לא תמיד עליזה - ראיון

מיטל בן לולו
כ"ב חשון ה'תש"פ 20/11/19
על המגזר החרדי: "תנאי חייהם של הציבור החרדי שופרו באופן משמעותי". על השרות לתושבים: "אני מרגישה שאנחנו עוד לא נותנים שרות טוב מספיק". על נוה שמיר: "זה חילול השם גדול". על הסכמי החלוקה: "לעולם לא אתן עידוד להקמת סניף של ה'צופים' בתוך רמה ב', אני רוצה לעזור לשכונה לשמור על צביונה". רה"ע ד"ר עליזה בלוך מסכמת שנה - ראיון

ביום שלישי השבוע, כ"א חשוון, ציינו שנה לבחירות המקומיות שהובילו למהפך בעיר בית שמש. כולנו זוכרים את היממה הדרמטית בסיומה הוכרזה ד"ר עליזה בלוך כמנצחת הגדולה והפכה לראש העיר החדשה בעיר. 12 חודשים לאחר מכן, התיישבנו לשיחה מסכמת על השנה שחלפה, האתגרים, ההצלחות והדברים שעוד ראויים לשיפור.

לצד ההצלחות בשנה הראשונה לכהונתך, בכל זאת יש דברים שאת לא מרוצה מהם או היית עושה אחרת, ביחס לציבור החרדי בעיר?

אני חושבת שבמהלך השנה האחרונה תנאי חייהם של הציבור החרדי שופרו באופן משמעותי, הרחובות יותר נקיים, אני חושבת שיש הרבה יותר קשר לפניות ציבור, לקבל מענה בזמן אמת, יותר עזרה בהכשרה של ציבור חרדי במקומות עבודה, יותר ארועי תרבות ויותר מענה למוסדות החינוך, מעבר לדברים כמו יותר מקומות חניה ליד הרכבת, ועבודה אינטנסיבית מול משרד השיכון, ודברים מו הסוג הזה , לגבי השאלה שלך ממה אני לא מרוצה , אז אני רחוקה מאוד מלהיות מרוצה, למרות שאני חשה שיש שיפור בניקיון ויש יותר עובדי ניקיון והוספנו משמרות בלילה ובמוצ"ש ובימי שישי בצהרים, הרחובות עוד לא נראים כמו שאני רוצה שיראו, אני חושבת שאנו צריכים לעשות קפיצה יותר גדולה, כדי שהרחובות יהיו נקיים יותר, אני עוד לא התפניתי לעשות עבודה כמו שצריך עם הקהילה, כי בסוף ניקיון זה מה אתה מביא מבחוץ, ואיך הקהילה שומרת על זה, יש לנו אתגר מאוד גדול, לייצר מחוייבות ואחריות ציבורית של הציבור לאייך שהרחובות שלנו נראים, בסוף העיר בית שמש תיראה מצוין, שכל תושב מבית שמש ירגיש שהמרחב הציבורי הוא חלק מהבית שלו, אני מרגישה ששם עוד לא עשינו עבודת עומק טובה, זה מבחינתי אתגר לשנה הבאה.

יש נושא גדול שאני מרגישה שאנחנו עוד לא נותנים שרות טוב מספיק, אני לא מרוצה ואחד הדברים שמאתגרים אותי מאוד זה שבשנה הראשונה של הקדנציה שלי, זו שנה שאין לי ממשלה בה, יש לנו 2 מערכות בחירות, וממשלה משותקת כבר שנה, מצד אחד קיבלתי גרעון כספי בלי שום דבר שאפשר לקדם מה שמעכב הרבה מאוד דברים, מצד אחד בלי ממשלה ועם גרעון השגתי קווי אוטובוס חדשים שנכנסו לבית שמש, גם קו 4 גם שיפור בקווי 12 – 14 בחודש הקרוב ייכנסו קווים חדשים ל ג2 וקווים לבית חולים, זה רחוק מאיפה שאני חושבת שאנחנו צריכים להיות בנושא השרות לציבור, אנחנו במהלך מאוד גדול ואני רוצה שהציבור יידע שאני איתו, אז הצלחנו להביא סככות ועוד קווי אוטובוס, ואנחנו עובדים על בעיית התחבורה ועדיין אני לא מרוצה מהשרות שאנו נותנים לציבור.

