חשיפה: שוד הקרקעות הגדול

יהונתן מאיר
ז' אדר ב' ה'תשע"ט 14/03/19
חשיפת מגזין סופ"ש של מהדריניוז: העיר שתושביה מחו על ההזנחה ואיכות החיים מחליפה כיוון. אבל בנושאים המדממים והכואבים באמת, אף גורם לא מעז לגעת. בסיפור של שוד הקרקעות הגדול מעורב לכאורה עו"ד מוכר שנחקר לאחרונה בלהב 433 ונתבע במיליונים בפרוייקט סאטמער
אתר בנייה בעיר
אתר בנייה בעיר

העיר שהייתה שנים החצר האחורית של החברה הישראלית, נדמה שהיא מותחת את פניה. העיר שתושביה מחו על ההזנחה ואיכות החיים מחליפה כיוון. אבל בנושאים המדממים והכואבים באמת, אף גורם לא מעז לגעת. העיר בית שמש ידעה  תהפוכות רבות. מעברה קטנטנה וזניחה שהופכת לה לאט עם השנים לאחת מהערים הגדולות בישראל. עיר שתושביה אנשי בית"ר אשר בנו את מדינת ישראל בידיהם המיובלות הפכה בחציה לדור אשר לא ידע את יוסף ובריתו. בקצותיה נוצרו שוליים אשר בכלל מפקפקים בזכות קיום המדינה, כאשר מעבר למתרס נפלו חללי חרב על הגנתה. 


 

הסיפור והקונפליקט של העיר בית שמש הוא אנושי. החצי הנוסף שמצא מקום לגור בעיר לא מצא שפה משותפת עם הצד האחר. חומות הפרדה גבוהות התנוססו בין שתי חלקי העיר, הטונים התגברו ועלו עד שעלו דיבורים על גירושין. ואז בא המהפך האחרון, המכנה המשותף גבר על המפריד. דרי העיר שהיו לחצר האחורית של החברה הישראלית, שחשו שהמדינה זרקה אותם להתמודד עם בעיותיה הגדולות אך לא סיפקה פתרונות ראויים. אלפי יחידות  דיור צצו בעיר כפטריות אחרי הגשם, אך הרחובות נותרו מוזנחים. תושבים חדשים היגרו על רכושם וטפם, לעיר אך לשירות התושב משום מה לא הוקצו כמעט משאבים.

ואז קרה מהפך. מיואשי בית שמש הציונית שילבו ידיים עם החרדים שדאגו לאיכות חייהם, יחד הם חברו לקהילות החרדיות השמרניות ביותר בעיר,  כולם יחד דרשו את שיפור איכות חייהם. דרשו וגם קיבלו, איכות חייהם של התושבים ניצחה את האינטרס הארצי. אמות הסיפים התערערו, וההלם היה מוחלט.

 

ביום הבחירות זה פשוט עבד. הציוניים הצביעו ופעלו למען ראש העיר הנבחרת, חרדים  הצביעו ללא בושה, והשמרנים, הם פשוט נמנעו מלהצביע. למרות שהייצוג שלהם במועצה היה עלול להיפגע. וההימור, היה נכון. הניצחון את הממסד היה מתוק.

 

כולם לכאורה הרוויחו, לכאורה. הציונים קיבלו ראש עיר שמצהירה בנחרצות שבית שמש לא תהיה חרדית. ממורמרי ההזנחה החרדים קיבלו מחויבות אמיתית סוף סוף לשיפור איכות חייהם. אבל האחרונים החביבים, נזרקו שוב אל בין גלגלי האוטובוס. נציגיהם אמנם קיבלו תפקידי שררה במועצת העיר, ונכון שנראה שדיירי שכונת חפציבה ישפרו את איכות חייהם לאין ערוך. אבל התושבים הפסידו את נושאי הליבה שהפריעו להם. אותם לא נראה שעומדים לקיים.

 

בסוף השבוע שוחחתי עם תושבים מרמת בית שמש ב', דיירים שכל חטאם הוא שרק העזו לפצות את פיהם כנגד כנופיות עסקנים וביניהם כאלו שהיו מעורבים לכאורה ונחקרים בהליכים פליליים שמנסות בשנים האחרונות באמצעים חוקיים למחצה להשתלט על שטחי תוספות לבנייה בשכונה. האם אתם יודעים שהרבה מהבניינים ברמה ב' רשומים על שם הקבלן ברשם המקרקעין הלא היא-חברת רסידו, מה שגורם לסרבול מיותר בהליכים, אך גרוע מכך מייצר פרצות בירוקרטיה שבהם החברה מוכרת שטחי תוספות בניה ליזמים פרטיים  כל זה על התושבים כמובן. והם אם רק העזו לפצות את הפה חטפו, מכות כואבות, הוהו כמה כואבות.

רק לסבר את האוזן, לפני כמה שנים כתב העיתונאי מר ציון סולטן כי במרכז רמה ב' קיים גן שעשועים שהוקם באופן תמוה מאוד נזק של ממש לתושבים. גן השעשועים נמצא על שטח קטן מאוד אבל באופן בלתי פרופורציונלי מתקני הפארק גדולים וגבוהים. התושבים אומרים בכאב ובזעם כי הפארק נועד להתנקם בהם על התנגדויותיהם למעשי הגורמים שמנסים להשתלט על הפירצה .

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.