יום כיפור עבר - אז מה עכשיו?

יהודה סגל
י"א תשרי ה'תשע"ח 01/10/17
"אין בידינו לפעול אלא לעשות", אמר מרן החתם סופר. לפעמים אכן אונס רחמנא פטריה. אבל על עצם הרצון הטהור אין ולא יתכן שום פטור של "אונס". לרצות ולרצות זה תמיד בידינו, והשם הטוב בעיניו יעשה.

בואו נודה על האמת. חלק מהקבלות שקבלנו על עצמנו קרובות יותר למשאלה מאשר לתוכנית...

מסופר בשם רבי ישראל בעל שם טוב משל על תלמיד חכם ועם הארץ שנפטרו מן העולם.

שניהם היו שכנים. ה'למדן' קם בכל בוקר מוקדם בזריזות לבית הכנסת, שם ישב עד שעה שלישית עוסק בתורה ובתפילה בנחת. ה'פשוט' קם מוקדם לעבודה באותה שעה, ורק בשעה השלישית הספיק סופסוף להגיע לבית הכנסת לתפילת שחרית חטופה. שניהם היו נפגשים, כל אחד לדרכו באותה שעה. ה'לומד', מבושם עונג על הישגיו לאותו יום, מתנשא ומסתפק, וחברו מצטער וגונח על תנאי החיים המאלצים אותו להתפלל בצורה של בדיעבד, מלא בגעגועים לזמן שיצליח להתפלל בשלוה.

לא השתנה דבר, ושניהם נשארו, זה בטרדתו וזה בשלותו עד שנפטרו מן העולם. לשניהם היו עבירות ומצוות. אך כשמדדו זכויות וחובות, ללומד הזיקה גאותו, ולפשוט הועילה גניחתו.

יש מעשה דומה על החזון איש זצ"ל. הגיע אליו אברך שהתלונן על שגרה מייאשת. בכל בוקר, הוא מתעורר עם שאיפות ותכנונים לשקוד ולעשות חיל, לא להפסיק בלימוד, להספיק את סדריו בתנ"ך, משנה, גמרא, ועוד, ולא לבזבז את הזמן. במשך היום, ה'קבלה' שלו נשחקת, ובסוף היום הוא בוכה במרירות על חוסר הצלחתו בקיום משאלתו. "מה יהיה הסוף?" שאל. מה רבינו מייעץ לי?

ענה לו החזון איש: תמשיך לתכנן ולשאוף, תמשיך להיכשל ביישום, ותמשיך גם להצטער...

"אין בידינו לפעול אלא לעשות", אמר מרן החתם סופר. לפעמים אכן אונס רחמנא פטריה. אבל על עצם הרצון הטהור אין ולא יתכן שום פטור של "אונס". לרצות ולרצות זה תמיד בידינו, והשם הטוב בעיניו יעשה.

בל נתעצל חלילה מן הרצון, מן ההשתדלות הנראית חסרת-תקנה, "יתפלל וחזור ויתפלל". הקב"ה כל-וכל ואולי יחוס, אולי ירחם. וגם אם לא, לפחות לא ניפול מדרגתנו, שלא נבטל גם את המעשה הנמצא בידינו.

יהי רצון שנצליח!

בס"ד, יהודה סגל

YSMehadrinews@Gmail.com

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.