זה מתחיל: לחץ מבית על עומר ינקלביץ

יהונתן מאיר
כ"ו ניסן ה'תשע"ט 01/05/19
חברת הכנסת מסיעת 'כחול לבן' והפעילה החברתית החרדית גב' עומר ינקלביץ' נמצאת בשיאה של סערה תקשורתית. הכוונה: לשכנע אותה על ידי דמות תורנית שהיא כפופה לה להצטרף לקואליציה ימנית מסורתית דתית בהנהגת הליכוד. השיקולים קשים לכאן ולכאן הכרת הטוב ואג'נדה אל מול הכרעות בנושאים שנוגעים לציבור החרדי שעל סדר היום. מחזיקים לה אצבעות
משכן הכנסת
משכן הכנסת
חברת הכנסת ינקלביץ ומשפחתה לאחר ההשבעה אמש


"אנחנו רוצים שהיא תעזוב את כחול לבן ותעבור לליכוד" צוטט נתן אשל, מקורבו של נתניהו ובכיר בצוות המו"מ של הליכוד. היא, הכוונה לעומר ינקלביץ', הח"כית החרדית הטרייה של כחול לבן המטרה ברורה: להגדיל את הליכוד, להקים קואליציה צרה ולהשאיר את ליברמן בחוץ  "צריך לדעת מי הדמות התורנית המשפיעה עליה", אומר אשל בשיחות שתוכנן הגיע לידי "ידיעות אחרונות"  אשל: "לא ביקשנו לא אותה ולא אחרים"

 

המשא־ומתן הקואליציוני נמצא בשיאו, ועיקר כאב הראש של ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד הוא הצורך להיענות לדרישות של ש"ס ויהדות התורה החרדיות מצד אחד, ושל אביגדור ליברמן מצד שני. על פניו, ליברמן הוא לשון המאזניים: בלי חמשת המנדטים של ישראל ביתנו נתניהו לא יוכל להשיג 61 ח"כים לקואליציית ימין. אלא שכעת נחשף כאן כי מאחורי הקלעים עובדים אנשי המו"מ של הליכוד על אלטרנטיבה.


 
בימים האחרונים פועל נתן אשל, בכיר בצוות המו"מ של הליכוד ומקורבו של נתניהו, כדי לנסות להביא לעריקתם של ח"כים מסיעת כחול לבן מהאופוזיציה לשורות הליכוד - כשהיעד החם הוא הח"כית החרדית עומר ינקלביץ', מקום 23 ברשימת כחול לבן בכנסת. אשל פנה לאחרונה לגורמים שונים בעולם החרדי, כדי לבדוק אפשרות להשפיע על ינקלביץ' במטרה להעבירה לליכוד, וגם ביקש לבדוק עבורו מיהי הדמות התורנית הקרובה לה שיכולה להשפיע על מהלך כזה. הוא גם הבטיח תמורה מכובדת עבור העריקה - ראשות ועדה בכנסת - כשהמטרה העומדת לנגד עיניו היא הקמת קואליציה צרה של 61 ח"כים לפחות, בלי ליברמן.

 

לידי "ידיעות אחרונות" הגיע תוכן השיחות שקיים אשל עם גורמים חרדים שונים. "אין לנו ממשלה בלי הקול שלה", הוא מסביר בשיחות הללו את הצורף בפנייה לינקלביץ'. "עם הקול הזה יש לביבי ממשלה גם בלי איווט. אנשי קשר כבר דיברו איתה. אבל פה זה כבר לא יילך רק עם אנשי קשר. חברה שלה כבר דיברה איתה ועוד מישהו כבר דיבר איתה. זה לא רק אנשי קשר. אנחנו רוצים שהיא תעזוב את כחול לבן ותעבור לליכוד. היא תקבל ראשות ועדה חשובה שתטפל בנושא חרדים. היא לא תהיה סתם ח"כית בלי משמעות בכחול לבן". לדברי אשל, ינקלביץ' תציל את החרדים מידיו של ליברמן - שכפי שפורסם אתמול ב"ידיעות אחרונות", הבהיר ש"לא יצטרף לקואליציית מדינת הלכה", כדבריו. "היא גם מצילה את היהדות החרדית", הוא אומר. "ברור שקרה משהו עם ליברמן והיא יכולה לעצור את זה. היא תהיה בליכוד". על הרעיון שלפיו ינקלביץ' תישאר בכחול לבן אבל תצביע עם הקואליציה, אמר אשל: "היא יכולה לעשות את זה, אבל הם יזרקו אותה - אז שתבוא לליכוד".


