הסרחנים באים ותכף הולכים

יהונתן מאיר
ח' אב ה'תשע"ט 09/08/19
בימים האחרונים מורגשת בבית שמש תופעה טורדנית. בעלי כנך קטנים ושחורים שמסתובבים בבתים מפריעים ומציקים. עיריית בית שמש מרגיעה את הציבור ומדווחת כי מדובר בבעל חי בשם סרחן או בלשון העם- חומייני
סרחניים - ויקיפדיה
סרחניים - ויקיפדיה

בתקופה האחרונה מורגשת בבית שמש תופעה טורדנית. בעלי כנך קטנים ושחורים שמסתובבים בבתים מפריעים ומציקים. עיריית בית שמש מרגיעה את הציבור ומדווחת כי מדובר בבעל חי בשם סרחן או בלשון העם- חומייני.

הסַּרְחָנִיִּים היא משפחה בעלת תפוצה עולמית של תת-הסדרה פשפשים. המשפחה מונה כ-750 מינים ב-120 סוגים, בישראל ידועים 33 מינים. בדומה לרבים מהפשפשים הסרחניים הם בעלי בלוטות ריח מפותחות, אשר משמשות בין השאר להגנה. בתקופת ההזדווגות, מינים אחדים כגון הסרחן שחור-כנף נמשכים בהמוניהם למקורות תאורה וריכוזם הגדול מפיץ ריח שאינו נעים, ומכאן נגזר שמם בעברית.

גודל המינים נע בין 1.5 ל-16 מ"מ, גופם שחור, חום או אדום, לעיתים עם עיטורים לבנים או ברק מתכתי. המחוש בעל 4 או 5 פרקים אשר בזמן מנוחה מכונסים מתחת לגוף. רבים מהמינים מעבירים את חייהם מתחת לקרקע וניזונים מחלקי צמח תת-קרקעיים כגון שורשים, לשם כך הם מצוידים ברגלי חפירה בעלות זיפים קשים. עם זאת קיימים מינים אשר ניזונים מחלקי צמח עיליים. מינים מסויימים ניזונים ומתגוררים תחת קליפות עצים. כמה מהמינים האחרים ניזונים מזרעים. הפשפש הסרחן אינו מהווה סכנה בריאותית, כיוון שאינו עוקץ או מעביר מחלות, אולם הוא נחשב למטרד וגורם לאי נוחות. על-פי המומחים הדברה לסוג זה של חרק אינה אפקטיבית.


מעיריית בית שמש נמסר כי במוקד העירוני של עיריית בית שמש מודעים למטרד ואף נערכה התייעצות בנושא עם המדביר העירוני וד"ר אורי שלום, מנהל אגף לוחמה במזיקים במשרד להגנת הסביבה. כאמור פתרון הדברתי אינו יעיל במקרה זה. הפתרונות היחידים הם לצמצם את התאורה אליה נמשכים הסרחניים, או לחילופין להציב תאורה חזקה מרוחקת מהבית שאליה ימשכו הסרחניים. 


כמו כן מומלץ לשמור על חלונות מרושתים ולדאוג לאטום סדקים ופתחים למניעת כניסת החרק לבית. במידה ונכנסו לבית יש לטאטא אותם או לשאוב עם שואב אבק. במידה ונתקלתם במיקום סרחניים חיים גדול, שמתקבצים בו במשך היום. (לא בשעות הלילה) יש לדווח למוקד העירוני.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.