"כל אשר ירוחם" (אסטרייכר) וה"בר בי רב בר חדא" בעצמאות

מערכת מהדריניוז
א' אייר ה'תשע"ח 16/04/18 1
אתחלתא דגאולה או סתם יום חופש מהעבודה? לא משנה מה זה בשבילך יום העצמאות, אתה מוזמן להצטרף לשומעי השיעורים כמדי שנה. בקהילת בית אברהם ברחוב נחל אוריה 19 מקיימים כבר שנים רבות את המנהג היפה שמקורו מהגמרא [חגיגה ה' ע"ב]

המקור לשם בר בי רב בר חדא מגיע מהגמרא [חגיגה ה' ע"ב] שם מסופר על רב אידי אבוה דרב יעקב, שהיה יוצא אחר פסח מביתו מהלך 3 חודשים לבית המדרש, לומד יום אחד אצל רבו וחוזר לביתו מהלך 3 חודשים להספיק לשמח את אשתו בחג הסוכות כי חייב אדם לשמח את אשתו ברגל.

 הקניטו אותו חבריו על שלומד רק יום אחד וקראו לו בר בי רב דחד יומא, כלומר תלמיד אצל הרב של יום אחד, הגיע ר' יוחנן ופייסו בדברים ופנה לדרוש בבית המדרש לתלמידים והביא ראיה שכל העוסק בתורה אפי' יום אחד בשנה מעלה עליו הכתוב כאילו עסק כל השנה.

מכאן נולד העניין של בר בי רב דחד יומא כמשהו חיובי שבו אנשים שמתאספים יום אחד ופוקדים את בית המדרש ליום אחד ומראים בכך שהם לא רק חלק מבית המדרש, אלא שכל הימים רוב השנה שהם אינם קבועים בבית המדרש, לא מנתק אותם מלהיות בני תורה המשוייכים לבית המדרש.

למעשה ניתן לקחת יום שכזה כנקודת מבחן לאדם שכל השנה עובד והנה יש לו יום חופש, האם כל השנה הוא עובד כי אדם חייב לפרנס את משפחתו כפי שידוע שתורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה וגוררת עוון, אבל כאשר באפשרותו הוא עוזב הכל ושייך לבית המדרש, או שמא הוא עובד כי הוא לא מחובר לבית המדרש ולכן גם ביום בו אינו צריך לעבוד הוא לא רואה צורך להתחבר ולהשתתף ואפילו לחלק מהיום.

 

שנה שעברה:  בר בי רב בר חדא

עוד מוסר לנו אסטרייכר כי "לגבי הכיבוד 'זה עניין שולי מדובר בבוקר על חלבי שקשוקות גבינות וכו. 
ובצהרים מנגל בשרי סינטה, אנטריקוט, פרגית וכו בקטנה."

לנוחותכם מצורף קישור להוספת הערת תזכורת ליומן גוגל לחץ כאן

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • לא יכולים לכתוב את השם המפורש? מדינת ישראל? יום העצמאות?
    ונותני חבות? למה? לאנשים שלא מכירים במדינה?