דעה: תושבי העיר לפני כולם

יהונתן שורק
ד' אב ה'תשע"ט 05/08/19
תושבי העיר הם לפני כולם, ותושבי השכונה לפני כולם. קודם כל צריכים לדאוג שיהיה להם בתי ספר, צריכים לדאוג שיהיה להם גני ילדים. קודם כל תלמודי תורה ובתי ספר יסודיים לילדי השכונה, ואחר כך אם יהיה מקום ולכשירווח, אפשר לבנות ישיבה גדולה למי שבא מבחוץ.
ישיבת ראשית
ישיבת ראשית

 

גילוי נאות. כותב השורות נמנה על תושבי גבעת שרת החרדיים, ופעיל חברתי בשכונה. מיקום המכינה המתוכננת הוא מול ביתי ואני עוקב מקרוב אחר ההליך ומכיר את דעת תושבי השכונה. ביקשתי לבטא אותה מעל הבמה המכובדת הזו.

 

בראשונה אכתוב את דעתם של תושבים מפרוייקט קריית אריה שיינפלד הדתיים לאומיים שהקרקע הזו הכי קרובה לשטחם: "בא לידיעתנו על כוונת העירייה להקצות את המגרש הגובל בישיבת ראשית והחניון ליד הגנים בשכונת שיינפלד למוסד "ישיבת הכותל" כאשר מטרת ההקצאה היא הנחת מנ"דים לשם הקמת מכינה קדם צבאית" כתבו תושבי השכונה הדתית לאומית והוסיפי "אנו תושבי שכונת שיינפלד מתכבדים בזאת בשם תושבי השכונה להגיש התנגדות זו להקצאה הנ"ל".

 

לתושבי שכונת שיינפלד שהתרחבה בעוד כמה עשרות משפחות, המגרש המדובר הינו המגרש המיועד לציבור האחרון בשכונה. ומן הראוי יותר שמגרש זה ישמש את הקהילה,. ולא חסר, מבנה לסניף תנועת נוער שחלקים מנערי השכונה צועדים מדי שבת לשכונת מגדל המים, בית כנסת נוסף לתושבים החדשים, מבנה לתושבי הקהילה הוותיקה והמתבגרת,  או כל שימוש ציבורי אחר המתאים למרקם החברתי בשכונה.

בנוסף, שטח ציבורי זה יכול להתאים מאוד להקמת מועדון לפנסיונרים קשישים עולי ברית המועצות ששוכנו בשכונה וכעת המקום היחיד שלהם לשחק ברידג' וכיוצא בזה, הוא על שולחן עלוב באמצע הרחוב ברחבי גבעת שרת בשמש הקופחת.

וכמובן, נושא שעלה לכותרות לאחרונה הוא מצוקתם של בני הנוער ובייחוד מן הציבור המסורתי והקהילה האתיופית, אשר יושבים בלילות על הברזלים בשכונה המקסימה ללא תעסוקה מתאמת בדמות תנועת נוער או פעילות למתבגרים. ובדיוק כאן גורמי החינוך העירוניים יכולים לייצר להם מקום בילוי ופנאי במסגרת כזו או אחרת.

 

וכמובן, אין צורך להזכיר את המאבק בתושבים החרדיים המתגוררים בשכונה שמשוועים ליום בו תוקדש להם פיסת קרקע ולו הדלה ביותר לבניית גן לילדיהם הרכים.

 

מקום לימודים לצעירי המגזר הדתי לאומי קיים ובגדול בשכונה – ישיבת ראשית. כמו כן יש מתחם גדול ובו מבנה נאה לטובת תנועת הנוער בני עקיבא. וגם אם ייבנה במקום מתחם לצעירי המגזר הדתי לאומי ראוי שישרת באופן ישיר את תושבי המקום ולא מכינה קד"צ שאולי תשרת אותם באופן עקיף.

 

סביר להניח שהנהלת העיר החדשה איננה מרוצה מכך ומן האופן בו מתנהלים הדברים מאחרי הקלעים. מספיק האופן החפוז שבו הוקצתה הקרקע בנוהל מזורז ובאישור מהיר כאשר לפני כ-שבועיים פורסם המקום לפרסום ראשון וכבר מחר בשעות הבוקר תתכנס וועדת ההתנגדויות.

 

כמה מהמתנגדים ומארגני העצומה מצטטים את ראש העיר ד"ר עליזה בלוך בריאיון באתר החדשות החרדי כיכר השבת כאשר נשאלה ראש העיר על ידי העיתונאי ישי כהן בעניין הקצאות  של קרקע ומבנים לקהילה בתחומי העיר בית-שמש: "חלק מהתפקיד שלי" אמרה בלוך "הוא להגיד, חברה, תירגעו. התושבים שלי הם לפני כולם, ותושבי השכונה לפני כולם. אני קודם כל צריכה לדאוג שיהיה להם בתי ספר, אני צריכה לדאוג שיהיה להם גני ילדים, קודם כל לתושבי השכונה. קודם כל תלמודי תורה ובתי ספר יסודיים לילדי השכונה, ואח"כ אם יהיה מקום ולכשירווח, אפשר לבנות ישיבה גדולה למי שבא מבחוץ, אבל קודם כול אני מחויבת לתושבי השכונה".

 

בתמונה למטה ראש העיר ד"ר עליזה בלוך בגן ילדים בדירה בשכונה