הפורום נגד הסתה – יהודה סגל

יהודה סגל
ה' כסלו ה'תשע"ח 23/11/17
מי שקורא את הרשימה של החברות בהשגחת הבד"ץ אותם הפורום קוראים להחרים – רשימה חלקית! - כבר מגחך (ובטח שכחו עוד כמה). אסם, תנובה, טרה, כרמית, מאפיית ברמן, שוקולד השחר העולה, מאפיית אנג'ל, טמפו...

בתגובה להפגנות הקנאים האחרונות נגד הגיוס, מעבר לתגובות בצד החרדי, יש תגובה בצד החילוני בשם: "הפורום נגד הסתה".

את מטרתה ותכניתה ניתן לקרוא בדברי גדי דמרי כאן במהדריניוז.

אבל בקצרה: מחרימים את מוצרי בד"ץ עד"ח, כדי שלא יפגינו נגד "חרד"קים", ושלא יחסמו כבישים. הם הכריזו ביום שלישי בבית וגן על הקמת ארגון 'הפקדתי שומרים' שיחל לפעול בבית שמש כדי להגן על חיילים חרדים מפני תקיפות.

אי אפשר להתייחס לכל טעות ושגיאה שבדבריהם, כי יכלה הזמן והם לא יכלו, אבל ננסה מלמעלה.

קודם כל, בלי להתייחס עוד לשאלה עם מי הצדק, מה בכלל האמת? מגוחך הדבר שכל צד טוען שהוא הנרדף. זה כמו עם הערבים, להבדיל. כל יומיים הם מנסים לרצוח יהודי (זה כמעט לא מדווח בתקשורת, אגב). וכאשר אחד הרוצחים נהרג (כנראה בטעות), הם מכריזים על "נקמה"... מי כאן הרודף ומי כאן הנרדף?!

אם יאות לגרום סבל ע"י ההפגנות או לא, זו סלע מחלוקת. אבל "להכתיב לאחרים כיצד לנהוג ולדרוס כל מי שמעז לעמוד מולם"?! רק שאבין: מצד אחד יש כמה אביונים עם בתי דפוס בגאולה, ומצד שני שלטון עם מדיה, בתי משפח, ותקציבים גסים. אתם באים לספר לי שאנשי המדינה הם כאן השה המובל לשחיטה?!

הבה נדייק בלשון. לא שאני מגן על דרכם אבל הקנאים לא "תוקפים את החיילים בברוטאליות"... "להגן על חייו" של החייל זה טיפ-טיפה הגזמה. אף אחד לא נוהג כמתתיהו המכבי שראה מתייוון העומד להקריב דבר אחר לעבודה זרה... קריאות גנאי - כמו גם כתיבת גנאי - הן לא אלימות! אם יש מי שמפעיל אלימות נגד חיילים, הרי זה פעילי שמאל מסוימים. רוצים להחרים את הבג"ץ השמאלני שתומך בהם?

ולא ברור בכלל שהחיילים "מגנים עלינו". אני לא מדבר רק על ייצור ומכירת נשק לאויבינו ("אל תתנו להם רובים!"), על הפריצות המחלישה הן דתית והן מבצעית, על עזרה והגנה על משטרי מרצחים כמו פת"ח וחמס, על גירוש יהודים מביתם עבור מתקני שיגור טילים, ועוד ועוד.

שימו לב: כלל כלכלי יציב קובע כי מונופול גורע בשירות ומייקר מחירים. אם אנחנו מקבלים את הכלל המדעי הזה ברצינות, הרי שזה לא חל רק על נעליים ולחם, אלא גם על "חברת החשמל לישראל", נתיבי ישראל, חברת מקורות, "שומרי סדר", ואף שירותי הביטחון. מה רע במיליציות שקדמו לאלטלנה? אי-הפללה וחסל לרישיונות להחזקת נשק תהיה התחלה טובה.

לא הייתי שם, ת"ל, אבל גדי יודע זאת טוב ממני: הצבא רובו אבטלה סמויה. פן ואולי חייבים הכרת הטוב לחיילים בודדים כ"חושב לעשות מצוה", אבל למערכת כולה?!

הבה נבדיל בין "תרומה לחברה", שע"י האינטרס הדתי והממוני (קרי: "היד הנסתרת" של אדם סמית'), לבין תרומה למדינה שכל כולה הרס לחברה. בקיצור, אדם שעובד או לומד תורה תורם לעולם, על אף המיסים שהוא נאלץ להשחית ב-malinvestment. יהודי שמתגייס לצה"ל שורף את חייו - גם בעולם הזה.

ואולי נעשה גם "שוויון בנטל" שכולם יעבדו בשבת...?!

