הקרן קיימת לעולם הבא

יהונתן מאיר
ב' אדר א' ה'תשע"ט 07/02/19
בבית העלמין ארץ החיים בבית שמש הובא למנוחות הרב יחיאל אקשטיין נשיא הקרן לידידות. אין ספק כי למרות המחלוקת העקרונית על גישתו אקשטיין היה פילנטרופ יהודי אמריקאי גדול ונזקפות לו זכויות רבות מאוד.
המשתתפים בהלוויה
המשתתפים בהלוויה

מאות בני אדם ליוו היום למנוחות בבית העלמין ארץ החיים בבית שמש את הרב יחיאל אקשטיין, מייסד ונשיא "הקרן לידידות", שהלך אתמול לעולמו. בין מוקירי זכרו של הרב היו אנשי ציבור רבים שהגיעו לחלוק כבוד אחרון לאיש החסד שסייע לנזקקים בעזרת תרומות שגייס. בין המשתתפים: שגריר ארה"ב בישראל דייויד פרידמן, ח"כ דיכטר, ניר ברקת

 

הרב אקשטיין זכרונו לברכה היה מוכר כסופר ופעיל ציבור ופילנטרופ אמריקאי-ישראלי. הקים לפני כשלושים וחמש שנה את הקרן לידידות ומאז כיהן כנשיאה. היקף הכספים שהקרן בנשיאותו גייסה למען מדינת ישראל ומטרות יהודיות שונות מגיע לכחצי מיליארד ש"ח לשנה, נכון לשנת 2013. הרב יחיאל אקשטיין, השתייך לחוגי הציונות הדתית היהדות האורתוקסית בארצות הברית, ונפטר בגיל 67.

 

אקשטיין היה חבר בחבר הנאמנים של הג'וינט, של קרן היסוד ושל הסוכנות היהודית. כתב שבעה ספרים, בעיקר בנושאי יחסי נוצרים-יהודים.

 

אקשטיין המנוח למד בישיבה התיכונית של "ישיבה יוניברסיטי". ולאחר מכן למד בישראל בישיבת ההסדר "כרם ביבנה". לאחר מכן הוא חזר לישיבה יוניברסיטי, והוסמך לרבנות בידי הרב יוסף דב סולובייצ‘יק וקיבל תואר דוקטור בפילוסופיה של הדת מאוניברסיטת קולומביה.

 

לפני כעשרים שנה כשהקרן החלה לקדם פרוייקטים פילנטרופיים גם בישראל. הסתובבו שמועות שונות שנויות במחלוקת בנוגע לכוונותיו האמיתיות של הרב אקשטיין בפועלו לקרב בין היהדות והנצרות, ולהדגיש את המשותף בין הדתות. חלק מהרבנים יצאו בחריפות נגדו ואף הורו להימנע מכספי הקרן אשר בנשיאותו. עם זאת אקשטיין היה ידוע בקרבתו לחסידות חב"ד והוא אף תרם רבות למפעל השלוחים העולמי שלה.

הרב הראשי של רוסיה, ברל לזר, ספד לו ואמר: "הוא מסר את נפשו ליהודים בכל העולם. בזמן המלחמות באוקראינה הוא נכנס בזמן הסכנה להציל נפשות - לתת תמיכה לזקנים ולילדים. הוא עשה מה שאף אחד לא הצליח לעשות, להביא אומות שונות לעזור לארץ ישראל וליהודים. כמה פעמים ביקשנו ממנו לנסוע לאיזשהו מקום והוא לא חשב פעמיים ובאותו זמן כשהוא פעל גדולות ונצורות היו אנשים שלא נתנו לו את הכבוד הראוי. יחיאל היה כמו השמש שזורחת על כל העולם ודאג לכל יהודי בכל מקום שהוא", המשיך הרב לזר. "הוא פעל במקומות שאסור לדבר עליהם, כל החיים שלו רצה לעזור יותר ממה שאפשר. הוא שמח שהוא יכול לשמח אחרים ולעזור לעוד יהודי. הוא לימד אותנו שאין דבר העומד בפני הרצון. מי האמין שאפשר להפעיל עוצמה כזאת – לגרום ללא יהודים לעזור לארץ ישראל. הרב יחיאל, הראית לנו מה זו אהבה ומה זו אמונה".

 

ניר ברקת, ראש העיר ירושלים לשעבר שמתמודד ברשימת הליכוד לכנסת, סיפר על שיתוף הפעולה יוצא הדופן שלו עם הרב אקשטיין. "הוא הקים מפעל שלא דומה לשום דבר אחר, שידע לפתוח לבבות של אוהבי ישראל ברחבי העולם. הוא ידע עם האינטואיציה והאינטיליגנציה שלו לאתר צרכים ולשווק אותם בדרך שאף אחד אחד לא יודע. הוא ידע לא רק לפתוח את ליבם אלא להפוך אותם לאוהבי ישראל, ואם הם היו אוהבי ישראל הם הפכו למעריצי ישראל".

את האירוע אבטחו רופאי וחובשי איחוד הצלה סניף בית שמש.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.