חזרה בה: בלוך: "אני לא מאמינה בסגר, אין בזה שום תועלת".

יוסי לוז
ו' תמוז ה'תש"פ 28/06/20
במהלך דיון בוועדת חוקה חוק ומשפט, שנערך היום בכנסת לאור העלייה המדאיגה בתחלואה וברקע הסגר על אלעד ומספר רחובות בטבריה, ראש עיריית בית שמש טענה כי ראשי הרשויות צריכים להיות שותפים בהחלטות על הטלת סגר וכדו' • לדברי בלוך: "אני לא מאמינה בסגר הזה. הוא לא נכון; במקום שבו אנו רוצים להגן על התושבים, הפכנו לאויבי העם"
צילום: דוברות הכנסת, עדינה וולמן
צילום: דוברות הכנסת, עדינה וולמן

הבוקר התכנסה בכנסת וועדת חוקה חוק ומשפט, בהשתתפות ראשי ונציגי רשויות מקומיות חרדיות, נציגי משרדי הממשלה, המל"ל ועוד, לדיון בהוראות התקש"ח (תקנות לשעת חירום), על רקע העלייה המדאיגה בקצב ההדבקה בשבועיים האחרונים והסגר על העיר אלעד ועל מספר רחובות בטבריה. 

במהלך הדיון, אותו ניהל יו"ר הוועדה חבר הכנסת יעקב אשר, אשר פתח את הדיון באומרו, כי "החוק הזה יוצר סטיגמות לערים שונות. מצד אחד נראה שאף אחד לא רוצה להשתמש בכלי הזה אך כשכבר משתמשים זה לא תמיד בשום שכל ובזהירת המתבקשת" - השתתפה ראש העיר עליזה בלוך ואמרה את דעתה בנוגע לסגר על ערים ושכונות, לאחר שבגל הקודם הוטל סגר על שתי שכונות בבית שמש (הקריה החרדית ורמה ב') למשך שבוע ימים.

ראש העיר פתחה את דבריה וטענה, כי "העובדה שמתקבלות החלטות בירושלים על בסיס כמה טבלאות מבלי להבין את התמונה  לעומק - היא לא סבירה. בסופו של יום מי שצריך לבצע את הדברים ולקחת עליהם אחריות זה אנחנו ראשי הרשויות ולכן אי אפשר לקבל החלטה על סגר מבלי ראש רשות. הוא צריך להוביל אותה, לנהל אותה, להבין את המשמעויות שלה". 

"אי אפשר לקבל החלטה כזאת מנותקת מההקשר", הוסיפה בלוך. "צריך להבין שיש לזה משמעות כלכלית, חינוכית וארגונית. בעיר גדולה כמו בית שמש, עם 134,000 תושבים, ההחלטה לסגור עיר או שכונה יש לה הרבה משמעויות".

לטענת בלוך, "ההחלטות שהתקבלו בסבב הראשון היו מאוד בעייתיות. כראש רשות זה העמיד אותי בסיטואציה שלא ידעתי לתת מענה לתושבים. לא נעשתה שם הסברה, לא אכיפה כמו שצריך - ובמקום להיות במקום שבו אנו רוצים להגן על התושבים, הפכנו לאויבי העם. משהו שהוא לא נכון ולא ברור".

"צריך לקחת בחשבון שבשכונות החרדיות כל הסיטואציה היא הרבה יותר טעונה ומורכבת", הסבירה ראש העיר. "הייתה הרבה פחות חשיפה להסברה ולתקשורת. גם השאלה הערכית שפתאום אומרים לאדם תסגור בית כנסת, תסגור תלמוד תורה, זה לא משהו שעובר מעכשיו לעכשיו. צריך לעשות תהליך עומק הרבה יותר גדול".

"העובדה שבתוך בית שבו יש שניים שלושה עד ארבע חדרים, גרים בו בצפיפות, הסגר לא פתר את הבעיה, הוא רק הפך להיות מדגרה הרבה יותר גדולה, הרבה יותר קשה. לכן אני לא מאמינה בסגר הזה. הוא לא נכון", הוסיפה בלוך. "הפתרונות צריכים להיות מאוד ממוקדים. צריכה להיעשות עבודת עומק מאוד גדולה גם בבניה של ההסברה והאימון. צריך לעשות עבודה גדולה יותר במיפוי. מי בעל פוטנציאל ושם לייצר מצב שמוציאים את מוקדי ההדבקה. אין סיבה לסגור עשרות אלפי תושבים בתוך מדגרה, בלי לאפשר להם שום דבר".

ראש העיר סיכמה את דבריה ואמרה, כי "בשביל לנצח את הקורונה אנחנו חייבים לגייס את התושבים, חייבים לעבוד על האמון, לבנות את האמון בעבודה קשה. זו המשימה שלנו כנבחרי ציבור. אני חושבת שנכון, נקווה שלא נזדקק, לפתח יכולות של בידוד ברמת בניין ולא ברמת שכונה. זה צעד יעיל יותר במיגור הנגיף".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.