יוזמה: חינוך לאחריות בתלמודי התורה ובבתי הספר

יהונתן מאיר
כ"ח אב ה'תשע"ט 29/08/19
שנת הלימודים הקרובה תהיה בסימן של "מחנכים לניקיון – מחנכים לאחריות". פרויקט חדש "מחנכים לניקיון" בבתי הספר ובגנים. במסגרתו כל כיתה בכלל גני הילדים, בתי ספר יסודיים, תלמודי תורה, סמינרים ועוד, בכלל מוסדות החינוך בעיר יאמצו לעצמם מתחם בעיר - רחוב או שכונה או גינה ציבורית וכחלק מ"חינוך לאחריות" בכל שבוע ינקו אותו
סגן ממונה החינוך מראה דוגמא
סגן ממונה החינוך מראה דוגמא

שנת הלימודים הקרובה בכלל גני הילדים ובתי הספר ברחבי העיר ובתוכם גם תלמודי התורה החרדים בבית שמש, תהיה בסימן של "מחנכים לניקיון – מחנכים לאחריות".

ראש עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך יזמה פרויקט חדש "מחנכים לניקיון" בבתי הספר ובגנים. במסגרתו כל כיתה בכלל גני הילדים, בתי ספר יסודיים, תלמודי תורה, סמינרים ועוד, בכלל מוסדות החינוך בעיר יאמצו לעצמם מתחם בעיר - רחוב או שכונה או גינה ציבורית וכחלק מ"חינוך לאחריות" בכל שבוע ינקו אותו.

הפרויקט ילווה בתכנית חינוכית פדגוגית בכל מסגרות החינוך ובמערך של שיעורים על הערך של לקיחת אחריות. הפעילות תתקיים במהלך שעות הלימודים ובהתאם לגיל הילדים ולמרחב הציבורי ששייך ושיאומץ על ידי המסגרת החינוכית.

ראש העיר והממונה על החינוך, ד"ר עליזה בלוך סיפרה: "אני רואה חשיבות בחינוך לאחריות. תפיסת עולמי היא שחינוך מתחיל מגיל צעיר ועל כן יש לחנך את ילדי העיר לקחת אחריות ולשמור על עיר נקייה. המרחב הציבורי שייך לכולם וכולנו צריכים לקחת עליו אחריות ולשמור עליו. ככל שילדים יהיו מודעים בגיל מוקדם שיש לשמור על רחובות העיר כפי שהם שומרים על ניקיון ביתם הפרטי אז העיר תהיה נקייה יותר ובכך מטופחת עוד יותר.

לפיכך יזמתי את פרויקט "מחנכים לניקיון" שילדי הגנים ובתי הספר, ייצאו אחת לשבוע לגינה הציבורית או לרחוב וייקחו עליו אחריות ובכך יעריכו סביבה נקייה וישמרו על העיר היקרה שלנו".

סגן ראש העיר הממונה על החינוך, הרב ישעיהו ארנרייך: ״המודעות מגיל קטן לשמירה על ניקיון גיל קטן היא חשובה ועל כן אנו פותחים את השנה בסימן של מחנכים לניקיון- מחנכים לאחריות כדי שילדי העיר ישמרו על עיר נקייה תוך כדי אחריות כלפי הסביבה. אני מודה לראש העיר על יוזמתה להרים את הפרויקט ברחבי העיר ולהתאים אותו באופן מוחלט לכל המגזרים בעיר״.

כזכור, מאז כניסתה לתפקיד, ראש עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך מובילה מהפכת ניקיון בעיר. בלוך הוסיפה מנקים בכלל הרחובות ברחבי העיר, רכבי טיאוט, כחלק מהכבוד והחשיבות שהיא רוחשת למנקי הרחובות הדפיסו להם חולצות מיוחדות עם כיתוב "הולכים על נקי" ועוד.

אין ספק כי זו יוזמה ברוכה. אבל נקווה שבבתי הספר ובתלמודי התורה החרדים שנרתעים באופן טבעי עם יוזמות חינוכיות חיצוניות, ישתפו פעולה עם יוזמת חינוך לאחריות שיוזמת ראש העיר

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.