קריאה "להעתיק את אנדרטת אי השלום לישראל"

יהונתן מאיר
י"ב חשון ה'תש"פ 10/11/19
אנרדטת "אי השלום" שהוקמה במובלעת נהריים ותוחזר היום לירדן, גרמה למשפחות שבע התלמידות מבית שמש שנרצחו בה על-ידי חייל ירדני ב-1997 לפנות לדרג המדיני בבקשה להעביר אותה לישראל. גורמים מדיניים מעריכים: האנדרטה תועבר, אך לא באופן מיידי
האנדרטה. ארכיון ויקיפדיה
האנדרטה. ארכיון ויקיפדיה

משפחות שבע התלמידות מבית הספר אמי"ת שחר (פירסט) בבית שמש, שנרצחו בפיגוע ב"אי השלום" בנהריים ב-1997, מבקשות מהדרג המדיני להעביר את האנדרטה מהאתר לתוך שטח ישראל - בשל פינוי המובלעת והחזרתה לירדנים שצפוי להתבצע היום במסגרת הסכם השלום.

 כידוע, ב-13 במרץ 1997 ירה אחמד דקאמסה, חייל ירדני, על קבוצת ילדות תלמידות כיתות ז' וח' מבית הספר הדתי אמי"ת שח"ר (פירסט) מבית שמש, שהיו בטיול שנתי במקום. דקמסה רצח שבע תלמידות, ופצע שש אחרות, מהן שתיים באופן קשה.הרוצח נידון בבית דין צבאי ירדני למאסר עולם ולא לעונש מוות, בנימוק שמצבו הנפשי היה מעורער בעת הטבח, למרות מחאות המשפחות וגורמים ישראליים שטענו שהחייל עשה את מעשיו בכוונה תחילה ולא מתוך טירוף. מלך ירדן הביע התנצלות בשם ממלכת ירדן על הטבח וביקר בבתי משפחות שבע הבנות ואף השתחווה כאות כבוד וסולידריות מרגשת עם המשפחות האבלות. לפני כשנתיים במרץ 2017 דווח כי המחבל שוחרר מהכלא לאחר שריצה עונש מאסר של 20 שנה בכלא הירדני.

במקום הוקם גלעד לזכר הבנות שנרצחו, הבנוי משבע תלוליות עפר המוקפות בדשא, כשבכל תלולית מעוצב שמה של אחת הבנות באמצעות פרחים. שם נערך טקס זיכרון מדי שנה בהשתתפות ראש העיר והמשפחות השכולות. במסגרת פעילות המשפחות כנגד ביצוע הנסיגה הזו, בין השאר, פנו המשפחות באמצעות ראש העיר ד"ר עליזה בלוך ללשכת נשיא המדינה, בבקשה שיסייע להם בהעברת האנדרטה.

במכתבה לנשיא כתבה בלוך: "לפני כ-22 שנה שכלה העיר בית שמש שבע מבנותיה, תלמידות בית הספר אמית פירסט בטבח המתועב בנהריים במסגרת ביקור שלהן באי השלום. "אסון זה הוא חלק מהזיכרון העמוק של בני משפחותיהן וחלק מהזיכרון הקולקטיבי של העיר בית שמש. מדי שנה אנו מקיימים טקס באנדרטה באי השלום. טקס זה הוא חלק בלתי נפרד מהמסורת העירונית שמהווה עבורנו זיכרון ועצמה בו זמנית".  ראש העיר ציינה עוד כי "במסגרת הסכם השלום עם ירדן, השטחים המוגדרים 'אי השלום' יועברו בשבוע הקרוב לריבונות ירדנית והכניסה לשטח האי, המפריד בין שתי המדינות תיסגר סופית. בהערכה רבה אליך ומתוך תחושת שותפות ליצירת שיח של דיאלוג מכבד, אני פונה אליך בשמי ובשם המשפחות לפעול להעברת אתר 'אי השלום' לשטח ישראל או להעתקת האנדרטה למקום חלופי על מנת לשמר ולהנציח את את זיכרון שבע הבנות".

בתגובה מבית הנשיא נמסר כי הבקשה להעתיק את האנדרטה מטופלת על ידי מנכ"ל בית הנשיא, הנמצא בקשר בנושא מול הגורמים הרלוונטיים במערכת הביטחון ואלה פועלים על מנת לקדם את ההעברה.

בתוך כך לפי דברי עיתונאי ווינט איתמר אייכנר, גורמים מדיניים מעריכים כי האנדרטה לא תועבר באופן מיידי. עם זאת, ההערכה בישראל היא כי בסופו של דבר תועבר האנדרטה לשטח ישראל.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.