קווים לדמותו: האדמו"ר מקאליש

מערכת מהדריניוז
כ' אדר ה'תשע"ח 07/03/18
חלק מהנהגותיו: הוא לא יישן על מיטה... ומקפיד על תפילות ותיקין, לימוד תורה במשך כל היום יחד עם סיגופים אלה הם חלק מסדר יומו.
האדמו"ר בפורים האחרון
האדמו"ר בפורים האחרון

הבית ברחוב יחזקאל 3

בית המדרש של קאליש שכן בתחילה ברחוב אחיה השילוני, לאחר מכן עבר האדמור לרחוב יחזקאל, הריהוט בבית כאילו נלקח מבתי האדמורים מהדור הקודם, ארון הקודש הישן, נראה כאילו הושאל מקלויז בירושלים של פעם, שולחנות בית מדרש בסיסיים וכיסאות פלסטיק של כתר, האדמור בטח לא שמע על "איקאה". הרב'ה מנותק לגמרי מהבלי העולם הזה, אני מסתיר את הסמארטפון ה"כשר" שלא להרוס את המעמד הקדוש.

פורים עם הרב'ה

הייחוס

הוא תלמידו של האדמו"ר מצאנז השפע חיים זצ"ל, חמיו היה כ"ק האדמו"ר דוד משה מקרעטשניף זצ"ל, הוא קרוי על שם שני הסבים שלו, רבי מרדכי מבישטנא שנקרא מרדכי היהודי בדורו, ועל שם רבי יצחק מקאליש על שמו נקרא הבית מדרש, הרב מרדכי יצחק.לייפר שליט"א הלא הוא האדמו"ר מקאליש. לא הרבה מכירים את האדמור מקרוב, ותושבים רבים אינם יודעים כלל במי מדובר, אך למרות ייחוסו המפואר, האדמור יושב עם כל אחד שצריך עצה חשובה או ברכה מיוחדת, הכל כמובן במאור פנים ובענווה.

אהבה וענווה 

ה"אויר" בתוך בית האדמו"ר מלא באהבה, קצת קשה להסביר אבל שנכנסים אל הקודש אי אפשר שלא לחוש את הפשטות והתבטלות כלפי רצון ה' האופפות את הרב'ה, הוא לא יישן על מיטה... ומקפיד על תפילות ותיקין, לימוד תורה במשך כל היום יחד עם סיגופים אלה הם חלק מסדר יומו, בכל ליל שישי האדמור מוסר שיעורי אור החיים באוירה מיוחדת, הקרובים יותר מספרים כי לפעמים הרב'ה בעצמו מכין קוגל ירושלמי לטובת ההתוועדות.... 

הוא חי בגפו לאחר שהתאלמן, ביתו היחידה איננה מתגוררת בארץ, מספרים כי היה בעל ייסורים גדול, אך דבקותו בתורה ובפשטות אפיונו את הנהגותיו היחודיות, נראה לפעמים כי לאדמור אין כלל חסידים, בשיחות עם מקורביו מסתבר שהאדמור לא חפץ ב"חצר" חסידים, וזו גם הסיבה שבחר להתגורר ברמה גימל בבית שמש.

שסיפרתי לאדמור כי אני מעוניין לכתוב , הוא הסתכל ושאל "למה צריך?" עניתי כי אנחנו רוצים שעוד אנשים יכירו ויגיעו למניין המיוחד, ספרדים, אשכנזים, ליטאים, חסידים, כולם רוקדים בערב שבת יחד עם האדמור סביב התיבה "שבס קויידש...  אייי אייי..." שבת שלום.
 

 

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.