יוזמת התחדשות עירונית. שיתו"פ בין הרשויות

יהונתן מאיר
ט' אלול ה'תשע"ט 09/09/19
בכנס הנדל״ן השנתי, ׳ישראל מתחדשת׳ של חברת מגדילים אמרה ראש העיר ד"ר עליזה בלוך: ״אני מאמינה מאוד בהתחדשות עירונית. זה לא רק נדל״ן עבורי, אלא זו סוגיה חברתית. זו דרך ליצור אינטגרציה חברתית שבה סוגים שונים של אוכלוסייה גרים יחד ובונים מרחב משותף. זו הדרך שלי להביא אוכלוסייה צעירה לעיר הוותיקה ולגוון את המרקם האנושי. שלטון מרכזי ושלטון מקומי צריכים לעבוד יחד.

ראש עיריית בית שמש, ד״ר עליזה בלוך שהוזמנה לשאת דברים בכנס הנדל״ן השנתי, ׳ישראל מתחדשת׳ של חברת מגדילים שטחה את דעתה מעל הבמה המכובדת: ״אני מאמינה מאוד בהתחדשות עירונית. זה לא רק נדל״ן עבורי, אלא זו סוגיה חברתית. זו דרך ליצור אינטגרציה חברתית שבה סוגים שונים של אוכלוסייה גרים יחד ובונים מרחב משותף. זו הדרך שלי להביא אוכלוסייה צעירה לעיר הוותיקה ולגוון את המרקם האנושי.

שלטון מרכזי ושלטון מקומי צריכים לעבוד יחד. מדינת ישראל החליטה להגדיל את יחידות הדיור. זו הייתה ההחלטה של השלטון המרכזי אך ההאחריות ליישם אותה הוטלה על השלטון המקומי מבלי תכלול של ההתמודדות עם ההחלטה. המדינה הייתה צריכה לנהוג כמבוגר אחראי. היא לא התאימה את הקצב של פיתוח התחבורה, התשתיות, מבני הציבור, כיתות הלימוד ושירותי הבריאות. לבנות דירות זה חלק קטן ממה שהתושבים צריכים.

צריך היה לראות את המכלול. כדי שהתחדשות עירונית תצליח, היזמים צריכים ביטחון ברווח שלהם ולכן חייב להיות הסכם גג של המדינה שמאפשר הסכם פיתוח שלוקח בחשבון את כל התשתיות של השכונה. זה לא יכול להיות עול על הרשות המקומית. עבור מדינת ישראל, עדיין יותר זול להגדיל את יחידות הדיור בהתחדשות עירונית מאשר בשכונות החדשות״.

בלוך סיכמה: ״מנהל התכנון עשה עבודה מצוינת של תכנון יחידות הדיור. אבל אנחנו בשלב שאם לא נעשה, לצד הבנייה, התאמה תקציבית דחופה למבני ציבור, לתשתיות, לתחבורה ולחינוך, אז אנחנו בעצם מחזיקים את התושבים כבני ערובה״.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.