הקשר של הפילוג בגור לבית שמש

יהונתן מאיר
כ"ד תשרי ה'תש"פ 23/10/19
הפילוג בגור משפיע על בית שמש ועשרות משפחות רשמו את ילדיהם למוסדות החדשים שנשכרו להם. קצת על הפילוג שמסעיר את המגזר החרדי וקצת על הקהילה של החסידות בעירנו. האם בקרוב נראה נציג של חסידות 'גור תוירע" בבית שמש? ימים יגידו.
ר' שאול עם מעריציו בהקפות שניות
ר' שאול עם מעריציו בהקפות שניות
ר' שאול עם מעריציו בהקפות שניות

הרב שאול אלתר בן דודו של האדמו"ר מגור ודמות חשובה בחצר. החליט בצעד חסר תקדים לפרוש בהפגנתיות מחגיגות שמחת תורה בבית המדרש של החסידות בירושלים, ולקיים תפילות והקפות משלו. ולמרות שהוזהרו החסידים מבעוד מועד כי אדם שישתתף באירוע האלטרנטיבי יסולק עם משפחתו מהקהילה הסגורה, מאות חסידים מהם תושבי בית שמש הלכו בכל זאת עם "רֵבּ שאול".    

קובי נחשוני מתאר באתר החדשות ynet כי בשנים האחרונות מבעבעת מתחת לפני השטח מתיחות קשה אך שקטה יחסית בין שני הרבנים לבית אלתר. העילה לסכסוך היא, חילוקי דעות מתמשכים בנוגע לדרכה של החצר בין הרב שאול, בנו של מנהיגה הקודם של גור, רבי פנחס מנחם - לבין רבי יעקב אריה, בן האדמו"ר שלפניו, רבי שמחה בונים.   

חילוקי הדעות בלטו שנים רבות. ר' שאול שהיה ראש ישיבת 'שפת אמת' בחסידות ודגל בחינוך ללימוד גמרא בעיון ולימוד הלכה בעמקות כאידאל חינוכי על דעת אביו ה'פני מנחם' אך היה במשך כל השנים בניגוד אידאולוגי מוחלט לאדמו"ר הנוכחי שראה בכך קריאת תיגר על דרך הנהגתו ולכן פעל לסגירת ישיבת "שפת אמת" המיתולוגית של גור שבראשותו של ר' שאול, לפני כ-3 שנים.

בחודשים האחרונים אירע פיצוץ בחסידות שהפך את הפילוג הוותיק לקרע כואב. "הראש ישיבה" כפי שמכונה הרב שאול בחסידות, התייצב לצד דוד ברלינר, מעסקני גור בארה"ב לאחר שזה סירב ליישר קו עם הוראות האדמו"ר בנושא בעלות ושליטה בשטח שיועד לנופש בניגוד לדעת האדמו"ר ובתגובה לכך הוא הוחרם. אך הראש ישיבה רֵבּ שאול צידד בדעת ברלינר ואף שלח לו מכתב חיזוק, שבו הגדיר אותו "ידידי" ומכאן העסק התגלגל ככדור שלג שגדל ללא שליטה.  

 

אנשי ר' שאול אלתר מספרים כי המאז התנכלויות כלפיו בחסידות החריפו, והם כוללים כעת גם אלימות פיזית נגד תומכיו. ואף לפני כמה שבועות הוא לא הוזמן לחתונת בן האדמו"ר מגור למרות מעמדו הבכיר בחצר ולמרות שכל החסידים מכל קצוות הארץ באו לשמחה.  

בחג שמחת תורה האחרון ניתן האות והרב אלתר ותלמידיו לא השתתפו כיתר החסידים באירוע בבית המדרש בירושלים אלא במבנה נפרד שנשכר בשביל ההתפלגות. אין ספק כי הם לא איום ממשי על האדמו"ר "האמיתי", שבאותה שעה רקד בבית המדרש המרכזי עם ספרי התורה כשמולו כעשרת-אלפים חסידים נאמנים ונלהבים. ועם זאת, קשה להקל ראש במגמה שלא היה כמותה מעולם בחצר המלוכדת הזאת.  

בגור הרשמית החלו לפעול נגד המורדים והודיעו כבר אתמול לכמה חסידים מקהילותיה ברחבי הארץ כי הם ובני משפחותיהם אינם רצויים עוד בבתי הכנסת שלה מתוכם כמה משפחות בעיר בית שמש שהחלו ברישום לתלמוד תורה בשיטתם ואף סגרו חוזה עם מבנה מתאים בעיר. 

 

 חסידות גור בבית שמש מונה כמה מאות משפחות להם יש בית ספר וישיבה עם כללי ותקנות החסידות הנוקשים והסכמים בלתי כתובים עם תלמודי תורה חסידיים אחרים לבל יקבלו את פורשי הקהילה במוסדותיהם. נציגם אף משמש כסגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך בעירייה ופועל בשיתוף פעולה הדוק עם ראש העיר ד"ר עליזה בלוך. 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.