Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/rbsn.co.il/httpdocs/inc/siteFunctions.php on line 2839
דגל וכח VS אבוטבול: ביום שלישי פגישה מו"מ נוספת :: חדשות בית שמש מהדריניוז

דגל וכח vs אבוטבול: ביום שלישי פגישה מו"מ נוספת

משה כהן
כ"ח סיון ה'תשע"ח 11/06/18
השותפות בין הסיעות דגל התורה ושלומי אמונים במשא ומתן עם רה"ע משה אבוטבול לקראת הקדנציה השלישית בתפקיד, הפכה לנטל ומקשה על התקדמותה • גורמים מקומיים זועמים על הזנחת האינטרסים של התושבים לטובת דילים ארציים בין המפלגות השונות • אחרי שרירים מצד אבוטבול, שנמשכו משך שבועיים, בדרישה להיפגש עם כל אחת מהסיעות לבד, מחרתיים תערך פגישת מו"מ משותפת בין הצדדים

לפני מעט יותר מחדש, החלטה משמעותית ראשונה התקבלה ב'דגל התורה', כשגדולי ישראל מנהיגיה, מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי ומרן ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין, החליטו כי הסיעה המקומית תשב למשא ומתן עם ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול, לקראת תמיכה בו לקדנציה שלישית.

אחרי שלוש ישיבות משא ומתן משותפות לשלומי אמונים ודגל התורה יחד עם ראש העיר משה אבוטבול, נקלע המו"מ בדרך ללא מוצא, לאחר שכל אחד התבצר בעמדותיו. כאשר מצד אחד ניצב אבוטבול עם דרישה להפגש עם כל סיעה בנפרד ומאידך, ציר כח וחן התעקשו על המשך השותפות במו"מ. בסוף השבוע האחרון נכנע אבוטבול וישיבה משותפת נקבעה למחרתיים בבוקר, יום שלישי. 

נחזור רגע לההחלטה שנפלה בחדרו של מרן הגר"ח קנייבסקי בנוגע להתנהלות 'דגל התורה' בעיר לקראת הבחירות: אחרי חצי שנה של שמועות, ספינים ולא מעט מתיחויות, כמעט והוכרע באופן סופי תוצאות הבחירות, הצפויות להתקיים ביום שלישי כ"א חשון תשע"ט. טרם ההחלטה להיכנס למשא ומתן, הרוחות בתוך 'דגל' סערו, האם להתמודד מול ראש העיר המכהן משה אבוטבול וגם במקרה וכן, מי יהיה מועמד המפלגה ,האם סגן רה"ע שמואל גרינברג או יו"ר ועדת תו"ב משה מונטג.

ב'דגל' טענו לבכורה, כשלראיה נופפו בכך שהם המפלגה החרדית הגדולה בעירייה – שלושה מנדטים. על אף שהיו באגודת ישראל, מי שדחו את טענות דגל, זאת בשל הפיצול באגודת ישראל בבחירות האחרונות, כשלדבריהם בצירוף של מפלגות אגודת ישראל, קרי הסיעה המרכזית והמאוחדת יחד עם שלומי אמונים, הם שווים יחד ארבעה מנדטים, ב'דגל' הדפו את הטענות בטענה כי גם מול אגודת ישראל המאוחדת, בבחירות הקרובות יחזיקו בבכורה, בשל הגירה חיובית משמעותית של ציבור ליטאי לעיר, יותר משאר האוכלוסיות ועל פי התחזיות צפויים לקבל ארבעה ואפי' חמישה מנדטים.

בדגל, כאמור, נגשו לשולחן המו"מ יחד עם שלומי אמונים אך נראה היה כי דרישותיהם של השניים יחד הם לא אפשריות. "מלבד ראשות העיר, הם רוצים ממני הכל, כולל הכל", כך אבוטבול בראיונות שונים לתקשורת. 

לדברי גורמים המעורבים במשא ומתן, בעוד בדגל התורה הראו נכונות להתגבר על הפערים ולהודיע על תמיכה באבוטבול, תמורת תיקים שונים ומתווה משותף, שלומי אמונים רק ניסו להכשיל את המשא ומתן, בכדי שדגל תכריז על ריצה לראשות. הסיבה ברורה. ההסכם העלום, בהם נאחזים שתי הסיעות יחד, שלו"א ודגל, כולל בתוכו הסכמה כי שלומי אמונים תתמוך הפעם בדגל לראשות ובתמורה דגל התחייבה כי בעוד חמש שנים ב-2023 דגל תתמוך בהם לראשות. לשלו"א גם לא אכפת שדגל תרוץ ותפסיד, העיקר שבעוד חמש שנים הם יחזירו להם תמיכה. 

