ירידה בפרומקייט: ועד הפתיחה שהסעיר את עולם הישיבות

יהונתן מאיר
ה' אלול ה'תשע"ט 05/09/19
"בלימוד התורה" אמר מרן הגר"מ שטרנבוך שליט"א בוועד הפתיחה בישיבתו ברמת בית שמש א "ישנו מהפך לטובה, אבל דווקא ב'פרומקייט' ויראת שמים יש ירידה גדולה באופן שלא היה כן בדורות הקודמים."שורש הדבר נימק הגר"מ שטרנבוך " הוא מפני שהתחילו להתגשם בתאוות ולחפש תפנוקים ומזה התגשמו במודרניזציה עד שירדו פלאים ביראת שמים".

העיתונאי משה וויסברג מגולל באתר החדשות "כיכר השבת" כי עם פתיחת 'זמן אלול', נשא זקן הפוסקים הגר"מ שטרנבוך שליט"א כפי הנהוג והמקובל בעולם הישיבות,  "שיעור פתיחה" בהיכל ישיבתו הגדולה בבית שמש על המסכת הנלמדת בישיבה - מסכת בבא בתרא.

 בדבריו חרג הרב מהצגת  הסוגיא לבדה ועמד על המהפך בעולם הישיבות בעשרות שנים האחרונות. הרב עורר על צורת תבנית עולם הישיבות לפני המלחמה כפי שקיבל מרבותיו לעומת עולם הישיבות המפותח בדור האחרון.

לרגל כניסת השיעור א' החדש והמורחב, עמלו בישיבה במשך החודשים האחרונים להרחיב את גבולות הישיבה בבניית אגף חדרי לינה חדש בבניין הפנימייה. ולכן, בסוף ה'שיעור פתיחה' שנשא ראש הישיבה הגר"מ שטרנבוך בהיכל הישיבה, הוא ביקש מבני הישיבה לדאוג לבחורים החדשים שהגיעו לישיבה: "נכנסו לישיבה ב"ה הרבה תלמידים חדשים, ועל כל אחד מוטל לראות לעזור להם, ואנחנו נעשה כפי כוחינו, ואז הקב"ה יפתח לנו פתח כפתחו של אולם".

כאמור, הגר"מ הרחיב על ריבוי היכלי הישיבות וספסלי בית המדרש: "ריבוי תורה כמו היום, לא היה מחורבן בית המקדש בעם ישראל, הישיבות והכוללים פורחים לתפארת בכל עיר ועיר, ומזמן חורבן בית המקדש לא היה דבר כזה שכולם מתחנכים לשבת וללמוד כל ימי חייהם ולהיות שקועים באוהלה של תורה, וזהו מהפך שהתחיל לאחר המלחמה, כי לפני המלחמה היה להפך – שדווקא בחורי הישיבות ההוגים על תלמודם כסדר, התקשו מאוד למצוא שידוך".

"אך לצערינו" הוא הוסיף "בעוד שבלימוד התורה ישנו מהפך לטובה, אבל דווקא ב'פרומקייט' ויראת שמים יש ירידה גדולה באופן שלא היה כן בדורות הקודמים" אמר בכאב. "שורש הדבר הוא מפני שהתחילו להתגשם בתאוות ולחפש תפנוקים ומזה התגשמו במודרניזציה עד שירדו פלאים ביראת שמים". 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.