ועד פעולה לפתרון מצוקות התחבורה

יהונתן מאיר
ט"ו חשון ה'תש"פ 13/11/19
מצוקת התחבורה בבית שמש: התושבים הקימו ועד פעולה מטרת הועד: תגבור משמעותי של הקווים, התאמת המסלולים שלהם ופתרון שאר הבעיות מהן סובלים צרכני התחבורה הציבורית בבית שמש
צפיפות באוטובוס. צילום רוטרניק
צפיפות באוטובוס. צילום רוטרניק

מצוקת התחבורה הציבורית בבית שמש היא נושא לוהט בעיר. מצוקה שהולכת ומחריפה מדי יום הודות לאכלוס תושבים מאסיבי בשכונות החדשות בעיר. אופי האוכלוסיה שמשתמשת הרבה בתחבורה כזו, והרבה נערים וילדים. לאור זאת החליטו כעת התושבים לעשות מעשה ולצאת ולהיאבק על זכויותיהם הבסיסיות.

לאחר פגישות, דיונים והצעות שונות, הוחלט להקים ועד פעולה שיאגד בתוכו נציגים מכל השכונות במטרה שאלו ירכזו את הבקשות והדרישות של צרכני התחבורה הציבורית בעיר, ויפעלו מול חברות התחבורה, העירייה ומשרד התחבורה.

הועד, כאמור, הוקם בימים האחרונים כאשר בימים הקרובים יצורפו אליו חברים נוספים כדי להעניק יצוג משקף לכל השכונות בעיר. לאחר מכן, לדברי המארגנים, יצא פרסום רשמי על הועד והפעולות שיבוצעו בשיתוף התושבים במטרה להביא את מצוקת התחבורה בעיר לסופה.

כפי שצויין קודם לכן, העיר סובלת ממצוקת תחבורה קשה במיוחד, כאשר ע"פ ההערכות, העיר בית שמש זקוקה לתוספת של כמה מאות (!) נסיעות מידי יום. מדובר בנסיעות לירושלים וממנה, כמו גם מערים נוספות ובתוך העיר עצמה. כל עוד התוספת הזו אינה מתבצעת מוצאים עצמם אלפי נוסעים חרדים מטורטרים ללא מענה תחבורתי אלמנטרי.

עניינים נוספים שעל הפרק של וועד הפעולה; שכונות חדשות בהן מתגוררות אלפי משפחות ללא מענה תחבורתי מינימלי כמו בשכונת רמת אברהם- גולובנציץ המתאכלסת, וכמו בשכונת רמת בית שמש ג 2 שהתחבורה לא מספקת בכלל להיקף התושבים. לוח זמנים שאינו מותאם כלל לצרכי התושבים ועוד.

ד', פעיל מקומי העוסק בנושא ממחיש את גודל האבסורד: "בעיר ביתר, שבה כמות הנוסעים קטנה משמעותית ביחס לבית שמש, יש כמות כפולה ומכופלת של נסיעות עירוניות ובינעירוניות, כשגם העלות זולה יותר". הסיבה, לדבריו, היא הנכונות של משרד התחבורה להפקיד את ההחלטות וניהול התחבורה הציבורית בידי גורמים מקומיים המכירים היטב את הצרכים של התושבים.

מקימי הועד מקווים כי בסיוע הציבור הם יצליחו להביא את הצרכים המדויקים והפתרונות בפני הגורמים הרלוונטים. "התושבים כאן קצו בהבטחות ובדיבורים, רק רוצים לקבל כבר את מה שמגיע להם".