בשל החובות מפעל הדגים ייסגר

יהונתן מאיר
י"ב חשון ה'תש"פ 10/11/19
מבקשת כינוס הנכסים שהוגשה בסוף השבוע עולה כי חברת 'מעדני מיקי' שנקלעה לחדלות פירעון, אינה יכולה לעמוד בתשלום המשכורות ל-230 עובדיה, מתוכם עובדי מפעל דגים בבית שמש מסתכמות בכ-2 מיליון שקל. ביהמ"ש אישר את הבקשה ומינה כונסי נכסים זמניים לחברה היקף החובות עומד על כ-46 מיליון שקל
איזור תעשיה בבית שמש. ארכיון
איזור תעשיה בבית שמש. ארכיון

העיתונאית שני מוזס חושפת בגלובס כי ביום חמישי הוגשה בקשת לכינוס נכסים לבית המשפט המחוזי בתל-אביב. מהבקשה עולה כי החברה, שנקלעה לחדלות פירעון, אינה יכולה לעמוד בתשלום המשכורות ל-230 עובדיה שמסתכמות בכ-2 מיליון שקל, וכי היקף החובות שלה מסתכם בכ-46 מיליון שקל.

הבקשה הוגשה על ידי עוה"ד גדעון אורבך בשם בנק לאומי, מורן מרדכי בשם בנק הפועלים, אורי גאון בשם בנק אגוד ואהוד גינדס המייצג את מעדני מיקי. בבקשה מפרטת מעדני מיקי כי איננה מסוגלת לעמוד במסגרות האשראי כפי שנדרשו בידי חלק מהנושים המובטחים, וכי היא תגיע בתוך ימים ספורים למצב של החזרת צ'קים וקריסה מוחלטת.

עוד היא מציינת בבקשת הכינוס כי "אין ביכולתה לקיים את עסקיה, היא בחדלות פירעון מובהקת הן מאזנית והן תזרימית ואיננה רואה תכלית בנקיטת הליך שיקום לאור הפסדים נמשכים של מיליוני שקלים שצברה בשנים האחרונות".

מעדני מיקי שבבעלות משפחת קאפוטייל הוקמה ב-1992, כהמשך לעסק משפחתי אשר פעל במשך כ-80 שנים. החברה עוסקת בייצור ושיווק סלטים מוכנים ומוצרי מזון נוספים לרשתות השיווק. היא מחזיקה בשני מפעלים: מפעל לייצור ושיווק סלטים באזור ראשון-לציון שבבעלות בעלי השליטה בסלטי מיקי, אשר ממושכן לטובת בנק הפועלים ולאומי; ומפעל לייצור דגים באזור בית שמש, אשר גם ככה הסב לחברה הפסדים כבדים של מאות אלפי שקלים בחודש.4

עוד נכתב בגלובס כי עולה מהבקשה כי בשנים האחרונות התקשתה סלטי מיקי לעמוד בעליה במחירי חומרי הגלם, בשינויי רגולציה שחייבו השקעות גדולות ובתחרות הענפית הגוברת. בנסיבות אלה הכנסותיה פחתו, הונה נשחק, והיא צברה הפסדים כבדים, כש"גם מאמצי בעלי השליטה לייצב את החברה באמצעות תהליך התייעלות תפעולית וקבלת ייעוץ עסקי לא הועילו".

על-פי דוחותיה הכספיים, ב-2017 רשמה החברה הפסד בסך של כ-5.4 מיליון שקל, ב-2018 היא רשמה הפסד של כ-4.9 מיליון שקל, ומגמה זו של הפסדים נמשכת גם בשנת 2019. לדברי מנהלי החברה, "למרבה הצער, מספר גורמים, הן חיצוניים הנוגעים למצב השוק והן פנימיים, הקשו על החברה לקבל ולבצע החלטות משמעותיות", וגרמו לה "לסבול מהפסדים הולכים וגוברים במהלך חמש השנים האחרונות", כשבין היתר היא מציינת את האירוע בו נמצאו חיידקי ליסטריה בסחורות של החברה, אשר גרם ל"השבתה ארוכה של היצור, אובדן מסיבי של חומרי גלם, עיכוב משמעותי בתשלומים מלקוחות" ועוד.

לפי הסברי החברה, עד עתה גולגלו ההפסדים באמצעי מימון שונים בהם נקטה החברה - אולם דומה כי כעת היכולת לעשות זאת תמה, והחברה מצויה לדבריה על סף קריסה ואובדן היכולת לשלם חיובים שוטפים. בית המשפט אישר את הבקשה ומינה את עורכי הדין אלון קזיוף, ארז חבר ויניב אזרן ככונסי נכסים זמניים.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.