הסכמים, הבטחות ותסבוכות

יהונתן מאיר
כ"ד ניסן ה'תשע"ט 29/04/19
פרק ראשון בסדרה: מי שמבקר בימים אלה בסמוך למנזר בית ג'מאל בוודאי ייהנה מהנוף היפה והירוק שסביבו. אבל השטח הפתוח הגדול שהעיר נשקפת ממנו, נמצא למעלה מעשור בסכסוך משפטי יצרי ומפותל סביב בנייתן של יותר מ-4,000 דירות על 1,000 דונם השייכים לכנסייה הקתולית.

אתר בנייה. אילוסטרציה
אתר בנייה. אילוסטרציה


הצדדים לסכסוך, שכבר כמה שנים מנהלים הליכים משפטיים זה נגד זה, הם בעלת הקרקע - הכנסייה הקתולית, המיוצגת על-ידי עו"ד דוד שמרון; חברת קדמת עדן שבבעלות זיוה כהן שהתקשרה עוד ב-2004 בהסכם עם הכנסייה לרכישת הקרקע; וחברת הנדל"ן אקה פיתוח ובנייה שבבעלות היזם החרדי אלי קליין - שאף היא ניסתה לרכוש את השטח.

ההסכם הראשון כפי שכותבת שלומית צור בעיתון "גלובס" בזכויות החכירה. בשנת 2004 נחתם הסכם חכירה בין הכנסייה הקתולית לבין חברת פרחי בית שמש, בבעלות כהן, שלפיו החברה תרכוש את זכויות החכירה בקרקע. אלא שעל-פי הדין הכנסייתי, הסכמים אלה צריכים לקבל את אישור העומד בראש הכנסייה על-מנת לקבל תוקף, אך הלה לא אישר את ההסכם.

ההסכם השני, קידום תוכנית בנייה. לאחר שעסקת הקרקע לא אושרה, פעלה כהן להתקשרות עם הכנסייה בהסכם פיתוח - שמאפשר לה לקדם תוכנית בנייה על הקרקע בתמורה לדמי ייזום בגין השבחת הקרקע. על-פי ההסכם, הייתה קדמת עדן אמורה לקדם תוכנית בנייה על הקרקע בתוך 36 חודשים.

אך כהן לא ויתרה לגמרי על החלום לרכוש את הקרקע וההסכם החדש כלל סעיף מהותי, שלפיו אם הכנסייה תתקשר עם צד שלישי המעוניין לרכוש את הקרקע, תוכל קדמת עדן לרכוש את הקרקע באותם תנאים.

עוד נקבע כי אם הרכישה לא תאושר, כפי שכבר קרה, תהיה קדמת עדן זכאית לסך של 17% משווי הקרקע לאחר השבחתה. לאחר החתימה על הסכם הפיתוח הגישה קדמת עדן תוכנית בנייה ל-1,600 דירות על הקרקע, אך התוכנית נדחתה על-ידי הוועדה המקומית.


במקביל התקשרה החברה בהסכם חכירה חדש עם הכנסייה הקתולית, אך העומד בראש הכנסייה שוב סירב לאשר את העסקה והכנסייה הודיעה לקדמת עדן כי הסכמי החכירה והפיתוח מבוטלים. 

בפרק הבא: כיצד אם כן  נתקעו 4,300 דירות לחרדים על קרקע של הכנסייה הקתולית? מדוע מוערכת רכישת הקרקע בכ-300 מיליון שקל לבניית אלפי דירות כבר עשור עומדת במרכז סכסוכים משפטים יצריים בין שתי חברות יזמות. מה שברור כי העובדה שמוכרת הקרקעות היא לא אחרת מהכנסייה הקתולית רק מעמיקה את התסבוכת. ובתי המשפט אם שאלתם תוקעים את ההליך עוד יותר

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.