חברה נוספת נכנסת למשחק

יהונתן מאיר
כ"ז ניסן ה'תשע"ט 02/05/19
פרק שני בסדרה: כיצד נתקעו 4,300 דירות לחרדים על קרקע של הכנסייה הקתולית? מדוע מוערכת רכישת הקרקע בכ-300 מיליון שקל לבניית אלפי דירות כבר עשור ועומדת במרכז סכסוכים משפטים קשים בין שתי חברות יזמות? בפרק הבא
אתרי בנייה בבית שמש. קרדיט צילום: רווח הפקות
אתרי בנייה בבית שמש. קרדיט צילום: רווח הפקות

בפרק הקודם תיארנו את ההסכמים בין קדמת עדן לכנסייה לא מומשו ולא התקדמו בעיקר באשמת המוכרים, כעת נחתם הסכם שלישי וחברה חדשה נכנסה לתמונה. שלומית צור בעיתון "גלובס" מגלה כי באוגוסט 2015 חתמה הכנסייה על הסכם עם חברה אחרת, חברת אקה נדל"ן. הסכם שלפיו תרכוש אקה את הקרקע תמורת 300 מיליון שקל. אקה בונה מאות יחידות דיור למגזר החרדי בירושלים. מאז ועד היום, כל צד טוען לזכותו למימוש ההסכם, ושלושה סכסוכים נבעו עד כה מהקרקע הזו. נתחיל עם הסכסוך הראשון בו קדמת עדן יצאה כנגד הכנסייה בשל הפרת הסכם הפיתוח.

 

ב-2009 הגישה קדמת עדן תביעה נגד הכנסייה בטענה להתנערות מהסכם הפיתוח. הבורר שלפתחו הגיע הסכסוך, השופט בדימוס דוד גלדשטיין, קבע כי הסכמי החכירה אמנם בוטלו כדין, אך הסכם הפיתוח העניק לקדמת עדן זכות שאינה מוגבלת בזמן לקנות את הקרקע במקרה של התקשרות הכנסייה עם צד שלישי.

 

על כן קיבל הבורר את תביעתה של קדמת עדן לאכיפת הסכם הפיתוח. נקבע כי הכנסייה תשלם לקדמת עדן פיצוי מסוים, והיא אף חויבה לרשום הערות אזהרה לטובת קדמת עדן. פסק הבוררות אף אושר על-ידי בית המשפט. באוגוסט 2015 כאמור, נחתם הסכם חדש בין הכנסייה לבין אקה נדל"ן, וההליכים המשפטיים נמשכו. הכנסייה טענה כי זכות הסירוב של קדמת עדן אינה תקפה, בין היתר משום שקדמת עדן לא הצליחה לאשר תוכנית על הקרקע בתוך 36 חודשים.

 

העניין הגיע עד לבית המשפט העליון, שקבע במרס 2018 כי זכות הסירוב לקדמת עדן תקפה, בתנאי שהחברה תפקיד ערבות בנקאית בגובה 10% מסך העסקה, כלומר 30 מיליון שקל, עד ה-18 באפריל 2018. עוד קבע כי אם החברה לא תפקיד את הערבות, יהיה זה ויתור על זכות הסירוב ואקה נדל"ן תהיה רשאית לממש את העסקה ולרכוש את הקרקע. ואכן, באפריל 2018 העבירה כהן ערבות בנקאית בסך 30 מיליון שקל לעו"ד דוד שמרון, שהודיע לאקה נדל"ן על כך שכהן מימשה את זכות הסירוב שניתנה לה.

 

בפרק הבא: אקה נדל"ן הגישה תביעה כנגד קדמת עדן ונגד הכנסייה לבית המשפט המחוזי בירושלים, וביקשה להצהיר על ההתקשרות בינה לבין הכנסייה לרכישת הקרקע כתקפה.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.