"החלום שלי הוא שגנץ וביבי ילכו יחד"

יהונתן מאיר
ה' ניסן ה'תשע"ט 10/04/19
עליזה בלוך צריכה "קודם כל להפסיק לבנות דירות" אמר חבר המועצה ויו"ר סניף הליכוד בבית שמש שלום אדרי לכתב הארץ ניר חסון שביקר בעיר אתמול "הבעיה שהחרדים סוחטים את כולם". החלום של אדרי לקואליציה הנרקמת הוא "שגנץ וביבי ילכו יחד"
ממ"ז ירושלים ומת"ח בית שמש בסיור קלפיות אתמול
ממ"ז ירושלים ומת"ח בית שמש בסיור קלפיות אתמול

אתמול בעיצומו של יום הבוחר הסתובב כתב "הארץ" ניר חסון בבית שמש וסיפר על  גאוות היחידה בסניף הליכוד בבית שמש, יו"ר הסניף וחבר מועצת העיר שלום אדרי הפגין נדיבות של מי שבטוח בניצחונו מתאר חסון הבוקר בארץ. "בבית שמש לא תמצא סדקים", אומר אדרי לחסון. "זו עיר טיפוסית ומאוחדת של הליכוד. אולי חוץ מכמה אנגלו־סקסים שילכו לפייגלין". וכמו כדי לחזק את האמירה, פעיל נוסף נכנס ומבקש עוד פתקים של המפלגה. "כבר מתחיל להיגמר, תן לי חבילה", הוא אומר.

 

אדרי סיפר על מערך של 375 פעילים הפזורים בעיר לאורך היום. נציג של המפלגה ניצב בכל אחת מ–75 הקלפיות, 300 איש אחרים פזורים בשטח. 100 מהם בשכר והיתר מתנדבים. ברחבי העיר תלויים שלטים של הליכוד, איחוד הימין וש"ס. מעט מאוד, אם בכלל, שלטים ופעילים של כחול לבן והעבודה. "בעזרת השם אנחנו צועדים לניצחון", אומר אחד הפעילים בסניף הליכוד. "תרשום שהליכוד מקבל ארבעה מנדטים יותר מכחול לבן".

 

"זו לא תחושת בטן", מוסיף אדרי. "ראש הממשלה עשה הרבה מאוד. תלך לקניונים, תראה את שדה התעופה — אין מקום. הכבישים פקוקים, הכל מלא. אנשים רוכשים דירות להשקעה. יש הישגים. האדם הממוצע מרגיש שינוי לטובה, ואנשים לא טיפשים".

 

בבית שמש מתמודדים כבר שנים עם מגמת התחרדות ועזיבה מתמשכת מצד הצעירים, דתיים וחילונים. שלושה מארבעת ילדיו של אדרי עזבו את העיר כותב כתב הארץ ומציין כי ניצחון ראשת העיר, עליזה בלוך, בבחירות לפני חצי שנה נתפס בעיני הציבור הכללי בבית שמש כהזדמנות לעצור את התהליך, שבמשך שנים נראה בלתי נמנע. "היא צריכה לפעול עכשיו, לעשות כמה צעדים שיעצרו את החרדים. קודם כל להפסיק לבנות דירות", אומר אדרי. "הבעיה שהחרדים סוחטים את כולם".

 

 

"החלום שלי הוא שגנץ וביבי ילכו יחד", הוא מוסיף. "הבעיה ש–80 אחוז מהזמן מוקדש לשנאת חינם. מדינה של ארבעה אנשים עם 47 מפלגות. זה נראה לך הגיוני?"

 

כמה רחובות משם, בכניסה לקלפי שבהיכל הספורט בעיר, פגש חסון את פעילי מפלגת "כל ישראל אחים לשוויון חברתי". המפלגה היא איחוד של שתי רשימות: "פעולה לישראל, למימוש זכויות יוצאי מדינות ערב", ו"כל ישראל אחים", הפונה למצביעים יוצאי אתיופיה. "בעזרת השם אנחנו אופטימיים, יש לנו סיכוי בגלל האיחוד של שתי המפלגות", אומר גבריי וואסה, אחד הפעילים. "הדבר הכי חשוב זה שילוב של הצעירים האתיופים. היום צעיר אתיופי עם תואר שני עובד בשמירה. יש פה גזענות".

 

מדובר בקלפי גדולה, אבל האווירה אינה סוערת. בחוץ מוצבים דוכנים של הליכוד, כולנו וש"ס. "בכיתי עכשיו", מספר לו פעיל ש"ס אליהו מיימוני. "היתה פה אמא חילונית עם שני ילדים קטנים. אמרתי לה, 'תצביעי לש"ס', והיא ענתה, 'אתה רואה את הילדים האלו? זה בזכות הברכה של הרב עובדיה. נראה לך שאני לא אבחר ש"ס?' אין לנו מה לדאוג. ש"ס חזקה מאוד בבית שמש".

 

מיימוני הוא מוותיקי העיר. אחיו היה הילד הראשון שנולד במעברת הר טוב, שלימים הפכה לבית שמש. שמו של האח מרדכי, אבל הכל מכירים אותו בשם "הר טוב". "ההורים שלי באו מתוניס, השאירו שם עסקים ובאו לפה", הוא מספר. "למרות שהיה קשה, הם תמיד היו שמחים. לא שמענו מהם תלונה. בית שמש עברה מפשע לשפע. פעם אי אפשר היה לעבור ברחוב הזה, כל הילדים היו מסתובבים עם סכינים".

 

 

 

בדוכן של כולנו יושבות ארבע פעילות ומפצחות גרעינים מתאר חסון בביקורתיות מסויימת. "התקשורת הורסת, היא מראה את מה שהיא רוצה כדי למשוך את העם לשמאלנים ומשפיעה על האנשים החלשים", אומרת שולה חזן. "כל מי שנורמלי בוחר בביבי, כל מי שדואג לשלום ילדיו. אנחנו רק רוצים שכחלון יהיה שר האוצר בממשלה של ביבי", אומרת בטי מיכאלי איפרגן, פעילה מירושלים שבאה לחזק את כולנו בבית שמש. "אם אני הייתי רוצה שיהיה לי טוב מהבחינה החברתית הייתי צריכה להצביע למרצ, הם הכי בעד מדינת רווחה, אבל אני לא יכולה לתמוך בהם אפילו בצחוק, כי מרצ תומכת באויבים שלנו".

 

"לא להירדם", קורא מיימוני למצביע שנכנס לקלפי. "היום זה מלחמת השם בעמלק" מסכם חסון בעיתון הארץ את שלב ביקור הבחירות שלו בעיר בית שמש.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.