דעה: על בלוך ובתי הכנסת

אבי דוד
י"ט אדר א' ה'תשע"ט 24/02/19 4
יום אחד בשעה שבע בבוקר נשמעות דפיקות על דלת ביתנו ומי עומדת אחרי הדלת?? לא אחרת מעליזה בלוך !! ומבקשת להיכנס הבית ולהעיר את הילדים מהמיטה! אני ואשתי היינו בהלם
צו ההריסה לבתי הכנסת. צילום עיריית בית שמש
צו ההריסה לבתי הכנסת. צילום עיריית בית שמש

השבוע שמעתי סיפור מידיד טוב שלי תושב העיר הוותיקה ויליד בית שמש. יהודי חם וטוב לב המתפלל שלוש תפילות ביום במניין ירא שמים וישר דרך. וכששוחחתי אתו על הרוחות הסוערות בעיר לגבי הסדר שעושה כאן ראש העיר שלנו עליזה בלוך, והבעתי בפניו את כאבי על כך שיש אנשים שלוקחים את המהלכים כדי לפלג ולעורר מהומות ויצרים שליליים כנגד ראש העיר כאילו ומדובר כאן בהתנכלות לציבורים מסוימים, מה שבכלל לא נכון.

 

ואז סיפר לי אותו ידיד כהאי לישנא: אתה הרי מכיר את הילדים שלי (שלושה ילדים הראשון מהנדס חשמל ואלקטרוניקה בכיר שלחתימתו ממתינים פרויקטים אדירים. השניים האחרים גרים בארה"ב והם אנשי עסקים מוצלחים כאשר לאחד יש רשת חנויות ענפה של תקשורת וסלולר, והשני ענק נדל"ן) רק תדע שהם היו חלשים ולא מוצלחים בכלום!! לא למדו ולא השקיעו כלום בלימודים, ולא רצו ללכת לבית הספר כל בוקר הייתה מלחמה מחדש להעיר אותם מהמיטה. ואני ואשתי כבר הרמנו ידיים והשלמנו עם זה שהם לפחות יקשיבו לנו לא להידרדר לפשע ולא ימצאו עצמם בכלא, כי מה שעניין אותם היה כלום אחד גדול חוץ מלבטל ולהעביר את הזמן בכלום. וההשלמה שלי ולש אשתי עם המצב הייתה כי לא ידענו שאפשר וצריך לפנות למישהו על כך, הרי אנו בעצמנו היינו דור שני לעולים בארץ שגם לא הקנו לנו כלים לעצמנו ולא ראינו מושגים של טיפול בבעיות כגון אלו.

 

והנה יום אחד בשעה שבע בבוקר נשמעות דפיקות על דלת ביתנו ומי עומדת אחרי הדלת?? לא אחרת מעליזה בלוך מנהלת בית הספר שלהם בכבודה ובעצמה!! ומבקשת להיכנס הבית ולהעיר את הילדים מהמיטה! אני ואשתי היינו בהלם ואמרנו לה "בא נראה אם תצליחי להזיז משהו" קודם שיסתכלו לכיוון שלך ורק אח"כ נדבר. והיא לא התרגשה מכלום ונכנסה לחדר שלהם והעירה אותם והם קמו רק מההלם. וחיכתה להם באוטו שלה למטה בחנייה חצי שעה ויותר עד שירדו ולקחה אותם לבית הספר.

 

וכך היה יום אחר יום שהיא מגיעה וחונה את האוטו למטה ועולה אלינו להעיר ולקחת את הילדים. עד שראינו שינוי אדיר לטובה אצל הילדים. והצליחו יותר מכולם בבגרות ובכל הלימודים עד שהגיעו לאן שהגיעו.

 

האמת שדמעתי כמה דקות רצופות יחד עם ידידי האב של אותם ילדים אותם שלושה תלמידים מיני רבות של ראש העירייה שלנו עליזה בלוך שהיא אשת חינוך משכמה ומעלה. ולא בכל יום ולא בכל שנה אפשר להוציא ממני דמעות כאלו חמות ומלאות.

 

ואז המשיך ידידי הטוב ואמר לי "אתה מבין במי מדובר כאן? היא אחת שבאה לעבוד! היא לא תשאיר אבן על אבן ללא טיפול וללא השקעה. היא יסודית ואכפתית. היא מחכה לתוצאות ומלווה אותן לאורך כל הדרך".

 

כשסיפרתי סיפור זה לכמה מידידיי כאן בעיר הם אמרו לי "אתה חושב שאנחנו צריכים את הסיפור הזה מלפני שנים כדי לדעת מי היא? ואז נודע לי שהיא באה לאחרונה בכל שבת לכמה בתי כנסת אחרים כדי לנשום את התושבים ולהרגיש אותם ולראות מקרוב מה חסר ומה חושבים. מרוצים או לא מרוצים. מה צריך שיפור ומה צריך קידום.

