חשד לאי סדרים בקלפיות מתוכן אחת בבית שמש

מהדריניוז
י"ט תשרי ה'תש"פ 18/10/19
קלפי חשודה בבית שמש יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר פנה למבקר המדינה אביחי מנדלבליט וטען כי ועדת הבחירות מצאה חשדות לעבירות על טוהר הבחירות בעשרות ועדות קלפי, ולהצבעות כפולות בארבע קלפיות. 13 מהקלפיות החשודות הן בירכא. כך חושף יהונתן ליס באתר הארץ

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בבקשה לפתוח בחקירות פליליות באשר לחשד לעבירות טוהר הבחירות מצדם של חברי ועדות הקלפי והמשקיפים ב-31 עשרות קלפיות ברחבי הארץ.

במכתב ששלח ציין מלצר כי 13 מהקלפיות החשודות הן בירכא. בנוסף, מלצר ביקש לבחון תלונות שהוגשו בעניין חשדות להצבעה כפולה בארבע קלפיות, התחזות למשקיפי בחירות של מפלגת העבודה והמחנה בקלפיות, והצבעות של אנשים שהיו בחו"ל ביום הבחירות לכנסת ה-22.

ועדת הבחירות הפיצה ביום רביעי את דבר הפנייה ליועמ"ש, שנעשתה ביום ראשון בטרם כניסת החג. מלצר שלח את המכתב גם לממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן. לפי המכתב, ועדת הבחירות המרכזית חושדת כי חלו אי-סדרים גם בחמש קלפיות בפורדיס, בשלוש קלפיות בשפרעם, שתיים בסכנין, שתיים בכפר קאסם וכן בקלפיות בודדות ביישובים ערערה, בית שמש, עראבה, כרמיאל וחיפה.

את התלונה על החשד להתחזות למשקיפי בחירות העבירה הפעילה הפוליטית אורנה אנג'ל, ואת התלונה על הצבעות שנרשמו של אנשים שהיו בחו"ל בעת הבחירות הגישה ח״כ קטי שטרית מהליכוד. עברו לתצוגת גלריה 

 

הפנייה של מלצר ליועמ"ש ולמ"מ מפכ"ל המשטרה מתחזים למשקיפי בחירות של מפלגת העבודה ישבו ב-65% מהקלפיות בבני ברק בלי פיקוח, עם טעויות של אלפי קולות וחשד לזיופים שכבר לא יתברר: כך נראה הליך הבחירות בישראל מבדיקות שערכה ועדת הבחירות עלה כי בקלפי בסכנין התברר שישנו פער של 16 בוחרים בין מספר המצביעים לבין המחיקות ברשימת הבוחרים.

 

לדוגמא נמסר כי בקלפי בחיפה נרשם שמשקיף מטעם הרשימה המשותפת נכנס ויצא ממקום הקלפי במהלך ההצבעה, שוחח עם בוחרים ושתה משקאות אלכוהוליים. בפרוטוקול צוין גם כי המשקיף נטש את הקלפי בעת ספירת הקולות תוך שהוא לוקח עמו את רשימת הבוחרים הראשונה. לפי המכתב, התנהגותו של המשקיף תועדה במצלמות מפקח על הבחירות שנכח במקום.

כמו כן, מלצר דיווח ליועץ ולממלא מקום המפכ"ל על חשש להצבעות כפולות בודדות בקלפיות בג'סר א-זרקא, דיר אל-אסד ובחיפה. הוא דחק בשניים לעדכן אותו בתוך חודש לגבי החלטותיהם ובדבר ממצאי החקירה.