 
בשיחה אחרת מגלה אשל כי המטרה שלו היא להשפיע על החלטתה של ינקלביץ' ואפילו על בעלה - באמצעות רבנים ואדמו"רים. "אני לא יודע אם היא שייכת לליטאים או לחסידים", הוא מודה בשיחות הללו. "אני לא מכיר אותה. נגיד שהיא ליטאית ויבוא הרב חיים קנייבסקי ויגיד שאסור לפגוע ביהדות החרדית, וזה יהיה תלוי רק בה היא לא תעמוד בזה. ואם יבוא אליה הרב מגור, אם בעלה חסיד גור - היא לא תעמוד בזה".

 

בשלב מסוים אשל מברר ומגלה כי ינקלביץ' היא חרדית מודרנית ממוצא אמריקאי - וגם לזה יש לו פתרון. "אם הם אנגלו־סכסים אז מבחינתי שזה יהיה האדמו"ר מבוסטון", הוא אומר. "אני צריך לדעת מי הדמות התורנית המשפיעה עליה. האדם החרדי לא הולך נגד דעת תורה. גם אם יבואו אליי ויגידו לי זה דעת תורה - אני לא אלך נגד דעת תורה. ואני לא חרדי. אז היא אולי הולכת עם מטפחת קטנה וחצאית קצרה, אבל היא עדיין חרדית. הבעל שלה חי בקהילה חרדית. הוא מתפלל בבית כנסת עם חרדים והוא לא יילך נגד החרדים. צריך למצוא מי האוטוריטה הקרובה אליה. נגיד שלמדתי בישיבה כלשהי, אם היה קורא לי רב הישיבה ואומר: 'נתן, אסור לך להתנהג ככה. אתה צריך לעשות ככה וככה, כי זה חשוב לעולם התורה', אז הייתי אומר 'לא רוצה'? לא הייתי אומר לו דבר כזה".
 
במקביל נודע ל"ידיעות אחרונות" כי גורמים בליכוד פנו גם אל ישראל כהן, הפרשן הפוליטי של רדיו "קול ברמה", הנחשב מקורב מאוד לרב קנייבסקי, במטרה שיעזור להם לרתום רבנים או אדמו"רים להשפיע על המהלך הזה. עוד עולה כי ינקלביץ' עצמה השיבה בשלילה לכל ההצעות שקיבלה, ואמרה כי אין לה עניין להתעסק בנושא הזה.
 
אשל מסר בתגובה: "לי זה טוב כזה פרסום, אבל לא ביקשנו ולא נרצה לא אותה ולא אחרים. אנחנו שמחים עם ה־65 שיש לנו".
 
ובתוך כך, הפרסום אתמול ב"ידיעות אחרונות" על כוונתו לחסום הקצנה חרדית וחרד"לית בממשלה הבאה הביא להחרפת העימות הפומבי בינו לבין נציגי המפלגות החרדיות. "אנחנו רוצים למנוע פגיעה בסטטוס־קוו", אמר ליברמן בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו. "מה שראינו בחודשים האחרונים זה טירוף מוחלט". זמן קצר לאחר מכן כינס יו"ר ש"ס אריה דרעי את חברי סיעתו, ותקף את ליברמן. "אני קורא כותרות על מדינת הלכה, אבל זה לא נכון", הוא אמר דרעי. "אנחנו רוצים לשמור על הסטטוס־קוו. יש פה חופש פרט, אבל אנחנו רוצים מדינה יהודית מסורתית". גם יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן תקף את ליברמן, והבהיר: "אני הצבתי אולטימטום על נושא הבריאות, חוק הגיוס והשבת - ואנחנו עומדים על כך שיישמר הסטטוס־קוו".

 

תגובות מאת גורמים הנוגעים בעניין הבוקר:


ח"כ ניסנקורן התייחס ברשת ב' לדיווח כי בליכוד מנסים לגייס את הח"כית החרדית ינקלביץ': "מי שמנסה לעשות הפרד ומשול לא ימצא את זה בכחול לבן. אנחנו נהיה אופוזיציה לוחמת".


ח"כ יואב קיש ל'מנדי ביתאן': "הדיווחים על הניסיונות של הליכוד לגרום לעריקתה של ינקלביץ' מכחול לבן לא נכונים. אולי ייעשה מאמץ לקבל את תמיכתה בהצבעות שמתאימות להשקפת עולמה".

הח"כית עומר ינקלביץ' בתגובה ראשונה לאפשרות שתערוק למפלגות הקואליציה: "אין לפנטזיה הזו בדל סיכוי, מדובר בשקר מוחלט. כל אופציה לסחר פוליטי מכוער מהסוג הנ"ל אינה קיימת בעולם המושגים שלי". (אדמקר בטוויטר)

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.