את רכבם במהירותמדובר בעמדות טעינה מיוחדות שפועלות במתח גבוה ושמאפשרות לטעון את הסוללה של הרכב עד ל־80% בתוך חצי שעה לכל היותר. לשם השוואה, עמדות טעינה רגילות מאפשרות לטעון את הסוללה במלואה, אך הטעינה אורכת שמונה שעות.

את עמדות הטעינה מקימה חברת ג'ינרגי הישראלית שזכתה לפני שלושה חודשים במכרז של משרד האנרגיה לפריסת עמדות טעינה מהירה בישראל. במסגרת המכרז ג'ינרג'י התחייבה להקים 10 עמדות טעינה מהירה והיא צפויה להשלים את הקמתן עד סוף השנה. המיקומים של חמש העמדות הנוספות טרם נבחרו וגם עלות השימוש בעמדות הטעינה המהירה עוד לא נקבעו. ג'ינרג'י מבצעת את הפרויקט בשיתוף מינהלת תחליפי הנפט במשרד ראש הממשלה.

 

המטרה של הפרויקט היא ליצור רצף תחבורתי שיאפשר נסיעה מצפון הארץ לדרומה בכוח חשמל בלבד. ל"כלכליסט" אף פורסם לפני כשנה כי  בוצע ניסוי ראשון שבמסגרתו נסעה מכונית חשמלית של רנו ממטולה לאילת והוטענה בדרך באמצעות מטען מהיר. למעשה, הרכבים החשמליים שנוסעים כיום בכבישי ישראל אינם מצוידים בטכנולוגיה שתאפשר להם להיטען בעמדות הטעינה המהירה, כךשהעמדות שמוקמות בימים אלו הן למעשה הכנה לקראת דגמים חדשים יותר - כמו רנו זואי וניסן ליף - שיגיעו לארץ במהלך השנה הנוכחית ובמהלך שנה הבאה שמצוידים בטכנולוגיה שתאפשר להם לעשות שימוש בעמדות האלו.

נכון להיום נוסעות בכבישי ישראל מכוניות  שמונעות בחשמל בלבד אינן רבות. במהלך החודשים הקרובים  צפויות להגיע לארץ עשרות מכוניות חשמליות. בהתאם לכך, ב־2019 משרד האנרגיה פירסם מכרז נוסף לפריסת כמות גדולה יותר של עמדות טעינה מהירה ברחבי הארץ שתוצאותיו מפורסמות כעת.

מדוברות עיריית בית שמש נמסר כי משרד האנרגיה פרסם השבוע את תוצאות הקול קורא במסגרתן העיר בית שמש תקבל מענק בסך כ-192 אלף ש״ח להקמת עמדות טעינה חשמליות רגילות (AC).
המענק יכלול בשלב הראשון הצבת 20 עמדות במדרכות, חניונים עירוניים וכו' בכל שכונות העיר. ממחלקת תחבורה בעיריית בית שמש נמסר, כי פריסת העמדות תחל לאחר שייבחר זכיין, ויושלמו במהלך 2020. אנו נערכים לכך במלוא המרץ, ובמקביל מתקיימים מגעים עם יזמים פרטיים המעוניינים להציב עמדות נוספות ברחבי העיר.

הזכייה במכרז נעשתה בהמשך לעבודה משותפת של הממונה על התחבורה בעיריה, שמואל גרינברג, מנכ״לית העירייה, מירה מינס, אוריאל צ׳סטר, אחראי תחבורה ציבורית בעיר ולתמר בר שי ראש מדור תנועה.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.