התחדשות עירונית בית שמש- לאן?

רגב אור
י"ז אדר ב' ה'תשע"ט 24/03/19
"בבית שמש, התושבים מחכים הרבה שנים לבשורה כל שהיא של התחדשות עירונית, אך, לצערנו, עשור ויותר שתכניות אלו לא יוצאות לפועל ולא מציגות כל התקדמות. מדובר בתפקוד  גרוע ביותר של מחלקת ההנדסה, עד עכשיו העירייה יכלה לתרץ , חקירות , הוחלף יו"ר, היה יו"ר זמני ,הממונה החדש לומד את התיק וכו', ומה עכשיו?"

בערים רבות בארץ , כבר נהנים התושבים מהתחדשות עירונית על צורותיה השונות,  פינוי בינוי,  תמ"א 38/1 ותמ"א 38/2 . תוכניות אלו קודמו על ידי המדינה , על מנת לתת מענה למבנים שנבנו לפי התקן הישן, ולא לפי התקן המחייב של רעידות אדמה כיום.

בעיר שלנו בבית שמש, התושבים מחכים הרבה שנים לבשורה כל שהיא של התחדשות עירונית, אך, לצערנו, עשור ויותר שתכניות אלו לא יוצאות לפועל ולא מציגות כל התקדמות.

בכתבה זו נסקר את סיפורם של שני רחובות בבית שמש ושל חברות יזמיות שמנסות לקדם ועל הקשיים שנתקלים בהם, סיפור אחד מתוך מקרים נוספים הקיימים .

ברחוב הרצל ורחוב בן צבי – הנשיא, ישנם מבנים ישנים מאוד, שמצבם הפיזי ירוד ביותר, עד כדי כך שבסופות האחרונות חלקים מהבניינים התפוררו, מצב שמסכן את הדיירים  ואף את העוברים ושבים.

שכונות אלו זכאיות להתחדשות עירונית, מסוג פינוי בינוי,  וישנם חברות יזמות שונות שמתעניינות ומעוניינות לקדם תכניות פינוי בינוי בשכונות אלו. לפני כשנה, חברת מקסיקו ישראל בשיתוף עם חברת רגב אור התחדשות ערים בע"מ, פנתה לדיירים בקבוצת מבנים הכוללת 60 דירות, עם הצעה לפינוי בינוי שבמסגרת התכנית ייבנו 420 יח"ד בבניינים בטיחותיים, חדישים ומודרניים. והדיירים יקבלו דירות חדשות וגדולות יותר במקום הדירות הישנות כיום, לאחר תקופה קצרה אורגנה אסיפת דיירים במתנ"ס הסמוך בה נרשמה נכונות והיענות מרשימה מצד הדיירים לקידום התכנית ואף נבחר עו"ד אטיאס שאול כעו"ד מטעם הדיירים שייצג אותם, וסוכם על המשך שיתוף פעולה. במקביל,  יזמה החברה פגישות בעירייה לקידום התכנית, אך לצערם של החברות היזמיות , בעירייה לא נתנו מידע על מדיניות העירייה בנושא התחדשות עירונית, לא אור ירוק ושום כיוון מעשי לקידום.  מה שכן , מהעירייה ידעו לומר, כי ישנו תקציב ממשרד השיכון עבור הכנת תכנית אב לכל בית שמש. משרד אדריכלים שוקד  עליה ומחכים לקבל  תשובות. משום מה תכנית זו, שמדברים עליה כשנתיים,  לא הוצגה ולא יצאה לפועל עד כה. מה שקורה בשטח זהו מצב שהחברות לא יכולות להכין ולהתקדם עם שום תכנית כי אין שיתוף פעולה במחלקת תכנון ובניה בעירייה. בינתיים, הדיירים ממתינים זמן ארוך ללא שום צפי וכיוון חיובי. לאחר הבחירות והחלפת ראש העיר הייתה ציפייה ותקווה שעם בחירתה של ראש העיר החדשה עליזה בלוך (כאן נאחל לה בהצלחה לטובת כולנו ), דברים יזוזו ויתקדמו אך עברו כבר חודשים רבים , מהבחירות, והתגובה של העירייה לבקשת פגישה בהנדסה היא שאין טעם להיפגש כי הם לא יוכלו לתת שום תשובה ולכן אין טעם להיפגש.

זהו תפקוד  גרוע ביותר של מחלקת ההנדסה בנושא ההתחדשות עירונית, שהתושבים מפסידים ממנו מאוד. עד עכשיו העירייה יכלה לתרץ , חקירות , הוחלף יו"ר, היה יו"ר זמני ,הממונה החדש לומד את התיק וכו', אבל לא זה מה שאנחנו מצפים מהנבחרת החדשה בבית שמש ומהעומדת בראשה. אנו מצפים מראש העיר החדשה שהצליחה לרענן ולהניף מנוע עשיה מוצלח במס' רב של אגפים בעירייה כי תגיע גם למחלקות הנוגעות בנושא התחדשות עירונית, ותפעל לרווחתם של תושבי העיר, רווחה אמיתית- כי אין כמו הבית, וכולנו רוצים בית בטוח ומוגן, ליהנות מפיתוח סביבתי ולחיות במקום יפה יותר ונחשב יותר, המעלה את רמת החיים של התושבים באזור השכונות ואף מחוצה להן. בערים אחרות בהם פעלו חברות כאלו, בבואם לעירייה, העירייה  נתנה  פתרונות מקומיים , בד בבד עם קידום תכנית אב לכל העיר. פתרון זה מצוין שכן לעתים, כפי שקרה בערים אחרות,  תוך כדי חשיבה על מתן פתרון מקומי, התברר לקברניטי העיר, שהרעיונות עליהם מבוססת התוכנית העירונית, לוקים בחסר במקרה הטוב, ולעתים לא ישימים, ונדרשו, הוצאות כספיות ניכרות ושנים רבות, לתקן את הטעון תיקון.

ממקום זה הקריאה לראש העיר החדשה, נא קדמי יוזמות ברוכות אלו, עודדי את תושבי העיר להתקדם, תמצאי פתרונות איך להיטיב עם תושבי העיר המשוועים לקבל אור ירוק, ולתחינותיהם להידמות לערים אחרות בתחום זה, של התחדשות עירונית.

אנו מקווים להעלות כאן בפעם הבאה כתבה המתארת את התפנית החיובית שנעשתה בנושא למען התושבים.

 

הכותב הינו בעלים קבוצת "אור רגב"המתמחה בייזום נדלן וניהול פרויקטים 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.