כנגד זקניו כבוד

מערכת מהדריניוז
י"ז אלול ה'תשע"ח 28/08/18
ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול: "זכות לבית שמש שבה יש קהילות גדולות של יוצאי מרוקו, להיות העיר הראשונה בארץ שקוראת שם רחוב על שמו של גאון וצדיק זה" ועדת השמות העירונית בראשותו של ראש העיר החליטה על מתן שמות רחוב לרחובות באזורים חדשים ברמת בית שמש

בית שמש היא העיר הראשונה בארץ שמנציחה את זקן רבני מרוקו הגאון רבי יהושע מאמאן זצ"ל
 

מליאת מועצת עיריית בית שמש אישרה ביום חמישי האחרון את פרוטוקול ועדת השמות העירונית בראשותו של ראש העיר משה אבוטבול, שהחליטה על מתן שמות לכמה רחובות חדשים בעיר, רחובות שנמצאים לקראת איכלוס בתקופה הקרובה.
בין השמות החדשים שניתנו יש שני שמות של רבנים בשכונה החרדית החדשה 'רמת אברהם' ברמת בית שמש. רחוב הרב מאמאן ע"ש של הגאון רבי יהושע מאמאן זצ"ל שנפטר בחודש טבת האחרון בשיבה טובה בשנת ה-100 לחייו. הרב מאמאן זצ"ל כיהן כרבה הראשי של מרקש שבמרוקו, ועם עלותו לישראל היה רב בנהריה, אב"ד בבאר שבע, ואחר התמנה לדיין בבית הדין הגדול. בערוב ימיו נחשב ל'זקן רבני יהדות מרוקו' והשפעתו הייתה רבה אף מעבר ליוצאי מרוקו.
רחוב נוסף שניתן בשכונה זו הוא רחוב 'תורת חסד', על שמו של הגאון הנודע רבי שלמה זלמן פרדקין זצ"ל רבה של לובלין ובערוב ימיו בירושלים ומחבר הספר 'תורת חסד'. היה מתלמידיו של הגה"ק בעל ה'צמח צדק' מליובאויטש זצ"ל, ונחשב מגדולי דורו.
במסגרת ועדת השמות היו כמה שינויים בשמות שניתנו כבר בשכונת רמת אברהם בישיבתה הקודמת של ועדת השמות, וזאת לבקשת הלמ"ס, לאחר שמספר שמות שניתנו חרגו את המספר המחייב של 19 אותיות, ולכך השמות של הרחובות האלו קוצרו.
שמות הרחובות שקוצרו הם רחוב "הרב יוסף חיים זוננפלד", שהפך ל"הרב זוננפלד", רחוב "הרב מיכל יהודה לפקוביץ" שקוצר ל"הרב לפקוביץ", רחוב "הרב שלמה זלמן אוירבעך" שהפך ל"הרב אוירבעך". כמו כן בשכונה ניתן שם רחוב "הרב בן ציון ברוק", אך בלמ"ס טענו כי שם הרחוב דומה לשם רחוב שכבר קיים בעיר "הרב בן ציון אבא שאול", והדבר יכול לגרום לבלבול בציבור, ולכך הוחלט לקצר את השם ל"הרב ברוק".
ועדת השמות גם החליטה על שלשה שמות חדשים במתחם 'בני ביתך' בשכונת המשקפיים, זו שכונה חדשה שנבנית בצמידות לשכונת רמב"ש א' שבה השמות הם על שם הנחלים ולכך גם ידועה בכינוי "רמת הנחלים", ולכך במתחם בני ביתך השמות גם יהיו כשמות הנחלים, נחל קדרון, נחל פרת ונחל פולג.
בשכונת רמב"ש ג'-2 ("רמת חזון עובדיה") שהשמות בה על שם נביאי ישראל, התווסף שם רחוב חדש "רחוב דבורה הנביאה".
ועדת השמות גם החליטה להנציח את שמו של מר אבנר כהן ז"ל בעליו של מפעל אבקו כימקלים באזור התעשייה הצפוני של בית שמש, והקטע המזרחי של רחוב המסגר יקרא "מבוא אבנר" על שמו. "מר אבנר כהן תרם רבות לכלכלת העיר והעסיק רבים מתושביה, בנוסף לכך הקימו הוא ורעייתו דינה בית כנסת לעדה התימנית בבית שמש", נכתב בפרוטוקול ועדת השמות, ואף צויין כי השר לשיתוף פעולה אזורי מר צחי הנגבי שלח מכתב בקשה לעירייה להנציח את פועלו של האיש.
כמו כן החליטה הועדה להנציח את זכרה של גב' מלכה גיאת ע"ה, שפעלה רבות לקידום פרוייקטים חינוכיים בבית שמש, על הספריה העירונית בעיר שתקרא 'ספריית מלכה' על שמה.
ראש העיר משה אבוטבול המשמש גם כיו"ר ועדת השמות העירונית הביא את פרוטוקול ועדת השמות לאישור מליאת מועצת העיר, והבקשה אושרה פה אחד.
"בית שמש" אמר ראש העיר הרב משה אבוטבול, "היא שנמצאת בתנופת בניה, כל הזמן אנו מאכלסים שכונות חדשות, וממילא יש שמות רחוב חדשים, ולכן ועדת השמות מתכנסת בתדירות גבוהה, וכל בקשה שמגיעה לוועדה נבדקת ביסודיות רבה, מתוך מטרה להנציח בבית שמש את פועלם של מאורי האומה ושל אלו שתרמו לבניינה של בית שמש".
"בין השמות החדשים", הוסיף ראש העיר, "נמצא רחוב על שמו של הגאון הצדיק רבי יהושע מאמאן זצ"ל, שהיה זקן רבני מרוקו ומי שהשפיע אהבת תורה ויראת שמים על רבבות, הוא היה דיין גדול, מחבר השו"ת 'עמק יהושע', רב ומורה דרך במשך קרוב ל-70 שנה, ולכן זכות לבית שמש שבה יש קהילות גדולות של יוצאי מרוקו, להיות העיר הראשונה בארץ שקוראת שם רחוב על שמו של גאון וצדיק זה".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.