דו קיום גרסת בית שמש

יהונתן מאיר
י"ג אדר ב' ה'תשע"ט 20/03/19
בהמלצתה של ד"ר עליזה בלוך ציפי גכט החלה לעבוד לפני כשלוש שנים כאחראית על לימודי האמנות בבית הספר עין נקובא־עין ראפה, במערב לירושלים. בבית הספר ישנו מורה נוסף יאסין ברהום שמלמד באמי"ת נחשון במושב נחם
הענקת פרס חמ"ד תשעט. מתוך אתר הישיבה
הענקת פרס חמ"ד תשעט. מתוך אתר הישיבה

כשהמורה יאסין ברהום נכנס, בתחילת השנה, לכיתה והציג את שיעור הבחירה בערבית מדוברת, הוא זיהה מיד את החשש בעיני התלמידים. "אני רגיל לזה", הוא אומר במהלך הראיון שפורסם אתמול בעיתון "הארץ", "התרגלתי לקבל מבטים של אדם שנראה מאיים". ברהום, מוסלמי דתי עטור זקן, אולי רגיל למבטים, אך האירוע הפעם היה יוצא דופן: הוא החל ללמד בישיבה התיכונית אמי"ת נחשון, הסמוכה למושב נחם. החששות התפוגגו כעבור זמן קצר, ובהדרגה התגבשה קבוצת תלמידים שבאה מדי שבוע ללמוד ערבית מדוברת, כתוספת לערבית הספרותית הנלמדת במסגרת תוכנית הלימודים. תלמיד חדש שבא לאחרונה לשיעור ניסיון, בלי להכיר את ברהום, העיר בקול, "יש לו מבטא טוב, של ערבים". "החברים לכיתה אמרו לו, 'כן, כי הוא ערבי'", מספר ברהום. "הוא שתק והסתכל עליי במבט של הפתעה, אולי גם בהלה".

כמוהו גם ציפי גכט החלה לעבוד לפני כשלוש שנים כאחראית על לימודי האמנות בבית הספר עין נקובא־עין ראפה, ממערב לירושלים. לבית הספר, בניהולו של ניזאר דעקה, הגיעה בהמלצתה של עליזה בלוך, היום ראש העיר  ואז מנהלת רשת בתי הספר ברנקו וייס, שעין נקובא־עין רפא משתייך אליה. לדברי גכט, "התקבלתי לבית הספר בזרועות פתוחות, אני מרגישה שם כמו בית". אך בעוד המורים הערבים המשתלבים בבתי הספר היהודיים נדרשים ללמד בשפה העברית, גכט אינה דוברת ערבית. כדי להתגבר על המכשול, הוצמדה לה מורה־עמיתה המסייעת בתרגום ובתיווך. היום, לדבריה, הערבית שלה טובה הרבה יותר.

עין נקובא־עין ראפה הוא גם המקום שבו נסגר המעגל — זה בית הספר העיקרי שבו מלמד יאסין ברהום. הקשר בינו לבין ישיבת אמי"ת נחשון, שבה הוא מלמד ערבית מדוברת, נוצר בזכות מפגשים המתקיימים באופן קבוע בין שני בתי הספר. בישיבה התיכונית מדברים באופן גלוי על חשיבות הדיאלוג והחינוך לחיים משותפים. "חשוב לנו שהתלמידים יכירו בצורה תהליכית, לא להסתפק במפגש חד־פעמי", אומר מנהל בית הספר, אבי דדון. "בחדר המורים צריך להיות כוח מייצג, שיש בו גם וגם".

ישיבת אמי"ת נחשון היא זוכת פרס החינוך של החינוך הממלכתי דתי- חמ"ד לשנת תשע"ט

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.