הוחמרה הענישה על חריגות בנייה ברמב"ש ג'

מהדריניוז
ד' אייר ה'תשע"ז 30/04/17
אחרי שנים של מדיניות ענישה מקילה בעבירות של תכנון ובניה בבית שמש, בית המשפט הטיל קנס בגובה 118,883 ₪ על תושב שעשה שימוש בדירת מגורים כחנות מסחרית
אתר בנייה ברמב"ש ג'
אתר בנייה ברמב"ש ג'

פסק הדין שניתן על ידי השופטת, מ. אב-גנים ויינשטיין, מיד לאחר חג הפסח פורסם ורבים מתושבי בית שמש המומים מגובה הקנס והחומרה בה נקט בית משפט במקרה זה.

את חומרת העונש נימק בית המשפט כךי: "אין צורך להכביר מילים בדבר חומרתן של עבירות על תכנון והבניה, ועל הצורך באכיפה הולמת". 

עוד הוסיף בית המשפט: "נסיבות תיק זה חמורות עוד יותר, על רקע העובדה שבצד ביצוע העבירה קיים גם פן כלכלי רווחי", על פי נימוק זה יש הרבה מקום לחשש שבעלי נכסים המשכירים לעסקים בעיר יקבלו קנסות גבוהים גם כן.

הרשימה הארוכה של החנויות המתנהלות במחסנים בדירות ובכל מקום אפשרי ברחבי העיר, ידועה. את העבודה הקשה לאיתורם נשאיר לפקחי העירייה. רק בחודש האחרון פורסמה כתבה בכלי תקשורת ארצי על מצוקת הדיור ועל הבתים והחנויות שבחניוני העיר.

והרי אם בית המשפט יטיל עונשים חמורים כל כך על כל החנויות הפועלות ללא היתר, אנחנו עוד עלולים לראות משפחות רבות קורסות תחת קנסות אדירים.

עמדת עיריית בית שמש (המאשימה בתיק), על פי פסק הדין היא: "שמדובר בשכונה חדשה והמדיניות היא להחמיר בקנסות כדי להרתיע ולמנוע חריגות בניה נוספות".

האם רק תושבי רמת בית שמש ג' צריכים לחשוש מההחמרה בענישה?

והשאלה הקשה עוד יותר, האם דמם של תושבי השכונה החדשה סמוק פחות מדמם של יתר תושבי העיר?

מהצד השני, יש מתושבי העיר שבצד הכאב על סיבלה של משפחת הנאשם דווקא מברכים על פסק הדין. במצב היום, בו אין אכיפה ואיש הישר בעיניו יעשה, יש מקומות בעיר שנראים כמו כפר ערבי מיושן דבר הפוגע באיכות החיים בשכונה ואף מוריד את ערך הדירות.

אם רמת בית שמש ג' תשמור על החוק ולא יבצעו שם עבירות בניה היא תישאר שכונה מכובדת עם איכות חיים טובה לטובת כלל התושבים.

כאמור, על פי פסק הדין בית המשפט והמאשימה הכריעו שיש להחמיר על תושבי רמה ג' ולשמר את השכונה ללא עבירות בניה.

כעת נותר להמתין להחלטת הנאשם האם יערער לבית המשפט המחוזי על גזר הדין, בית המשפט יזדקק אז לשאלה האם אכן ישנה ענישה סלקטיבית. באם התשובה תהיה חיובית יתכן ונראה הפחתה כלשהי בעונש.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.