המומחים: תרגילים ותחבולות חקירה

כ"א אדר ה'תשע"ח 08/03/18
בעקבות חקירות נתניהו והשימוש בעדי מדינה, ביקשנו מהמומחים של מהדריניוז הסבר, מה בדיוק קורה בחדרי החקירות, עו"ד איילון בירנבוים התנדב להשיא מספר עצות זהב , יש לכם שאלות נוספות? הצטרפו ל"מומחים" בווצאפ.

לתכנים נוספים מעו"ד איילון בירנבוים הכנסו לאתר

החוקר הינו מי שאמון על חקר האמת על מנת ולפענח זהות של מבצע של עבירה, לעיתים גם עצם העובדה כי עבירה אכן בוצעה בפועל אינה ברורה. לצורך גילוי זהות המבצע של העבירה כמו גם הבירור באם עבירה אכן בוצעה הלכה למעשה רשאי החוקר לעשות שימוש בתחבולות חקירה תוך ניצול המצב המתוח ממילא בו מצוי הנחקר. לא פעם עלולות תחבולות שכאלה להוציא את הנחקר משלוותו ולהביאו לכדי מסירת אמירות מפלילות אף על פי שלא ביצע כל עבירה.

להלן פירוט של מספר תחבולות אפשריות במהלך חקירה של חשוד :

1. שימוש במדובב – במהלך השהייה בתא מעצר או אפילו בחדר ההמתנה עלול החוקר לעשות שימוש באדם המשתף פעולה עם המשטרה אשר מציג את עצמו כנחקר נוסף במקום או בעל זהות בדויה כזו או אחרת המייצרת אמון והכל על מנת ולהפליל את החשוד תוך חילוץ אמירות מפלילות המתועדות מפיו.

2. שימוש ביצירת רושם של "אןף דה רקורד" – בכל זמן השהייה בתחנת המשטרה כל שיחה וכל אמירה מתועדת. גם נסיון ליצירת רושם של שיחה חברית מצד החוקר או גורם משטרתי אחר על "כוס קפה" אינה כזו בפועל והמדובר בחלק אינטגרלי מהחקירה המתועדת בכל עת.

3. שימוש בראייה מפוברקת – במהלך החקירה יכול החוקר להציג בפני הנחקר ראייה המפלילה אותו בביצוע המעשה כביכול. כך לדוגמא החוקר עלול להקריא עדות מפיו של שותף לעבירה המודה בחלקו של הנחקר כשבפועל הלה לא הודה בדבר במהלך חקירתו. החוקר יכול אף "לפברק" את הראייה ממש תוך הצגת נייר עדות והכל במטרה לחלץ אמירות מפלילות מפיו של הנחקר.

4. הותרת החשודים באותו חדר לבד באופן "אקראי" – במהלך החקירה בה מעורבים יותר מנחקר אחד יכול החוקר להותיר את הגורמים החשודים לבדם אם ברכב משטרתי או בחדר חקירות ו/או כל מיקום אחר אפשרי והכל במטרה להביא לשיחה ביניהם המוקלטת ומתועדת לצורך הפללתם.

5. יצירת מצג של הוכחת אשמה באמצעות טרטור בין בתי מעצר – לכשמבוצע מעצר ולצורך הפעלת לחץ פסיכולוגי על הנחקר עלול החוקר להושיב את הנחקר בהמתנה ארוכה ומורטת עצבים עד לתשאולו כמו גם לטרטר אותו ברכב בין בתי מעצר והכל לצורך הוצאתו משיווי משקל.

6. חוקר טוב וחוקר רע – מחקרים פסיכולוגיים מוכחים מראים כי לנחקר יש את הצורך להתוודות בפני גורם אוהד וידידותי המתנהל כלפי דבריו בהכלה וסלחנות. אותם מחקרים מראים כי נחקר לא יודה בטרם הופעל עליו לחץ פסיכולוגי משמעותי תוך הזעפת פנים ותיאור מצב דברים חמור בפניו. לצורך כך הומצאה תחבולה זו בה נוטלים חלק בדרך כלל, שני חוקרים כשאחד ממלא את תפקיד המלאך והשני את תפקיד השטן והכל על מנת ולהביא להודיית הנחקר במיוחס לו בפני השוטר הטוב. אציין כי קיימים חוקרים מוכשרים היודעים לגלם את שני הדברים גם יחד ולתמרן את הנחקר באופן זה ללא שימוש בחוקר נוסף. 

7. יצירת מצג של עובדות ידועות על מנת ולדוג מידע – החוקר יכול לבצע הצגה מעורפלת של חשדות כשבפועל הוא נשען על בדלי מידע מועט וחלקי תוך ניסיון לצייר תמונה מלאה על מנת ולהביא את הנחקר למחשבה כי הכל כבר ידוע וברור על מנת שהלה יודה וימסור פרטים מפלילים. 

8. אבחון ה"בטן הרכה" של הנחקר – החוקר יכול לעשות שימוש במנגנונים האנושיים המצויים בכל אדם על מנת ולעורר אותו לכדי מתן אמירות מפלילות. בטן רכה יכולה להיות אך אינה מוגבלת לאמירות מצד החוקר הקשורות בנסיבות משפחתיות, כבוד ומעמד כשהנחקר הינו אדם בעל סטטוס חברתי או תעסוקתי, זלזול באינטליגנציה של הנחקר כשהמדובר באדם מלומד ומשכיל, שימוש באדם הקרוב לליבו של הנחקר וכד'. 

9. תרגיל "הנחת העט" – כחלק ובהמשך ליצירת רושם של דברים הנאמרים "אוף דה רקורד" יכול החוקר להניח את העט ולהפסיק את כתיבת הדברים על מנת ולייצר קירבה מצד הנחקר. הנחקר צריך לדעת ולהפנים כי במהלך כל החקירה הוא מדבר ודבריו מוקלטים ומתועדים. 

10. שימוש ב"דילמת האסיר" – סיטואציה בה מוצגת לנחקר מציאות על פיה שותפו כבר הפליל אותו ויזכה בהטבות להן הנחקר לא יזכה על רקע הכחשתו. השימוש בתחבולה זו יכולה אף להגיע בשילוב עם תחבולה נוספת כגון פברוק של הודעת השותף ממנה כביכול עולה כי הלה כבר הפליל את הנחקר בדברים שמסר. מדובר בתחבולה עוצמתית ביותר שכן מירוץ הזמן המאפשרת מתן הטבה בעונש רק למי שיפליל ראשון את רעהו מייצרת תמריץ לספק אמירות מפלילות. 

11. יצירת מצג לקבלת הטבה בעונש בתמורה להודיה – אין להאמין להבטחות אלה או לסמוך עליהן ואין למסור מידע ללא מעורבות של עורך דין המתמצא בתחום הפלילי, שיוכל להבטיח חתימה על הסכם שתביא להטבת מצב הנחקר. 

בטרם הגעתך לחקירה עלייך להתייעץ עם עורך דין מהתחום הפלילי על מנת שתוכל להגיע מוכן להתמודדות הנדרשת אל מול החוקרים והתחבולות שהם עלולים להפעיל כלפייך. 

ככל וקיבלת זימון לחקירה אני מזמין אותך ליצור עמי קשר בטרם הגעתך למתקן החקירות לצורך בירור הדברים והנסיבות הקונקרטיות הקשורות אלייך לצורך התמודדות מיטבית.

יש לכם שאלה לעו"ד בירנבוים, לחצו כאן ליצירת קשר

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.