ליל הסגר: ראש העיר מקווה להישאר במספר חולים נמוך • ראיון מיוחד

מיטל בן לולו
ו' ניסן ה'תש"פ 31/03/20
על ההתפרצות בבני ברק: "לא רוצה לדבר על אחרים" • הדרישה להתערבות הרבנים: "הלכנו אליהם הביתה" • סגירת בתי הכנסת: "אף רב לא רוצה לתת הכשר לביטול תורה" • העברת החולים למלונות מהדרין: "יש לי התחייבות שהם יקבלו כל הכשר שיבקשו, הקמתי צוות מיוחד לכך״ • ראיון מיוחד
צילום רווח הפקות
צילום רווח הפקות

עם 79 חולים מאומתים בית שמש נמצאת במקום נמוך ברשימת מדד הריכוזים החרדים, אך קצב ההתפשטות המהיר של נגיף הקורונה באוכלוסייה החרדית מאיים על עיר העתיד. רובה המוחלט של אוכלוסיית העיר החרדית מציית להוראות, ונראה כי עקומת החולים מתייצבת ביומיים האחרונים. בצל החמרת מגבלות הסגר ע"י רוה"מ בנימין נתניהו, מתייצבת ראש העיר ד"ר עליזה בלוך לראיון לא שגרתי לאתר החדשות 'מהדריניוז', שיחה מלאת התרחשויות, עיריית בית שמש נלחמת באויב בלתי נראה.             

את רואה את הקושי של הציבור החרדי במלחמה בנגיף, את יכולה להבין אותו?

אני יודעת שזה מאד קשה, אנחנו מאד אנשים קהילתיים, ופה לא רואים את האויב בעין. זו לא מלחמה ששומעים את הצפירה ונכנסים למקלטים, לא רואים כלום. ראינו מה קורה באיטליה, ראינו מה קורה בניו יורק, ובסוף כולנו בשר ודם. זה ממש לא משנה אם אנחנו לובשים כיפה שחורה, שטריימל או כיפה שקופה, כולנו בני אדם. אנחנו צריכים להתפלל, אבל חייבים גם לשמור על עצמנו.

רופאים טוענים שהמצב בבני ברק עשוי להזכיר את איטליה. מה ביצעתם בבית שמש על מנת לא להגיע למצב הזה?

מהיום הראשון עבדנו על ההסברה, דברנו עם הרבנים, הוצאנו כרוזים ועודדנו את המנהלים לסגור את המוסדות. הוצאנו הודעות בכל מדיה אפשרית, יצרנו חוברות והפעלות לילדים בכדי שיישארו בבית. אנחנו מאד עסוקים באכיפה ובשמירה על הכללים, במקסימום האפשרי, פשוט לוודא שאין תושב שגר בבית שמש שלא יודע את גודל הסכנה, אין תושב כזה. הפצנו את ההנחיות באידיש, בעברית, באנגלית, אמהרית ובכל דרך אפשרית.

חלק מרבני הפלג בבית שמש אינם נשמעים להנחיות, איך העירייה מתמודדת עם התופעה?

אף אחד לא רוצה להגיד - אני הייתי זה שנתן הכשר לסגירת בית כנסת. כל אחד רוצה להיות זה שמצד אחד הנחה לשמור על הכללים ומאידך לא להיות זה שנתן הכשר לביטול תורה וסגירת בית כנסת , אני מאד מבינה את זה, ובתוך הדבר הזה אני מנסה להתנהל. צריך להבין דבר אחד, הציבור החילוני חשוף לחדשות באופן מלא וקיבל את המידע בהזרקה מטורפת, עם מסיבות עיתונאים עם ראש הממשלה בכל ערב, אצל החרדים זה היה באיחור, לכן אני לא רוצה לצאת מעמדת שיפוט.

היו לי ולראש המטה שלי, יוחנן מאלי, שיחות נוקבות עם רבנים רבים בעיר ולחלק מהם גם הגענו הביתה. עברנו אחד אחד ואמרנו להם בצורה חדה וברורה שהם לא יכולים לשבת בצד, חייבים לומר אמירה ברורה ועם כל הקושי הגדול, להגיד "סוגרים את בית הכנסת". אחת הסיבות שאנחנו עדיין במספרים נמוכים, ואני מתפללת ומקווה שנשאר במספרים האלו, היא העקשנות שלנו וההסברים לציבור פעם אחר פעם, מבלי לוותר. 

