ויהי אחרי הבחירות

מערכת נתיבות משפט
ח' כסלו ה'תשע"ט 16/11/18 1
האם נחשפה השיטה להקצאות קרקע לא תקינות? במהלך החודשים האחרונים הוגשה בקשת מידע לגבי הקצאות ברמה ג2, לאחר חודשים של סחבת הגיעה תשובתה המקוממת של העירייה היוצאת: "ההקצאות לבתי כנסת בוצעו על פי אכלוס עתידי לקהילות שרכשו פרויקטים ולא על בסיס אכלוס" לקרוא ולא להאמין!

רבות דובר על תלונות התושבים בבית שמש על ניהול לא תקין מצד הנהלת העיר היוצאת, ואכן, בבחירות האחרונות גם רבים במגזר החרדי הביעו את מורת רוחם מניהולה המקצועי של העיר מה שהביא להחלפת ניהול העיר.

בין היתר, זרמו למערכת תלונות רבות על הקצאות מקרקעין שונות ומשונות, ואישורים שונים המעלים תהיות, כך לדוגמה זכורה פרשת סאטמר בה נתנו היתרים לבניית בנייני ענק באופן שפוגע בדיירי הרחוב, והנושא בבדיקת רשויות החוק.

דוגמה נוספת מאישור שנתנה העירייה לפתיחת גנים בבניין מגורים, ומאבק השכנים בהחלטה זו.

חשוב לציין כי נושאים אלו, וכמוהם תוצאת הבחירות בעיר מלמדות כי מעבר לפן הפלילי היתה קיימת תחושת מיאוס ציבורית בשיטה ואולי בהתעלמות המופגנת בתושבים, משרתי הציבור החרדים בחלקם סברו אולי שהציבור 'מונח בכיסם' ואין צורך להעניק להם שרות הולם ותשובות לפניות!?

 

חשוב לציין כי מעבר לרף הפלילי (אשר לפיו עומדת חזקת החפות לכל חשוד/ים) קיים גם רף הנראות, הסבירות וההיגיון – זהו הרף המשפיע הלכה למעשה על תוצאות הבחירות, ואכן, בית שמש היא דוגמה מצויינת לכך!

 

במהלך החודשים האחרונים הוגשה בקשת מידע לגבי הקצאות ברמה ג2, מדובר בשכונה שטרם אוכלסה באופן מלא וכבר החלה העירייה בהנהלה הקודמת, לפרסם הקצאות ומכרזים, ושוב חזרו על עצמם לכאורה אותם שמות אותם עמותות בחלקם, אף אלו שהיו בעין הסערות הקודמת ברמה ג'1 או עמותות חדשות שאין להם פעילות עדיין.

 

תשובה לבקשת המידע התקבלה רק לאחר חודשים רבים, ורק לאחר פנייה לנציבות תלונות הציבור שמצאה כי התלונה מוצדקת!

 

למעשה ברשימת ההקצאות ישנם בתי כנסת הדורשים למיטב ידיעתנו חתימת מתפללים, בין היתר לוודא שאכן ההקצאה היא לצורך תושבי השכונה האמיתיים...!?

 

תשובת העירייה המפתיעה והמקוממת היא לא פחות כי ההקצאות ניתנו על פי אכלוס עתידי??!! האם זו השיטה לקבוע עובדות בשטח עוד טרם אכלוס? להנהלת העיר היוצאת הפתרונים.

 

הנהלת העיר החדשה הצהירה בין היתר על ניהול העיר באופן הגון וראוי, שקיפות ומנהל תקין, לא נותר אלא לקוות ולהמתין לשינוי מהותי בהתנהלות העיר לא רק בפן החוקי אלא לא פחות בפן של התחושה הציבורית.

 

 

מצורף תשובת העירייה לבקשת המידע וקובץ רשימת הקצאות:

        ההקצאות לבתי כנסת בוצעו על פי אכלוס עתידי לקהילות שרכשו פרויקטים ולא על בסיס אכלוס.

 

 

 

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • לא כל דבר הוא שערוריה.