החפירה ברמה ג': נחשפו שרידי מחצבות ומקווה טהרה

י"ב אלול ה'תשע"ז 03/09/17
החפירה נערכה לקראת בנייה נוספת ברמת בית שמש ג', רשות העתיקות מבצעת את החפירה במימון משרד השיכון. נחשפו שרידי מחצבה, ונעשה חישוף מפוקח, שרידי מחצבות נוספים נחשפו בפיקוח לכל אורך המדרון המזרחי של הגבעה שלמרגלותיה נערכה החפירה.

.

שטח החפירה ממוקם כ-450–500 מ' (בקו אווירי) ממרכז שרידי הכפר והחורבה של בית נטיף . במהלך שנת 2013 נערכו שתי חפירות סמוך לאזור זה. בראשונה נחשפו שרידי מחצבות, מקווה טהרה ומתקנים חקלאיים באזור השיפולים הדרומיים-מזרחיים, נחשפו שרידי מחצבה ויסודות מבנה מהתקופה העות'מאנית. החפירה הנוכחית צמודה לשטחי החפירה השנייה ממזרח ומדרום, והמשיכה את חשיפת המחצבה.

עם תחילת החפירה ניכר היה כי השטח הופרע מעבודת כלים כבדים של היזם ומעבודות הפיקוח, שחשפו את תחום שרידי המחצבה. בחפירה הוסרו מילויים של אדמת טרה רוסה מעל פני הסלע, הקשורים כנראה במדרגות עיבוד שהיו במקום, אולם הללו לא נראו בתחילת החפירה. עוביים של המילויים השתנה מאזור לאזור, בהתאמה לשיפוע הסלע ולשקעים הטבעיים והחציבות שנעשו בו. הממצא שעלה מהמילויים היה מועט, ובו מעט שברי גוף מצולעים של קנקנים. בכל מקום שנחפרו מילויים נחשף מתחתם הסלע (סה"כ שטח של כ-160 מ״ר), ועליו נמצאו עדויות לחציבה. החפירה באתר נעשתה במגבלות השטחים המיועדים לבנייה, בשני מלבנים: צפוני (10 × 13 מ') שנחפר במלואו, ודרומי (5.5 × 6.7 מ') שחפירתו לא הושלמה.

בחפירה הובחן כי יסודות המבנה העות׳מאני, שנחפרו בשנת 2013 ופורקו לגמרי טרם החפירה, צמודים לשטח המחצבה ממערב וכיסו חלקית את המחצבה. מכאן ששלב השימוש הראשון במחצבה קדם להקמת המבנה. עם זאת, היעדר ממצא קרמי או כל ממצא מתארך אחר, מקשה לקבוע באיזו תקופה שימשה המחצבה, או לשלול את האפשרות כי היא המשיכה לשמש במהלך התקופה העות'מאנית.

באזור המדרונות המזרחי והדרומי של הגבעה נחצבו חללים רבים: בורות מים, מערות קבורה ומתקנים חקלאיים, המלמדים על קיומו של יישוב בתקופה קדומה. על פני משטחי הסלע ומדרגות העיבוד פזורים חרסים מהתקופות הרומית והביזנטית. ייתכן אם כן ששרידי המחצבות הנרחבות, שנחשפו בחלקם בחפירה, קשורים ביישוב שכאמור סמוך לחורבת בית נטיף. ייתכן כי מחצבות אלו שימשו בחלקן גם במהלך התקופה העות'מאנית, זמנו של הכפר הערבי בית נטיף.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.