ד"ר עליזה בלוך ומיטל בן לולו בראיון לפני כשנה וחצי -  צילום רווח הפקות

 

מתפתח שיח אנטי חרדי בעקבות התפשטות הנגיף , למרות שרוב הציבור החרדי בבית שמש נשמע להוראות, התדמית החיובית שעמלת עליה רבות נפגעת שוב, היכן עיריית בית שמש בשיח הזה?

השיח אמור להיות פנים חרדי, צריך להגיד: "חברים, זה חילול השם גדול להסתובב בחוץ", כל האנרגיה של משטרת ישראל מהבוקר הולכת רק לאכיפה, זה מטורף. מי שצריך להוקיע את ההתנהגות הזאת, הוא הציבור החרדי על כל גווניו שחייב להגיד, זה לא מתאים לנו.

את יוזמת העברת חולים מאומתים למלונות על מנת להקל את תהליך הריפוי והבידוד, גם השרים דרעי וליצמן תומכים, איך החולים החרדים בבית שמש מקבלים את הפניה?

אנשים צריכים להבין שכאשר מסתובבים בחוץ, הם פשוט הורגים אחרים. אין לאדם מה להתבייש בכך שהוא חולה, הוא לא עשה דבר רע, קרה לו משהו שלא תלוי בו וכעת מוטלת עליו חובת הזהירות. אני בהחלט מעודדת חולים מאומתים לצאת למלוניות כשרות, אני אומרת למשפחות שכאשר החולה נשאר בבית הוא הופך את כל בני הבית שלו לנדבקים פוטנציאלים וזה מסוכן.

לצערנו ישנן ידיעות על משפחות חולים מאומתים הזוכות ליחס משפיל מצד שכנים, האם יהיה אפשרי לפנות את המשפחה בשעת לילה מאוחרת כדי למנוע חיכוך?

אפשר בהחלט, אנחנו יכולים לדאוג שזה יתבצע בלילה, אנו נדאג לרכב, צריך לעשות הכול בשביל שהדבר הזה יקרה.

תנאי המלון והכשרות יותאמו לציבור החרדי?

חד משמעית כן. יש לי התחייבות מהמשרד לביטחון פנים על כל הכשר שהם ירצו, זאת לא הבעיה, הוכשרו מלונות עם הכשרים חרדים מחמירים לגמרי, יש לי צוות שעובד רק על הנושאים הללו אנחנו עוסקים בזה יחד עם קופות החולים כדי לבצע את הדברים במהירות האפשרית.

בית שמש ביום שאחרי הקורונה?

מקווה שיגיע מהר, עם מינימום נפגעים ומינימום נזקים. אנו מחלקים כל יום אלפי מנות לקשישים, מחבקים חזק את העסקים שלנו שלא יקרסו, מבטיחים לבנות את אזור התעשייה ופארק ההייטק שלנו כדי שביום שאחרי נמשיך לפתח את העיר ולייצר כאן תיירות. אנחנו יכולים להגיד בפה מלא, בית שמש היא מקום מצוין ואסור לתת למשברים לנהל אותנו. יש לנו גם רווחים כתוצאה מהשיתוק, השבוע ניהלתי ישיבת זום עם כל ראשי העמותות בעיר בכדי לתת לציבור את כל מה שהוא צריך, זו תעודת כבוד לעיר בית שמש. הרווח הנוסף הוא שמכיוון שאנחנו לא נותנים קבלת קהל כדי לא להדביק לא עובדים ולא תושבים, השרות הדיגיטלי שלנו השתפר מאוד, והפך אותנו ליותר דיגיטליים, היום אפשר לעשות הכול מהבית .

אז יש גם צדדים טובים לקורונה?

אותי לימדו לחפש בכל דבר את החלק הטוב, גם אם לא רואים את הטוב עכשיו נראה אותו בהמשך, בעזרת השם. 

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.