חלק גדול מהתפקיד שלי זה להגדיל את הכנסות העירייה כדי שניתן שרות נרחב יותר, אחד הדברים המרכזיים שאני עושה זה לבנות אזורי תעשייה ומסחר, אז יצאנו בשיווק אחד גדול באזור תעשייה בלביא ואנחנו יוצאים באזור ישעי ובאזור שכונת המשקפיים כדי להגדיל את שטחי התעשייה באזור בית שמש,כדי שיהיה אפשר להגדיל את מקומות העבודה וההכנסות העירייה כדי לתת שרות יותר טוב ולשם אני חותרת.

הדבר השלישי שאני לא מרוצה זה הסוגייה של כיתות לימוד, בשנה הראשונה קיבלנו כיתות לימוד יותר מכל עיר בישראל, 140 הרשאות לכיתות לימוד חדשות, אומרים לי תגידי תודה ערים אחרות קיבלו 5 10 ו- 20 כיתות.

בתחום של כבישים, אנחנו משפצים עכשיו את כביש הרצוג, ואת כל הכביש של לוי אשכול שכבר 20 שנה עם בורות ופותחים גישה לאזור התעשייה ולהרצוג, שיפצנו את כביש 10אלו פריצות דרך בתחום של תשתיות כבישים בעיר אנחנו משפצים בחפציבה ובונים גן שעשועים בשכונה בשלבים מתקדמים, לכמות החוסרים שיש זה נראה מאוד קטן

זה נראה כאילו קיבלת עיר בפשיטת רגל?

 

זה לא כאילו, זה ממש ככה

 

בתקופה האחרונה מלבד בעיות התחבורה יש בעיות קשות עם נהגי סופר-בוס איך את מטפלת בנושא הזה ?

 

אני דורשת מסופרבוס את המקסימום, להעיר ולקיים פגישות עם המנכלי"ת , קיימתי פגישה עם הנהגים של סופרבוס בנושא התנהגות ולעשות להם הכשרה בהתנהגות עם הציבור , זה לא פוטר אותי מלעשות דברים אני לא ראש עיר שאומרת זה סופרבוס זה משרד השיכון זה משרד התחבורה... מבחינת איכות חיים אני לוקחת אחריות על כל דבר שזז פה פרט למזג האויר, אני לא מתנערת מאחריות, זה השליחות, הציבור שלח אותי להיאבק את המלחמות שלו, אני בעצם הסנגור של הציבור אני צריכה להיות נציגת ג2 מול משרד התחבורה ומשרד האוצר, אני צריכה להיות הנציגה של ג1 מול משרד השיכון, נציגת ההורים מול משרד החינוך, זה התפקיד המרכזי שלי אני הנציגה שלהם.

 

 מלבד החלפת בכירים במערכות העירייה, האם יישמת שינויים משמעותיים באגפי העירייה שעל פי דברייך היו נגועים בסרבול בחוסר יעילות?

אני חושבת שהציבור בבית שמש ראה שיש כאן מנהיגות שלא באה לדבר איתו רק שבועיים לפני הבחירות, אני משבוע לאחר הבחירות מקיימת מפגשי תושבים, ו"עושים שכונה" בכל השכונות, אני באה עם עובדי העירייה כדי לפגוש את התושבים ולשמוע אותם, הייתי בשבת ברמה א אמרו לי אם יש אירוע מיוחד? אמרתי לא, פשוט באתי להיות איתכם הסתובבתי בבתי כנסת ובפארקים כדי לראות ולהרגיש את הבעיות של התושבים ולהיות שם בשבילם.

תהליכים בעיריות לוקחים זמן, ואני אומרת כאן ביושרה שיש עובדים מצוינים בעירייה שעושים עבודתם נאמנה ומתאמצים מאוד אני מאוד מעריכה חלק גדול מהאנשים, יש לנו גם כאלה שפחות אנחנו עושים עבודת עומק מאוד גדולה אנחנו עושים מפגשים עם העובדים, עובדים על תוכניות עבודה, יש עובדים שהיו מצוינים וצריכים לשמור עליהם, יש עובדים שלא היה טובים והחלפנו, ויש עובדים שאנחנו עובדים שיהיו יותר טובים, התרבות הארגונית במקום היא הרבה יותר מחויבת, המוקד שלנו ב 106 מרגיש את זה, ואני רחוקה מלהיות מרוצה, אני נמצאת במוקד לפחות פעם ביום לשמוע לראות , יודעים לתת מענה ולהוציא כוננים בכל שעות היממה, ונכון אתה צודק עד ש-1300 עובדי העירייה ידברו את השפה המדויקת הזו זה יקח זמן , אני לא באתי לעשות עריפת ראשים, זה לא קרה, באתי לעשות תהליכים של שינוי עם הסבר ועוד הסבר ועוד שבח ועוד פיטורים ועוד מיון, זה תהליך סיזיפי העובדה שאנשים רוצים לעבוד בבית שמש ועל כל מכרז יש אלפי מעוניינים, יש כאן רוח חדשה.

