דברי תורה ואחדות בשוק ארבעת המינים

יהונתן מאיר
י"ג תשרי ה'תש"פ 12/10/19
בשעת ערב מאוחרת אמש הגיעה ראש העיר ד"ר עליזה בלוך אל מתחם שוק ארבעת המינים במרכז המסחרי ברמת בית שמש א, בירכה את הרוכלים והמבקרים ואמרה כמה מילים על אחדותה המחודשת של העיר בית שמש בראשותה
שוק ארבעת המינים. צילום: דוד לף
שוק ארבעת המינים. צילום: דוד לף

"כל אחד מארבעת-המינים מאופיין בתכונות מיוחדות", אמרה אמש ראש העיר ד"ר עליזה בלוך בשוק ארבעת המינים ברמת בית שמש א "ויחד הם מסמלים את עם- ישראל. אתרוג - יש בו טעם (בהיותו פרי) וגם ריח טוב. לולב - טעם יש לו (פרי התמר) אך ריח אין לו. הדס - יש לו ריח אך אין לו טעם. ערבה - אין לה לא טעם ולא ריח".  

 

"חלוקה זו מסמלת את כל הסוגים שבעם-ישראל:" אמרה בלוך "טעם וריח - אלה היהודים, שיש בהם גם תורה וגם מעשים טובים. טעם בלי ריח - יהודים בעלי תורה, שאינם עוסקים כל-כך במעשים טובים. ריח בלי טעם - בעלי מעשים טובים, אך אין להם תורה. לא טעם ולא ריח - אלה היהודים, שלא הגיעו לא לתורה ולא למעשים טובים" 

 

 "אי אפשר לומר" אמרה ראש העיר "אני רוצה רק את בעלי התורה ושומרי התורה והמצוות. אומרת התורה: באתרוג בלבד אינך יכול לקיים את המצווה; אף לא בצירוף הלולב וההדס. עליך לקחת איתך גם את הערבה, זו שאין בה לא טעם ולא ריח, ולהצמידה אל הלולב וההדס והאתרוג. רק כאשר כל הסוגים הללו יהיו מאוגדים יחדיו, רק אז מותר לגשת אל התפילה ולקיים את המצווה המיוחדת. בית שמש מאוחדת יותר מתמיד" אמרה בלוך "כל סוגי היהודים מכל גווני היהדות"

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.