זהירות: הנוכל מחו"ל עוקץ תושבים מבית שמש

יוני קפלן
ט"ו טבת ה'תש"פ 12/01/20 15
נוכל ידוע מחו"ל שנתפס בעבר במאות מקרי עוקץ החל לאחרונה לפעול בקרב תושבי בית שמש. השיטה: מציע לשכור דירה לשנה מראש באחת משכונות העיר ורגע לפני סגירת העסקה מבקש לבצע העברה לחשבון בחו"ל דרך הדואר. מי שנעתר לבקשה, מאבד את כספו. כל הפרטים
אילסטרציה
אילסטרציה

עשרות כתבות פורסמו בעבר על הנוכל הידוע מחו"ל שעקץ ראשי ישיבות ומנהלי מוסדות רבים. השיטה בה עבד לרוב היתה פשוטה: הנוכל מתקשר אל מנהלי המוסדות ומציג את עצמו כנציג של קרן צדקה מפורסמת ומצרף מסמכים מזויפים המאמתים את זהותו. בשלב הבא מציע הנוכל תרומה משמעותית עבור המוסד כשהוא מציין את החשיבות שהוא רוכש ללימוד התורה וגמילות חסדים.

רגע לפני שהוא "מעביר" את התרומה, מבקש הנוכל בקשה צנועה – להעביר סכום כסף בסך כמה אלפי שקלים לטובת מטרה חשובה שהוא ממציא מחדש בכל פעם. אם זה עזרה למשפחה נזקקת, העלאת יהודים מארצות ערב וכדומה, כשהוא מתחייב להשיב את הכסף יחד עם התרומה.

כמובן שמי שנעתר לבקשתו, מאבד מידית את כספו והנוכל נעלם ללא התרומה. הוא נעצר בעבר וריצה את עונשו בישראל, אך בשנים האחרונות חזר לפעול והפעם מאזור מדינות דרום אמריקה. מתחקיר 'מהדריניוז' עולה כי בתקופה האחרונה פועל הנוכל באזור בית שמש כשבאמתחתו סיפור חדש.

"יש ברשותי דירה להשכרה ברמת בית שמש א'" מספר לנו שימי, תושב העיר שניצל ברגע האחרון ממקרה עוקץ שכזה. "יום אחד אני מקבל פניה בווטסאפ מאדם שמציג את עצמו בשם יעקב בר, איש עסקים ישראלי מפורסם המתגורר בחו"ל. הוא מצרף צילום דרכון וכתבות שהתפרסמו עליו ברשת בכדי לאמת את זהותו ומספר לי סיפור על קרובי משפחתו שגרים בוונצואלה. על פי דבריו כרגע מתחוללת מהפכה אזרחית בוונצואלה והוא מוכרח להוציא משם את קרוביו ולסייע להם לעלות ארצה. הוא מעוניין לשכור עבורם דירה ובכוונתו לשלם שכירות של שנה מראש עם חוזה מסודר כחוק".

שימי ממשיך לתאר את התרמית "שמחתי על הסיעתא דשמיא שנפלה בחלקי ותכננתי לסגור את העסקה. רגע לפני שחתמנו על חוזה הוא פתאום מבקש ממני שאסייע להם עם העברה כספית בדואר בסכום של 5,000 ₪ שהם נזקקים לו בכדי להסדיר את יציאתם ארצה. לדבריו הם זקוקים לכסף באופן מידי והוא אינו יכול לבצע כעת את ההעברה. בכדי לוודא את הפרטים, צלצלתי לעורך דינו של אותו איש עסקים בשם יעקב בר והוא הסביר לי שמדובר בנוכל ידוע שגנב את זהותו של הלקוח שלו ובאמצעות שמו, עושק אנשים תמימים. כמובן שבאופן מידי ניתקתי איתו כל קשר והזהרתי את חבריי וקרוביי שלא יפלו בפח של אותו נוכל".

בדיוק כמו סיפורו של שימי, ל'מהדריניוז' נודע על עוד מספר ניסיונות של הנוכל לעקוץ תושבים תמימים מבית שמש, כשבמקרים מסויימים הוא גם הצליח במזימתו. אחד מראשי הכוללים החשובים בעיר נפל ברשתו והעביר לו סכום כסף של כמה אלפי שקלים אותם לא זכה לראות בחזרה.

