למרות ההתנגדות: סגר על שתי שכונות בעיר

יוסי לוז
י"ח תמוז ה'תש"פ 10/07/20
על אף התנגדות העירייה להטלת סגר - אמש וועדת השרים לעניין אזור מוגבל הכריזה על שתי שכונות בעיר ואזורים נוספים ברחבי הארץ כאזורים מוגבלים למשך 7 ימים • שמעון גולדברג: "אנשים איבדו אמון. קהילות שלמות נמנעות מללכת להיבדק, במכוון, כדי שלא יסגרו להם את השכונות. הדבר הזה יעלה בחיים של אנשים".


בשעות הצהריים ולמשך שבוע יחל 'סגר' על שתי שכונות בעיר, הקריה החרדית וקנה בושם -חפציבה, בנוסף לשכונות וערים נוספות ברחבי הארץ, בהם הייתה עלייה משמעותית בתחלואה נגיף הקורונה גם לאחר שננקטו אמצעים שונים אשר לא הועילו לעקומה המקומית להשתטח.

נזכיר, כי אם פרסום כוונת משרד הבריאות להטיל סגר בפעם השנייה על שכונות ברחבי העיר, עיריית בית שמש והעומדת בראשה הודיעו כי הם מתנגדים לכך בתוקף, מאחר והוכחה כלא אפקטיבית. בנוסף, בשעות הבוקר אמש (יום חמישי) נערכה פגישת 'זום' בהשתתפות חברי מועצת העיר, מנכ"ל העירייה איתמר ברטוב וראש העיר עליזה בלוך, שעדכנה כי קיימה שיחה עם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי והנהלת משרדו והביע התנגדות לסגר.

אמש, בשעה 21:30 התכנסה ממשלת ישראל לישיבה מיוחדת בנוגע להטלת סגרים על ערים מסוימות, בהם בית שמש כמובן. בהודעת סיכום משותפת ממשרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות נאמר, כי "ועדת השרים לעניין אזור מוגבל החליטה להכריז על האזורים הבאים כאזור מוגבל למשך 7 ימים, החל מיום ו', 10.7 בשעה 13:00 ועד יום ו', 17.7 בשעה 8:00".

האזורים המוגבלים עליהם הוטל הסגר הן: בית שמש – שכונות נחלה ומנוחה וקנה בושם; ירושלים – שכונות רוממה, קריית צאנז ובעלז וקריית מטרסדורף; לוד – שכונות גני יער וס"ח; רמלה – שכונת עמידר ביל"ו; קריית מלאכי – אחוזת רוטנר ושכונת חב"ד.

באזורים אלו תוגבל הכניסה והיציאה אליהם פנימה ומהם החוצה, וכן תוגבל התנועה ופעילות העסקים בתוך האזור המוגבל עצמו. בנוסף, מנכ"ל משרד הבריאות יחתום בהקדם על צו המגביל את פעילות מוסדות החינוך החל מגיל 10 בעיר מודיעין עלית, בעיר בית שמש ובשכונות ג', ז' וח' בעיר אשדוד.

מזה כחודש וחצי מגמת התחלואה מנגיף הקורונה במדינת ישראל נמצאת בעלייה. בשבועות האחרונים מספר החולים עלה בצורה משמעותית ואף עבר בימים האחרונים את רף ה-1,200 חולים ליום. בעקבות העלייה, הוטלו בימים האחרונים הגבלות שונות החלות בכלל המדינה, לרבות הגבלות על הפעלת אולמות, מוסדות תרבות, מסעדות, חדרי כושר, בריכות שחייה ועוד, וכן הוגבלו ההתקהלויות ברחבי הארץ. 

על פי נתוני משרד הבריאות בבית שמש ישנם כעת 293 חולים פעילים, כאשר שיעור החולים הפעילים למאה אלף איש הוא 218 ושיעור העלייה בתחלואה על בסיס חולים פעילים בשבעת הימים האחרונים הוא 145% - 175 חולים חדשים בעיר בשבוע האחרון. על פי פילוח שכונות, בקריה החרדית לבד ישנם 54 חולים פעילים ובשכונת חפציבה 36 חולים פעילים.

טרם ההמלצה להכריז על בית שמש ושאר האזורים למוגבלים, נקט משרד הבריאות, ביחד עם הגורמים בשטח ובשיתוף עם הרשות המקומית, צעדים שונים לשם צמצום התחלואה על ידי הסברה, אכיפה ופינוי חולים ככל הניתן. 
למרות זאת, לטענת משרד הבריאות "נראה שצעדים אלה אינם מספיקים לצורך צמצום התפשטות המחלה באזורים אלה ויש צורך בהכרזה כאזור מוגבל הכולל את כלל ההגבלות האפשריות. ההמלצה היא לנקוט בהגבלות הנ"ל בנוסף להמשך המאמץ האכפתי, ההסברתי ולפינוי חולים וחייבים בבידוד ככל הניתן, וכן אמצעים נוספים בשיתוף עם הרשות וגורמים נוספים".

במשרד הבריאות ביקשו בתחילה להטיל את הסגר על הערים השונות כבר בשעות הבוקר, אך לאחר פעילות והתחשבות בכך שמדובר בערב שבת הוא יחל היום בשעה 13:00 בצהריים. 

סגן ראש העיר ישעיהו ארנרייך מסר קודם ההחלטה הסופית, כי הם מנהלים מאבק מול משרד הבריאות והגופים הרלוונטיים למנוע את הסגר ולדאוג לרווחת התושבים ככל הניתן. "הוכח כבר בעבר כי הסגר אינו תורם לעצירת ההתפשטות, אלא נדרש אך ורק פינוי המאומתים מהעיר והמשך עמידה בכללי הזהירות", כתב.

יו"ר ועדת תו"ב חבר מועצת העיר שמעון גולדברג כתב קודם ההחלטה: "שרי ממשלת ישראל, לפני שאתם מרימים את היד בעד סגר, תקלטו: בגלל היד הקלה על ההדק אנשים איבדו אמון. קהילות שלמות נמנעות מללכת להיבדק, במכוון, כדי שלא יסגרו להם את השכונות. הדבר הזה יעלה בחיים של אנשים. יש כעס, חוסר אמון, בוז וסלידה מהבשורות היוצאות מירושלים, גם בקהילות המיינסטרים".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.