אחרי שלוש ישיבות משא ומתן בין הצדדים, ביקש אבוטבול להיפגש עם כל סיעה בנפרד, בכדי להגיע להסכמות, "כשרק במצב הזה - זה יתאפשר". שתי הסיעות נאחזו חזק בהסכם ואמרו כי 'הסכמים לא מפירים' וממילא נפגש כבלוק אחד עד להודעה על תמיכה, אם וכאשר. גורמים בסביבתו של אבוטבול אמרו, כי "מגוחך לראות את שתי הסיעות רצות עם סיסמא של 'הסכמים לא מפירים', כשבנשימה אחת הן דורשות כי רה"ע יפר הסכמים מול שותפים אחרים, כדוגמת חסידות גור, שהייתה מבין הראשונות שסגרה עמו על תמיכה לקדנציה שלישית, תמורת המשך השליטה בתיק החינוך - בעוד ב'דגל' מתעקשים על תיק זה".

אך מסתבר שהביקורת על ניהול המשא ומתן נמצאת גם בתוך 'דגל' עצמה, כשלטענת גורמים שונים במפלגה, הזניחו את האינטרסים של 'דגל' עצמה ומלבד ה'חינוך' דואגים רק לסיעת שלומי אמונים: "לא ברור מה הלהיטות הזו ללכת יד ביד עם שלו"א. נתחיל בכך שכיום הם לא שווים שני מנדטים, אולי מנדט אחד וגם זה בקושי. אז עם מה הם מגיעים למו"מ? אבוטבול סגר עם הרבה חסידויות קטנות שמרכיבות את שלו"א וממילא כבר הכריזו על תמיכה בו, אז מה זה שלו"א חוץ מבלון נפוח?". 

גורם נוסף בדגל המקומית אומר ל'מהדריניוז': "האבסורד הגדול הוא, ששלו"א לא מתביישים להצהיר שבבחירות האלו הם רצים במשותף עם אגודת ישראל. הם יושבים עם 'דגל' למו"מ, אנחנו דואגים להם לתיקים ובשעת אמת הם ירוצו יחד עם גור ובעלז ושאר החסידויות. אם יושבים יחד למו"מ צריך לקבל את התיקים במשותף ורק אחרי הבחירות לחלק בין שתי הסיעות, כל אחת לפי גודלה, כשכמובן שלו"א תצטרך להתמודד בנפרד כדי להוכיח את כוחה". 

לדבריו, "דגל נטשה את האינטרסים האישים שלה בשביל תיק חינוך ושלומי אמונים. איפה המועצה הדתית עליה דברו. למה לדוגמה לא דואגים לתפקיד בר ביצוע לחבר המועצה ישראל סילברסטין, שהוכיח את עצמו כאיש עשייה. ובל נשכח את האחד או שניים הנוספים שיצטרפו לשורות סיעת חן העירונית בקדנציה הבאה". 

מאידך ניצבים תושבים מקומיים, שמתעקשים להציג עצמם כתושבים נטו, ללא שיוך מפלגתי ולהביע את הביקורת האישית והכואבת מהזווית שלהם. "יש כאן תושבים, יהיו שיאמרו שהעיר הוזנחה משך חמש ואף עשר שנים, ואולי אף כאלה שיהיה להם מילה טובה להגיד, אבל בכלל לא שומעים אותם. הכל בנוי כאן על אינטרסים מפלגתיים ארציים", אומר תושב כעוס ומסביר: "היי שם בירושלים או בבני ברק, יושבים צוותות מו"מ ועל גבינו סוגרים דילים פוליטים. 'תן לי את אלעד אתמוך בך בבית שמש. נביא מועמד ספרדי המגדיר עצמו כאיש דגל לאלעד ובתמורה אתם תתמכו בנו בבית שמש. את ביתר נשאיר בידיים של שלומי אמונים, אחרי הכל יש הסכם שותפות וכן הלאה'. עד איפה הסחר מכר הפוליטי הזה יגיע, מה לנו התושבים אין מילה על העיר שלנו. אנחנו לא נחשבים?".

כפי הנראה בדגל הגיעו לסוג של הסכמה מול אבוטבול ויש רצון לסגור. הבעיה כעת היא השותפה שלו"א. ביום שלישי צפויה ישיבת מו"מ נוספת משותפת לשתי הסיעות. לטענת גורמים, פגישה זו לא תקדם את המשא ומתן צעד אחד קדימה מאיפה שהיא נמצאת עכשיו, זאת בשל ההתנהלות המפלגתית הארצית של המפלגות השונות שמחברות את הפאזל ובית שמש היא רק חלק ממנה.

ובצל הדילים: על פי דיווחים, אחת מהמפלגות מנהלת מתחת לפני השטח משא ומתן מתקדם עם המועמד ששמו מתעצם בעיר הוותיקה ופחות נשמע בפאזל הארצי - המועמד העצמאי הרב דוד עסיס. תרשו לנו להמר שאם היי מי מהמפלגות החרדיות מנהלת עמו משא ומתן הלא היא שלומי אמונים. מהלך מפתיע? אולי, אבל אחרי שבדגל ובש"ס בונים ציר חדש של שותפות, שבעקבותיו שלו"א נדחקת החוצה ומפסידה במשחק הזה בכל החזיתות, קרי אלעד ובית שמש, הכל יכול להיות. ואולי גם אנחנו טועים.

["לא היה כלום ולא יהיה כלום (40%)","יוגשו כתבי אישום (28%)","הרשעה ומאסר ממושך (32%)"]
[40,28,32]

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.