חשוב להבהיר ולהזהיר, בכל מקרה שבו הנכם מתבקשים לבצע העברה דרך הדואר לאדם שאינכם מכירים, דעו כי מדובר בהונאה בוודאות של 100%. במקרים מסוימים הוא אף הציג אישורי העברה בנקאית שהוא ביצע לחשבון של הנעקצים כשכמובן מדובר היה במסמכים מזויפים. ידע הציבור ויזהר!

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
 • איך הוא ניראה? יש תמונה של הוואטסאפ שלו?
 • גם אלי פנו היום מחולון
 • גם אני קיבלתי הבוקר אותה הודעה מדרום אמריקה לפי דעתי צריך להתארגן לתביעה ייצוגית נגד האיש המסוכן הזה
 • אתמול פרסמתי מודעה אל שכר דירה והיום בבוקר הוא פנה אלי כאילו עבור זוג עולים חדשים מדרום אמריקה הוא משכיר דירה והוא משלם עבורם שנה מראש. התחלתי לשאול שאלות וביקשתי צילומי תעודות זהות שלו ושל הזוג, והוא לא חזר יותק. איך אפשר לתפוס אותו בכלל? למה משטרה לא עוזרת?
 • כל הכבוד על שיתופכם אתם מונעים מרבים ליפול ברשת של הנוכל.
 • כדרכם של פושעים, עם סיפור דומה, רוצה לשכור דירה לזוג עם ילד מחו"ל, תשלום מראש וכו' וכו'. אני זיהיתי את זה מיד כעוקץ, ובחיפוש אחר שמו, מצאתי את הכתבה הזו, והתברר לי שלא טעיתי בזיהוי.
 • פנה להוריי לפני יומיים בוואצאפ. להיזהר
 • הכתבה נכתבה לפני שנה, והינה שנהנאחרי גם אני מקבל את אותן הודעות ואותה דרך. אך הפעם הוא זהיר יותר, הוא בודק עד כמה אני מוכן להתחייב ומסביר לי שאצתרך לעזור להם לקנות רהיטים ולהסתובב איתם ברשויות להעברת בעלות.
  וברגע שסרבתי הוא ניתק קשר.
 • גם אליי שלח הודעה והתקשר
 • אתמול פירסמתי מודעה, היום הוא שלח את זה
  "שלום לך.
  אני יעקב בר איש עסקים ישראלי מתעניין להשכיר את הבית שלך, עבור משפחת עולים חדשים מדרום אמריקה.
  הדירה כבר נצפתה והמשפחה מעוניינת בדירה.
  ולגור בנתניה.
  אם כן אני הוא זה שמשלם לך את כל העלויות לשנה מראש כולל ערבויות.
  אם אקטואלי צרו קשר איתי כאן בווסטאפ ונדבר על הכל.
  יעקב בר השקעות בעל חברות השקעות רבות בארץ, נמצא כרגע בעסקים בקובה.
  תודה רבה
  יעקב בר"
 • פירסמתי אתמול דירה להשכרה והיום קיבלתי ממנו הודעה לוואטסאפ ממש מפחיד
 • הזהרו !! שלח גם לי וואצאפ לגבי דירה באשקלון
 • ניסה לעקוץ את בעלת הדירה שלנו ממש לפני ימים אחדים
 • צלצל נוכל בשם יעקב בר איש עסקים ואמר שרוצה להשכיר דירה לזוג עם ילד...הבטיח הבטחות וכשביקשתי לדבר עם הזוג אמר שמבחינה בטחונית לא יכולים לדבר רק שיצאו מצילה....ויגיעו לישראל..הבטיח סכום עתק אם אקח אותם לטיולים...כשרבין שאני מבקשת לדבר עם הזוג ולא מתקדמת בתרמית שלו..חסם אותי בווטסאפ
 • צלצל נוכל בשם יעקב בר איש עסקים ואמר שרוצה להשכיר דירה לזוג עם ילד...הבטיח הבטחות וכשביקשתי לדבר עם הזוג אמר שמבחינה בטחונית לא יכולים לדבר רק שיצאו מצילה....ויגיעו לישראל..הבטיח סכום עתק אם אקח אותם לטיולים...כשרבין שאני מבקשת לדבר עם הזוג ולא מתקדמת בתרמית שלו..חסם אותי בווטסאפ