אין לנו שום הסכמה עם הקנאים. הבהרתי זאת כאן וכאן, וכאן (ובטח בעוד כמה מקומות). אבל כיצד נשית איבה עם אויביהם של אויבנו, קרי מדינת ישראל?! (אגב, הלוואי והפלג היו עושים משהו מועיל, ומעמיקים את השסע שבין החרדים למדינה, אך לא היא, ואכמ"ל.)

הבה נדון בחרם עצמו: האם חרם צרכנים הוא אפקטיבי?

קודם כל, כדאי להכיר את ההיסטוריה של החרם, לראות שזה לא יצליח. כבר בימי טומי לפיד ניסו לעשות חרם חילוני על נותני הכשרות בטענה שהם מייקרים את האוכל, ומשליכים את המעשרות לאיבוד. זה לא עבד. גם החרם נגד גרמניה - אותה מדינת ישראל "הקדושה" מקעקעת, אגב – לא עשה כלום. אבל שם זה לא נועד כנשק כלכלי, אלא נבע\נובע מסלידה. אולי אותו הדבר גם כאן...

ומי שקורא את הרשימה של החברות בהשגחת הבד"ץ אותם הפורום קוראים להחרים – רשימה חלקית! - כבר מגחך (ובטח שכחו עוד כמה).

אסם, תנובה, טרה, כרמית, מאפיית ברמן, שוקולד השחר העולה, מאפיית אנג'ל, טמפו...

ומה עם "באישור הבד"ץ" למוצרים שאינם אוכל, דוגמת משחת שיניים ונייר כסף?

בכלל, חרם צרכנים חייב ציבור מלוכד, והחילונים לא ידועים ככאלה. חרם ציבורי זה אנחנו...

חרם גם מצריך התמסרות. אנשים שלא מוכנים "להתמסר" על שמירת מצוות קלות שבתורה, דוגמת קריאת שמע והמתנה בין בשר לחלב, אינם מסוגלים להתמסר לאידיאלים, כמו שרואים בעליל בכישלון המבצעים בעד מיחזור (רעיון שהחילונים דווקא מאמינים בו!). מי שלא מוכן להתאפק מלאכול מוצרים חסרי חותמת הכשר כלשהו יצליחו להחרים חברות כמו טרה ותנובה?!

מלבד אי-הכרת ההיסטוריה של עצמם, הם גם לא טרחו לברר את העובדות לאשורן. גדי מנסה לעמעם זאת, אך וועד הכשרות של העד"ח גוף עצמאי לחלוטין מבית הדין הנושא את אותו שם. זה כמו ש"בית שמש ציונית" לא קשורה לעיריית בית שמש, למרות שאותם מילים נמצאים בכותרת. הוועד שוב הזכירו את הידוע לכל: "הכספים שנגבים מהחברות משמשים לתחזוקת וצמיחת מערכת הכשרות בלבד."

אם מוכר הנעליים מתייעץ עם הרב פלוני, לא אקנה אצלו נעליים?! נא להסביר לי איזו טובת הנאה מקבל הרב פלוני מזה שמנצלים את זמנו היקר לשאול שאלות? יש גם מושג של להתייעץ רק בהלכה ספציפית, וכמו שעושים וועד הכשרות (ולא תמיד), כך שבאמת אין שום קשר.

כפי שאנשי ה"פורום" מציינים בעצמם, הפלג הירושלמי לא נפגע מכך מהחרם המוצע. אם כבר, תחרימו את רשת "ברכל", של מנחם כרמל, העשיר של הפלג\"הפלס".

פעם אחת הפורום לא דנה איזה הכשר כשר מבחינת הכשרות...

ועל מה המאבק? גדי מבהיר שזה לא מצטמצם לקמפיין החרד"קים. גם הפגנות על חילולי קברים זה "קיצונות" בעיניו. נכון, ברבים ממקרי חילול ו\או חפירת קברים הדעות חלוקות לפי קווי השקפה. יש קשר בין הקנאות לבחירה על מה וכמה להילחם. אבל אין מי שמתנגד בציבור החרדי לכל הפגנה על חילול קברים ברמת העיקרון! הפורום פונה לחרדים לירות לעצמם בראש?!

על שלטי הדרת נשים, כבר התגודדנו, גדי ואנוכי.

הלוואי וזה היה רק ניסיון של הפעילים להיכנס לפוליטיקה, כל אחד במקומו, בבנג. גם "מימון ההסתה" זה סתם תירוץ. נראה שהם עושים כל זאת כי זה בנפשם. קשה להם לראות שיש אנשים ששומרים את פיהם משקצים ופיגולים....

זהו. הידיים התעייפו.

[עבור הכתבה הנגדית של גדי דמרי, ראו כאן.]

בס"ד, יהודה סגל

YSMehadrinews@Gmail.com

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.