 

וזה אמר לי הרבה על ראש העיר שלנו. היה כאן הרבה שנים מה שהיה, אנו לא מאשימים אף אחד וזה גם לא יעזור וגם לא המטרה בכלל. על כך שישנם בעיר הרבה ליקויים על חשבון התושב הרגיל זה אין ספק לאף אחד מאתנו, יש כאן הרבה מה לסדר ולשפר. וכמו במים העומדים במקומם שנראים צלולים ונקיים, ואם רק נתחיל להרתיח אותם יתחילו לעלות כל הלכלוך והאבנית. כך זה בכל דבר כשעושים סדר מגלים את הלכלוך והבלגן.

 

מה שקרה כאן לאחרונה עם בתי הכנסת ותחילת הסדר בבניה הלא חוקית שהשתוללה כאן בעיר זאת תוצאה של פעילות מתבקשת ונצרכת מכל עירייה ועיר נורמלית החפצה בהתפתחותה שגשוגה וקיומה. אף אחד בעירייה לא מתנכל לשום ציבור כאן בעיר. כולם אהובים וכולם רצויים אצל ראש העיר. אבל כולנו חפצים בבית שמש כעיר של עתיד עיר של הבטחה. בית שמש היא עיר עם עתיד מזהיר. עיר עם מיקום מהטובים ביותר בארץ. עם מרחבים ונופים מהיפים ביותר בארץ. ועיר זו חייבת רק לעלות ולשגשג וזה קורה רק ע"י מנהיגות חזקה עקבית ואמינה. לא צריך לכתוב כאן את רשימת הערים העניות והנחשלות בארץ הידועות לכולנו. וגם לא צריך לכתוב כאן את הסיבות לכך מפני שהם פשוטות לכל בר דעת. שעיר שמנוהלת ע"י כל מיני הבטחות ודילים סגורים מראש לכל מיני אנשי כח וכסף, ובעלי אינטרסים צרים, וכשראש העיר הוא בובה על חוט של כל מיני מושכי בחוטים מרחוק או מקרוב והוא צריך לנהוג לפי מה שהם משכתבים לו. הוא לא מסוגל לראות את העיר בעיניים אובייקטיביות נקודה. זה ראש עיר שכלוא בידי אנשים בעלי אינטרסים צרים לעצמם ולסביבתם העסקית או האישית בלבד.

 

ערים מצליחות אלו ערים שהמנהיגים שלהם רואים אך ורק את טובת העיר והתושב ורווחתו לנגד עיניהם בלבד. אלו ערים שראשיהם דואגים שכל המשאבים ילכו לקידום העיר מבחינה תרבותית וכלכלית. וזה בסופו של יום בא רק לטובתנו האזרחים הפשוטים שצריכים מרחבים ירוקים וניקיון ברחובות ומתנסי"ם פעילים. והעיקר וזה מאוד אקטואלי ומעשי היום "אימון" במערכת. שהיום מושג זה כל כך נשחק בעיני כולם.

 

וכאן יש לנו ראש עיר שלא מחויבת פוליטית לשום מפלגה ולשום טייקון או איש כוח וקשרים כזה או אחר. היא יצאה למרוץ הזה לבד בהחלטתה האישית, ולא הייתה צריכה הבטחות ודילים תפורים מראש מאף גורם. והיא באה עם הרבה ניסיון של ניהול ישר וחד בתער, יסודי ושורשי ללא כל משוא פנים ויישורי פינות.

 

חבל על כל האמוציות המיותרות והמסכות השליליות שמנסים גורמים מסוימים כאן בעיר לשוות לה כאילו זה נגד מישהו או משהו. אנחנו אמנם לפני פורים אבל כאן אין ולא יהיו מסכות בשום נושא. הדוגמא הטובה ביותר היא אגף הגביה בה ביקרתי לאחרונה וכדאי לכל אחד ללכת ולראות שם כיצד מאות אברכים ובעלי משפחות באים לשם בזה אחר זה ומי שעומד בקריטריונים מקבל הנחה מידית ללא כל סחבת ובירוקרטיה. והכל במאור פנים ובכיף. כי מה שצריך צריך. מה שעומד בקריטריון זה מה שיהיה ללא כל אמוציות אישיות וכך העיר תוכל לצעוד קדימה ולהתפתח כאשר יש סדר ולא איש הישר בעיניו קרוואן יניח וקומה יבנה ויחד עם זאת יש גם אוזן קשבת לכל אחד על כל פנייה ותלונה, הערה או הארה.

 

צו ההריסה לבתי הכנסת. צילום עיריית בית שמש

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
 • אסור להרוס בתי כנסת כשאין מקום אחר. גם אם היא נחמדה ומחייכת. בית כנסת לא הורסים. נקודה.
 • אגף הגביה עובד טוב - אבל לא בזכות ראש העיר החדשה
  זה עבודה של הממונה הקודם..........
  זה לא יפה להיות צבוע. כאילו אצל אבוטבול הכל דפוק ואצל עליזה הכל דופק
 • לעשות סדר כן הריסת בתי כנסת. עד כאן.
 • חינוך למופת קיבלו בברנקו וייס
  עד כדי כך
  שהבינו שהכי חשוב זה לעשות כסף בנכר