גולובנציץ: מתחם שנוי במחלוקת

יהונתן מאיר
י"ט תמוז ה'תשע"ט 22/07/19
הקלטת תגובה של הרב יצחק וויס מרבני ה"עדה החרדית" ב'קול העדה' של העדה החרדי, בתגובה לפרסום הוועד בחסידות מהר"א מסאטמר בנוגע לאישור המגורים במתחם בעיר בית שמש שנבנה מעל קברים
שכונה בבית שמש אילוסטרציה
שכונה בבית שמש אילוסטרציה

רבני ה"עדה החרדית"  לאורך כל הדרך תומכים בעמדת ארגון 'אתרא קדישא' נגד עבודות הבניה במתחם, אך מולם ראב"ד העדה החרדית הגר"מ שטרנבוך הכשיר את המתחם, ולמעשה המשפחות שבאו להתגורר במקום סומכים בין היתר על דעתו ההלכתית בנושא. ואכן במהלך השנים הוציאו רבני העדה החרדית מודעות וקריאות לציבור הרחב שלא לרכוש דירות במתחם שלטענתם ,נבנה על שטח של בית קברות עתיק. ואף נערכו הפגנות ומחאות רבות בשטח המתחם בעיר.

לפני כמה חודשים אז קיבלו מנהלי תלמודי התורה של ה'קנאים' בבית שמש הוראה חד משמעית, שלא להכניס למוסדות ילד שהוריו מתגוררים במתחם השנוי במחלוקת. והמשפחות שנכנסו לדירתם החדשה החלו לסבול מהצקות ומרדיפות של אנשי העדה החרדית, שאף הדביקו את הכינוי שכנ"ק (שוכני קברים).

בחסידות של האדמו"ר מהר"א מסאטמר הקימו וועד מיוחד לנושא - 'ועד משמרת חומותיך', שעסק בנושא, ותומך עקרונית בעמדת הראב"ד.  הם בניגוד לדעת רבני ה"עדה החרדית" הגיבו בחריפות להחלטה, ובמכתב שהוציאו ביום רביעי האחרון ופורסם באתר "כיכר השבת" הם קוראים למנהלי המוסדות לבטל לאלתר את ההחלטה.

וכך הם כותבים: "מקצה הארץ שמענו קול זעקת הורי הבנים והבנות, שבאו ונתיישבו בבית שמש במטרה לחנך ולגדל את צאצאיהם על דרך אבותינו על טהרת הקודש, אולם בהיות שהם קנו מקום מגוריהם באחוזה שנויה במחלוקת, קיבלו מענה ע"י הנהלת כמה מהמוסדות שבנותיהם אינן מתקבלות בין כותלי המוסד".

"בפרט בימים אלה, כאשר הרשעים רוצים לכפות על המוסדות לציית לחוקיהם ולהביאם לשמד נורא, אין מנוס מלהושיט עזרה לכל אב ואם שרוצים לחנך על דרך התורה והיראה". אשר על כן הם כותבים, כל הנהלת מוסד שאינם מקבלים תלמידים באמתלא של כתובת דירה, גורמים לכך שההורים יהיו מוכרחים לשלוח את ילדיהם למוסדות שמקבלים תמיכה מהממשלה הציונית, וכי מדובר בפשע ובגידה גמורה בשיטה ובדרך של רבני העדה החרדית לאורך הדורות.

אך אנשי ה"עדה החרדית" לא נרדמו אל מול ההתבטאות הנחרצת הזאת ובהקלטה ששודרה ב'קול העדה' בליל יום חמישי, נשמע הרב יצחק וייס כשהוא תוקף קשות את חברי הוועד ומאשים אותם כ'עזי מצח', ואף בכך שהם שיתפו פעולה בגלוי ואף מאחורי הקלעים בעד חילולי הקברים כדבריו. וייס האשים. "בזמן שאברכים בני תורה חטפו מכות ומסרו את נפשם, כשהפגינו נגד חילול הקברים, לא שמענו שום תמיכה מחברי הוועד, כאשר הם מתרצים את שתיקתם בכך שהם אינם מעוניינים להתערב במחלוקת בין גדולי ישראל, אך כעת הם פתאום מתערבים ולוקחים צד בנושא של אי קבלת תלמידים למוסדות".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.