 

את יכולה להסביר לנו מה קרה בנווה שמיר?

היו שם עסקנים בעלי עניין שעשו חילול השם גדול, זה כל הסיפור, מרבית הציבור החרדי היום מרגיש יותר רגוע ובטוח, ולפעמים מופתע שהדברים מתקדמים, חלק מהציבור שבוי בתפיסה שאם ראש העיר הוא לא חרדי אז הוא נגדנו, יש אנשים שיש להם עניין להפיץ כזו אווירה וכאלה אמירות.

איך את מצליחה לגשר על הפער הזה עם המגזר בפועל?

מכירים, רואים בני אדם , רואים יושרה, כוונה טובה , מקצועיות, אפס עסקנות! וניסיון אמיתי לפתור סוגיה, זה שאני היום נאבקת לבנות בית ספר בחפציבה ל 30 ילדים שהם דוברי אידיש, זה לא המגרש הביתי שלי, אבל הם יקבלו את הבית ספר הכי טוב בעולם, אני נאבקת שהוא ייבנה מהר.

אני מנהלת שיח עם העדה החרדית עם "טהרת קודש" עם מוסדות שבבסיס לא ניהלו אף פעם קשר עם העירייה והם גם לא בוחרים, כך שזו לא שאלה פוליטית. עצם העובדה שאנו מנהלים את השיחה הזו זה אומר שזה תהליך איטי ונכון. יש עוד המון אתגרים אנחנו לא נפתור הכל ביומיים אבל התושב יודע שאנחנו נמצאים פה בשבילו וזה בעניי כל הסיפור.

כל תעשיין שמגיע לעיר יודע שמקום העבודה צריך להיות מותאם לציבור החרדי, כולל אוכל כשר כולל הפרדה והתאמה של שעות, זאת אמירה ערכית שלי, היא מאוד ברורה ואין תעשיין בבית שמש שלא יודע את זה, זאת אמירה שלנו כעירייה.

אני שמחה על כל פנייה של תושב ואני אספר לך שכמות שהפניות למוקד זינקה בעשרות אחוזים זה משמח אותי כי אני יודעת שיש מענה ואנשים יותר מתקשרים בגלל זה.

אני אומרת לכל העובדים שאנשים באים בתלונה זה צריך לשמח אתכם הם מאמינים בנו, אנחנו פה בשבילם ביום שיפסיקו להתלונן אני אגיד שלא מאמינים בי.

10 שנים בנו כאן בעיקר דירות, אני הקמתי תחום כלכלי שלם בעירייה כי אני חייבת לגייס משאבים זה החלק החשוב בסיפור בעניי, להביא יותר כסף לעיר.

 

כמו בירושלים, גם בבית שמש יש הסכמי חלוקה בשכונות לחילוניים ולחרדים. האם את חושבת כמו משה ליאון שלמרות הסכמי החלוקה מגיעות זכויות בסיסיות לתושבים החרדים בשכונות החילוניות? (גני הילדים בגבעה הצרפתית בירושלים לדוגמא)

האתגר שלי הוא שכל תושב יחשוב מה החוויה של התושב השני, אני לעולם לא אתן עידוד להקמת סניף של ה"צופים" בתוך רמה ב או בתוך הקריה אני חושבת שזה לא ראוי, אני רוצה לעזור לשכונה לשמור על הציביון שלה, אני מאוד עסוקה בלהגיד תעזבו את הדיבור הזה, תעזבו אותו, אחת הסיבות שבית שמש יותר רגועה בשנה האחרונה וכולנו מרגישים את זה, כי אני לא רוצה לשים את המתח הזה בסדר היום, אני אומרת עזבו, תפסיקו לקחת את השיח הזה לקונפליקט.

אני רוצה שכל תושב בעיר בית שמש לפני שהוא כועס, לפני שהוא בא בדרישות תמיד שיחשוב על התושב השני שגר ברחוב ויחשוב מה החוויה שלומה עובר עליו מה הצרכים, אני רוצה להרגיל אותנו לדבר ,אני עסוקה בלייצר מעגלי שיח כדי לשמוע מה הצד השני צריך, אנחנו צריכים להיות קצת יותר עדינים, לראות איפה החלק שלי בסיפור, אם כל אחד יחשוב ככה כולנו נרגיש יותר טוב.