הישורת האחרונה: תזוזות, מחאות וסקרים במערכת הפוליטית

משה כהן
ט"ז אלול ה'תשע"ח 27/08/18
רגע לפני הגשת הרשימות, מטה עליזה בלוך מפרסם סקר דרמטי • מחאות, מכתבים וזיופים ב'דגל התורה', בנסיון להשפיע על החלטת המפלגה • וגם: הבית היהודי משנה את פניו • תרחישי השבוע האחרון

מערכת הבחירות  נכנסת לישורת האחרונה, רגע לפני ההצבעה הגורלית שתכריע את הנעשה בעיר בחמש השנים הבאות, כאשר בעוד כחודש התאריך האחרון להגשת רשימות למועצת העיר והגשת מועמדות לראשות העיר. בקרב על לב הבוחר, מתפרסמים סקרים מחד ומאידך יש גם מי שב'דגל' מנסה את מזלו באחרונה, בנסיון  להשפיע על ההחלטה להציב מועמד מטעמה לראשות העיר.

כזכור, ביום רביעי האחרון, סקר שבוצע על ידי מכון הסקרים 'הגל החדש', בהזמנת מטה המועמדת לראשות העיר עליזה בלוך, על פיו נראה שחל שינוי משמעותי בדעת הקהל של תושבי העיר בנוגע לתמיכתם באחרונה.
בסקר שנערך ראש בראש בין שני המועמדים, ראש העיר משה אבוטבול ועליזה בלוך, נראה כי יש כמעט שווין ביניהם, כאשר בממצא שעולה מתשובות כלל הנסקרים, אבוטבול מוביל על בלוך ביתרון של שלושה אחוז, 44% מול 41%.


לעומת זאת, בממצא שעלה מקרב הנסקרים שענו כי בטוח יגיעו להצביע ביום הבחירות - 267 איש, בלוך מובילה על אבוטבול באחוז אחד, 46% לעומת 45% לאבוטבול, מה שמראה כי הקרב בין השניים צמוד צמוד ובהשוואה לסקר הקודם של 'הגל החדש', שהראה יתרון מוחץ לאבוטבול, נראה כי תופעת מעבר הקולות מאבוטבול לבלוך, הולכת ונמשכת.  
הנסקרים שענו כי יממשו את זכות בחירתם ביום הבחירות באופן בטוח, אף נשאלו במי יתנו את תמיכתם במידה והקרב יהיה בין ארבעה מועמדים: משה אבוטבול, עליזה בלוך, משה מונטג ושמוליק גרינברג, כאשר בלוך קבלה 42% מהקולות, לעומת אבוטבול שקיבל 32% אחוז בלבד. במקום השלישי ניצב גרינברג עם 11% ובמקום האחרון מונטג עם 3% קולות בלבד. 
על פניו תרחיש שכזה אינו מציאותי ולו בשל העבודה כי הציבור החרדי לא ירוצו באופן דו ראשי וודאי לא תלת ראשי, כשיש מועמד/ת לא חרדית במרוץ, מאחר ודבר כזה מבטיח ניצחון באופן גורף למועמד כזה.
בנוסף, קרב תלת ראשי פנים חרדי, כפי שהוצג – גם במקרה שמועמד/ת לא חרדי לא משתתף במשחק, ודאי שלא יכול להתרחש מאחר ו'דגל' לא תציב שני מועמדים משלה ותאפשר לתת את ההחלטה הפנים סיעתית לבוחר העומד מאחורי הפרגוד. כנראה שעדיין לא הגיע הזמן.
אגב, דווקא מהשאלה הזו, אבוטבול יכול להיות מרוצה, מאחר ובציבור החרדי פנימה הוא מקבל את אחוז התמיכה הגבוה ביותר, בהפרש ניכר מעמיתיו הדגלאיים – גרינברג ומונטג, מה שמצביע על כך שעל אף הביקורת הנשמעת בתוך המחנה החרדי פנימה, עדיין הוא מקבל תמיכה גבוה.


ואם כבר ביקורת, איך אפשר להתעלם מהסערה הפוקדת את סיעת 'דגל התורה' העירונית, זאת בשל ההחלטה ההולכת ומתגבשת לקראת חתימה על תמיכה עם משה אבוטבול, כשלצד זה נרקם הסכם חדש עם שלומי אמונים, המבטיח לאחרונים את הזכות לדרוש את ראשות העיר בית שמש בעוד כחמש שנים, בתמיכת 'דגל התורה'.
ביום רביעי האחרון נערך כינוס, בו השתתפו מספר קהילות בודדות של 'דגל התורה', שניסו להשפיע על מהלכי הסיעה בחודשים האחרונים - ללא הצלחה, ובו הוטחה ביקורת על הנהגת המפלגה הארצית שמתעלמת מצורכי ציבור בוחריה ומדרישות רבני המקום, כשבנוסף אף נשלח מכתב נזעם לח"כי המפלגה. ראוי לציין, כי חלק מהגבאים שהגיעו למקום, כך לטענתם, נקראו לשם במסווה של כינוס בחירות וכדו', והופתעו לגלות שזה כינוס שמכוון נגד הנהגת המפלגה.
אך כאן לא הסתיים הסיפור. במוצ"ש נשלח מכתב נוסף לח"כים, (המכתב המזויף) בו הטענות שהועלו כלפי התנהלותם נדחו בשאט נפש, כשהם מתנערים מהמכתב "התוקפני והמתלהם שנכתב ע"י בעלי אינטרסים, שכביכול גבאי בתי הכנסת היו חתומים עליו ובו דברים קשים נגד תנועת דגל התורה ובראשה היו"ר הרב משה גפני ועמו שלוחי דרבנן הרב אורי מקלב והרב יעקב אשר". כאמור לכאורה יש חשד כי חבר מועצה מטעם "דגל" זייף את המכתב.
 
אם לסכם זאת במספר מילים, נראה כי בית שמש לא נגמלה מתופעת הזיופים שדבקה בה בבחירות הקודמות.
ובתוך כך, הרשימות למועצה מתגבשות והבולטות שבהם היא רשימת 'הבית היהודי', שבבחירות האחרונות רצה יחד עם רשימתו של אלי כהן 'בית שמש חוזרת'. במהלת הקדנציה, הודיע חבר המועצה מטעם המפלגה אליסף ורמן על פרישתו מהתפקיד לאחר שקיבל משרה בכירה באחד ממשרדי הממשלה, במהלך השבוע הקודם הודיע חברו חיים בן מרגי על פרישתו מהחיים הפוליטים ואמש השריד האחרון שנשאר מהרשימה המשותפת, אלי כהן, הודיע אף הוא כי לא יתמודד שוב למועצת העיר. בפריימריז של הסניף בבית שמש נבחרה להוביל את המפלגה בקדנציה הבאה, חברת המועצה, עו"ד רינה הולנדר, שהחליפה את ורמן במהלך הקדנציה.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.