חשד בישראל: הנגיף גורם למחלת לב אצל ילדים

יוני קפלן
כ' אייר ה'תש"פ 14/05/20
משרד הבריאות בוחן את האפשרות כי נגיף הקורונה גורם למחלה לבבית בקרב ילדים, זאת לאחר שעלה החשד לפחות בארבעה מקרים בישראל. במקרה הראשון הייתה זו ילדה בת 11 שהייתה במצב קשה ובן 16 שהיה במצב בינוני.

 

משרד הבריאות החל לאסוף נתונים ולבחון את האפשרות כי נגיף הקורונה גורם למחלה לבבית ופגיעה בכלי הדם בקרב ילדים, זאת לאחר שעלה החשד בארבעה מקרים של דלקת בכלי הדם בעקבות מחלת הקורונה. 

בשני המקרים, שניהם בבית החולים רמב"ם שבחיפה, סבלו הילדים מדלקת חריפה בשריר הלב לאחר שחלו במחלת הקורונה. במקרה הראשון הייתה זו ילדה בת 11 שהייתה במצב קשה ובן 16 שהיה במצב בינוני. 

כבר לפני חודש דווח באתר ישראל היום כי שירות הבריאות הלאומי בבריטניה, יחד עם האגודה לטיפול נמרץ בילדים, הוציאו במשותף מכתב בהול לכלל הרופאים בבתי החולים ובמרפאות בממלכה המאוחדת בבקשה לדווח על כל מקרה שבו יגיע עליהם ילד הסובל מכאבי בטן ודלקות בלב. 

על פי דיווחים בעיתון ה"גרדיאן", בשירותי הרפואה בבריטניה חושדים שווירוס הקורונה, או שילוב של הווירוס עם פתוגן אחר, מייצרים במספר מקרים בקרב ילדים מצב של דלקות בכלי הדם והלב בסגנון הדומה למחלת "קווסאקי" וכן לעיתים גופם של ילדים אלו חווה הלם רעיל שמצריך הנשמה וסיוע משמעותי עד לייצובו של הגוף. 

גורמי הרפואה לא ציינו בכמה מקרים מדובר, אולם רופא שדיבר על הגרדיאן הבריטי מסר ש"ישנה עלייה בלתי צפויה בדיווחים על ילדים שסובלים מתופעות דלקתיות מאוחרות בכלי הדם ובמערכות הגוף ואנו סבורים שיש לכך קשר עם ווירוס הקורונה". 

 

מקרה קשה נוסף

באתר ישראל היום דווח אתמול שוב על סיבוך נדיר מקורונה וככל הנראה הראשון המדווח בעולם באדם מבוגר: בבית החולים שיבא מאושפז מזה כמה ימים בחור בן 26 מבני ברק, שסובל, בנוסף לקורונה, ממחלה רב מערכתית דלקתית, שמלווה בפגיעה בשריר הלב. 

מדובר בסיבוך נדיר שתועד בילדים בארה"ב, וגם בישראל דווח על שלושה מקרים של ילדים שחלו בקורונה וסבלו מהדלקת הנדירה, בהם בת 11 ובן 16 שאושפזו ברמב"ם וכן ילד שאושפז בהדסה. בעקבות המקרים הללו, משרד הבריאות קרא לבתי החולים לגלות עירנות למקרים של דלקת שריר הלב בילדים.

הצעיר הגיע לשיבא עם כאבי בטן חזקים וחום, מבלי שהיה במגע ידוע עם חולה קורונה מאומת. ההשערה הראשונית היתה שהוא סובל מדלקת אפנדיציט, אבחנה שנשללה לאחר מכן. בהמשך חשבו הרופאים שיש לו דלקת במעי. שתי בדיקות מטוש שנעשו לו חזרו שליליות. אך בהמשך, נוכח סימני דלקת והמשך הידרדרות במצבו, עבר ברונכוסקופיה - בדיקה של דרכי הנשימה שבה נלקחה דגימה מהריאות. בדיקה זו הראתה תוצאה חיובית "חלשה" לקורונה.

הוא פיתח תסמינים בריאות, פגיעה קשה בלב ובכליות. "התמונה היתה כשל אותה מחלה רב־מערכתית דלקתית הקשורה לווירוס הקורונה שמופיעה בילדים", אומרת פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בשיבא, שליוותה את האבחון והטיפול, "אחרי שקיבלנו תוצאה חיובית חלשה, היה לנו ברור שזו קורונה. הוא קיבל טיפול בסטרואידים ובאימונו־גלובולינים (נוגדנים) - טיפול שמקבלים לסיבוך שהתגלה אצלו. המקרה שלו קשה מאוד, ולאחר שעבר כמה  החייאות - עדיין מוקדם לדעת מה תהיה הפרוגנוזה. בילדים אנחנו יודעים שכשמקבלים מוקדם את הטיפול, הפרוגנוזה היא טובה".

בהמשך עבר המטופל גם בדיקת נוגדנים לקורונה (בדיקה סרולוגית) שהראתה ערכים גבוהים - אות לכך שהצעיר אכן נדבק בקורונה. 

פרופ' רהב מתכוונת לפרסם מאמר על אודות המקרה בכתב עת מדעי, כדי להתריע בפני עמיתיה בעולם. "זה מקרה חשוב, כי מדובר בחולה הכי מבוגר עם הסיבוך הזה. זה מעיד שהמחלה הזו עדיין מסתורית עבורנו ויש סיבוכים שלא יודעים עליהם או לא מקשרים אותם לקורונה", מסבירה מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בשיבא, "בימים אלו אנו פותחים מרפאת מעקב אחרי חולי קורונה כדי ללמוד עוד על השלכות המחלה. לקולגות שלי אני קוראת להיות ערניים גם לסימפטומים של כאבי בטן. גם הציבור צריך להיות ערני לכל מיני תופעות שהקורונה גורמת".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.