מבחן בוזגלו: היענות נציגי הציבור

מערכת "מהדריניוז"
ט' תמוז ה'תשע"ט 12/07/19
כתב אתר החדשות "אקטואליק" יהודה וייס ערך תחקיר בו הוא הפנה פנייה אנונימית לכל חברי מועצת העיר בית שמש החרדים ולראשי הסיעות הציוניות. מי שענה, מי שהתעלם, ומי שסינן.
ישיבת מליאת מועצת העיר
ישיבת מליאת מועצת העיר

"רוני אלחרר" הואאדם פשוט, מוכר בחנות חליפות  בבית שמש כמובן, עיר מגורי. אלחרר  לפי הספר מרוויח מעל הסכום המינימלי שמקנה לו הנחה בארנונה, אולם יש לו ילד, ובית, ומשכנתא, והוא מתקשה לגמור את החודש ומבקש מהחברים בעירייה הנחה בארנונה.

את הפנייה הפנה כתב אקטואליק לכל חברי מועצת העיר החרדים. וכן – לראשת העיר עליזה בלוך, ולעוד שני חברי מועצה שאינם חרדים, שלום אדרי ורינה הולנדר לטענתם כדי לקבל אינדיקציה אלו מול אלו, בשל כך שמדובר בעיר מעורבת חרדים-חילונים, בכדי שנוכל גם להשוות את ההבדלים בינם לבין החברים החרדים.

הפנייה נשלחה במייל ביום חמישי כותב סגל ב"אקטואליק" לפני כשלושה שבועות  בשעה 11:10 בצהריים, לכתובות המייל של חברי המועצה שמופיעות באתר העירייה. כך, ראשון הפונים היה חבר המועצה יגאל חדד (ש"ס), שצלצל אלינו דקות אחדות לאחר הפנייה, בשעה 11:26, ושוחח איתנו במשך מספר דקות כשהוא מציע כמה פתרונות ישימים וטובים לבעיה אליה נקלענו. כל הכבוד!

בשעה 11:34 כתב לנו מייל איציק אלמליח (ש"ס): "רוני שלום וברכה, הייתי שמח לעזור לך להשיג הנחה אבל גובה ההכנסה לקבלת הנחה של 20% ל 3 נפשות הוא 9210 ש"ח ואתה משתכר בסך 10800 ש"ח לא שייך לעזור בזה", והשאיר את הסלולרי שלו.

אחריו, בשעה 12:21, ענתה לנו חברת המועצה רינה הולנדר (הבית היהודי), שכתבה: "שלום רוני, האם פנית לועדת ערר או ועדת הנחות בארנונה? אם כן, והם לא עזרו לך, אולי תנסה לפנות לישראל סילברסטיין חבר מועצה ממונה על הארנונה. בהצלחה! רינה".

בשעה 13:04 חזר אלינו חבר המועצה הממונה על הארנונה, ישראל סילברסטיין (דגל התורה), וכתב לנו: "לצערי אין הרבה מה לעשות. אם יש הוצאות חריגות (רפואיות וכד'… ) ניתן להגיש בקשה לוועדת חריגים וכמובן לצרף אסמכתאות". באופן מוזר למדי, סילברסטיין חזר אלינו שוב ביום שני האחרון, לאחר פרסום התחקירים בשבועות שעברו (…), וכתב: "זכאות להנחה בארנונה נקבעת על פי טבלת הכנסות. את ההכנסות בודקים לפי 3 חודשים האחרונים של 2018 או לפי 106 של 2018. אם יש לך שאלות נוספות אשמח לענות".

יחיאל גבריאלוב, עוזרו של חבר המועצה ישעיה ארנרייך (אגו"י), השיב לנו ב-13:45: "שלום רב,  1. טבלת הנחות בארנונה נקבעת ע"י משרד הפנים, ואין לנו אפשרות לשנותה. 2. במידה ויש לכם הוצאה חריגה מעבר לתשלום משכנתא (כלכלית/רפואית וכדו') ניתן להגיש בקשה לוועדת חריגים באגף הגבייה של העירייה, (קניון נעימי, קומה 2) ולצרף אסמכתאות לכך בצירוף דפי בנק וריכוז יתרות. 3. בכל מקרה, נמליץ לשלם את חיובי הארנונה על מנת להימנע מעוגמת נפש שיגרמו ע"י עיקולים בחשבונות הבנק. בהצלחה רבה".

שלמה ברילנט (דגל התורה), חזר אלינו ב-14:21, וכתב בקיצור נמרץ: "לצערי כללי משרד הפנים לא מאפשרים".

בשעה 16:18 השיב לנו חבר המועצה שמעון גולדברג (אגו"י), שכתב לנו: "רוני שלום, אכן בהתאם לצו הארנונה אינכם זכאים להנחה לפי מבחן הכנסה, אך ככל שיש לדעתכם הצדקה מיוחדת להנחה אני מציע שתגישו בקשה לועדת ההנחות עם אסמכתאות מתאימות".

כמה ימים לאחר הפנייה, ביום שלישי ה-23 ביוני, בשעה 15:52, כתב לנו חבר המועצה ישעיה וייסמן (ג'): "אני מאוד רוצה לעזור לך, אבל מה לעשות ועל פי החוק אינך זכאי להנחה".

המפתיע ביותר, היה חבר המועצה שלום אדרי (הליכוד), שמזכירתו צלצלה אלינו אמנם שבוע לאחר הפנייה, ביום חמישי ה-25 ליוני, אבל ביקשה לקבוע לנו פגישה בלשכתו של אדרי, שיפגוש אותנו אישית ויראה כיצד לסייע לנו.

חברי המועצה שפנינו אליהם ולא השיבו כלל לא במייל ולא בטלפון: הם, אברהם פרנקל, שמוליק גרינברג, חיים יהודה זמורה, ישראל רמתי ומלאכי כי טוב וראש העיר ד"ר עליזה בלוך

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.