הקורונה בעיר: עשרות תלמידי ישיבת 'אורחות משה' נדבקו

יחיאל בן חיים
י"ח אלול ה'תש"פ 07/09/20
בשבוע האחרון עשרות בחורים מישיבת 'אורחות משה' אומתו כחיוביים לנגיף הקורונה ובעקבות כך בחורי הישיבה המבודדים פונו למתחם מיוחד מחוץ לעיר • בישיבה טוענים: הכנו מתחם גם לבחורים שאומתו, אך "רגע לפני הפינוי, התקבלה הודעה מפיקוד העורף שאם יתבצע הפינוי יושיבו את האחראים בכלא" • פרסום ראשון

עשרות בחורי ישיבת 'אורחות משה' בשכונת רמה א' נמצאו בשבוע האחרון כחיוביים לנגיף הקורונה - ובעקבות כך, בהוראת פיקוד העורף, במהלך השבוע נשלחו התלמידים לבתיהם וכלל הבחורים קבלו הוראה לפנות לקופות החולים השונות ולהיבדק.

במוצאי השבת שעברה נמצא הבחור הראשון כחיובי לנגיף ובחורים נוספים גילו תסמינים. בעקבותם נכנסו רבים מבחורי הישיבה לבידוד ובהמשך, כאמור, כלל הבחורים נשלחו לבתיהם ונכנסו לבידוד, כשנכון להיום כ-70 מתלמידי הישיבה ומספר אנשי צוות אומתו כחיוביים לנגיף.

הישיבה פתחה את הזמן ביום רביעי ערב חודש אלול והתנהלה במתווה קפסולות, כאשר כל שיעור פוצל לשניים, בחדרי השיעורים, בבית המדרש ובחדר האוכל. ההתפרצות החלה, כאמור, לקראת סוף השבוע שעבר (כי תצא). אחד מבני החבורה חש בתסמינים נבדק ואומת, ובעקבותיו נדבקו עשרות בחורים נוספים.

בעקבות ההתפרצות בישיבה, משפחות רבות בעיר נכנסו לבידוד, כשחלקם אף הדביקו את בני משפחותיהם, שהכניסו מעגלים רחבים יותר לבידוד. גורמים בעיר תולים את העלייה בתחלואה בעיר בהתנהלות הישיבה, שנהגה ברשלנות, בשל כך שלא הורו לתלמידים להתפנות מהישיבה באופן מיידי, עם הימצאותו של הבחור הראשון כחיובי לנגיף.

לקראת סוף השבוע האחרון, בהנהלת הישיבה הודיעו לבחורים, הן לאלו שאומתו כחיוביים לנגיף והן למבודדים, כי הישיבה פועלת להכשרת שני מתחמים מחוץ לעיר, על מנת לשכן בהם את המבודדים והחולים בנפרד, עד שיבריאו ולחילופין עד אשר יעברו את ימי הבידוד.

למרות זאת, בסופו של דבר רק הבחורים המבודדים פונו למושב אחיעזר, שם הוכשר בשבילם מתחם מיוחד ומסוגר, בעוד ושאר התלמידים, שנמצאו חיוביים לנגיף, נשארו בבתיהם ולבינתיים מסכנים את סביבתם ושאר בני משפחתם.

בישיבה עשו מאמצים לפנות את הבחורים המאומתים למלון 'מרגוע' בערד, אך "בשל חוסר התאמה רוחני", כדברי הישיבה, ברגע האחרון התוכנית בוטלה והבחורים שנמצאו חיוביים לנגיף נאלצו להישאר בבתיהם.

בשיחה עם 'מהדריניוז' נשמעו טענות רבות. "במקום לקחת אחריות ולפנות את התלמידים שאומתו, על מנת לא לסכן את בני משפחותיהם, הישיבה העדיפה לפנות את התלמידים המבודדים. התאכזבנו מההתנהלות", אומר לנו אחד ההורים.

הורה נוסף הביע זעם על ההתנהלות ואמר: "אני יכול להבין את זה שהמלונית לא מתאימה ב-100% מבחינה רוחנית, אבל בשביל זה הישיבה צריכה לקחת אחריות ולדאוג לפיקוח על הבחורים, במקום לתת להם להישאר בתוך הבתים ולסכן את שאר בני משפחתם".

בעקבות הטענות שהועלו, פנינו להנהלת הישיבה וזו תגובתם: "הנהלת הישיבה פתחה את זמן אלול בהקפדה מלאה על כללי משרד הבריאות ואף מעבר לכך, חלוקה לקפסולות והקפדה מלאה על לבישת מסכות".

"החל מהרגע בו התגלה החיובי הראשון הנהלת הישיבה הייתה בקשר רציף עם משרד הבריאות ופיקוד העורף ופעלה לפי ההוראות במדויק", הוסיפו. "הנהלת הישיבה פנתה להנהלת העיריה ולפיקוד העורף שיסייעו במימון פתיחת מלונית ע"י הישיבה למאומתים בנפרד ולמבודדים בנפרד".

"כשהבינה הנהלת הישיבה שמהם לא תבוא הישועה, נטלה הנהלת הישיבה על עצמה באופן חסר תקדים את פתיחת המתחם  במושב אחיעזר למשך שבועיים על חשבונה. לצערנו רגע לפני פינוי המאומתים, התקבלה הודעה מפיקוד העורף שאם יתבצע הפינוי למתחם המאומתים יושיבו את האחראים בכלא".

בהנהלת הישיבה הוסיפו, כי "השקענו מאמצים עצומים בכדי לאפשר למאומתים פינוי למלונית מרגוע בערד, אולם לאחר בירורים מעמיקים על אופי המקום, הנהלת הישיבה הציגה את הנתונים בפני הגאון רבי משה הלל הירש שליט"א ופעלנו על פי הוראותיו".

בישיבה מוסיפים נרגשות, כי "ב"ה במתחם אחיעזר ה'שטייגען' בעיצומו, קרוב למאה תלמידים שקועים אך ורק בלימוד ללא כל מפריעים, בימים אלו 70 המאומתים מקבלים אישור שחרור רפואי ומצפים לרגע בו יוכלו להצטרף לחבריהם השוקדים על תלמודם במושב אחיעזר".

בשולי הדברים, בישיבה מבקשים לנצל את הבמה ולציין "את עזרתו הרבה של חבר מועצת העיר וממונה אגף שפ"ע, הרב שלמה ברילנט, שפעל ללא לאות לרווחתם של בני הישיבה ומשפחותיהם".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.