האם גם גז ביתי יהיה בפיקוח?

יהונתן מאיר
י"ט תשרי ה'תש"פ 18/10/19
בית שמש נבחרה להיות מבין רשימת ערים בהם יחל פיילוט של משרד האנרגיה שכרגע שוקל לפקח על מחירי הגז הביתי. המשרד יוודא שמשווקות הגז אינן מפקיעות מחירים, כדי לעודד צרכנים להשתמש בגז לחימום ולא רק לבישול
קידוח  ושאיבה מבטן האדמה
קידוח ושאיבה מבטן האדמה

משרד האנרגיה ישקול להטיל פיקוח על מחיר הגז הטבעי לבתי מגורים, זאת אם יתגלה שחברות שיווק הגז השונות מנסות להרוויח על גבם של הצרכנים בכל הקשור לאספקת גז לבישול, חימום בתים והסקה. המהלך ייבחן בתחילת שנה הבאה, אז המדינה תחל לחבר שכונות חדשות למערכת הולכת הגז הטבעי, ובכך תנסה להמיר צרכנים להשתמש בגז לשימושים שונים בבית, ולא רק לבישול אוכל.   

 

הליך חיבור שכונות ומבנים חדשים למערכת הולכת הגז הטבעי נמצא בחיתוליו, ופרט לשכונה אחת בעיר ערד שמחוברת מזה מספר שנים, ניתן למנות רק את שכונת הפארק באופקים ושכונה נוספת בבאר שבע. במשרד האנרגיה השלימו לאחרונה יחד עם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) רשימה של 18 שכונות נוספות שמיועדות לחיבור כבר בשנה הבאה. מדובר בשכונות בערים אשדוד, רמת גן, לוד, אופקים, רכסים, קריית אתא, ירושלים, אשקלון, נתיבות, עכו, טורען, נס ציונה, בית שמש, קריית עקרון, אור יהודה, רחובות, בני ברק וקריית ביאליק.   

מי שאמורות לספק את הגז הן חברות השיווק השונות שקמו במדינה, כאלו שמוכרות גז למפעלים. בשלב זה נראה כי האפשרות לרכוש גז ישירות מבעלי המאגרים (תמר ולוויתן) קלושה, כיוון שבמונחי המשק, היקף הגז הנדרש לשם כך שולי, ולכן התמחור שבעלות המאגרים יציעו לא יהיה אטרקטיבי.   

במשרד האנרגיה טוענים  לעיתונאי 'כלכליסט' ליאור גוטמן שצריכה מינימלית של 20 קו"ב גז בחודש - צריכה דומה לזו שהיתה עד היום בגז בישול - עשויה להפחית את הוצאות משקי הבית באלפי שקלים מדי שנה. החישוב של משרד האנרגיה מתבסס על משקי בית שישתמשו בגז לחימום הבית ולא רק לבישול, וכמו כן הוא נשען על ההנחה שמחיר הגז יהיה נמוך. עם זאת, במידה שלא, משרד האנרגיה ייאלץ להפעיל את סמכותו - ייתכן שבשילוב משרד האוצר - כדי למנוע כשל שוק.   

לפי 'כלכליסט' שר האנרגיה יובל שטייניץ מאמין שהמהלך יתרחב ויוביל לחיבור שכונות נוספות בעתיד. מנכ"ל רמ"י עדיאל שמרון הוסיף שהרשות התאימה את אמות המידה של מפרטי הפיתוח והתכנון של השכונות החדשות לעידן הגז הטבעי ולסטנדרטים מתקדמים של בנייה ירוקה וקיימות

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.