מבית שמש יצאה הבשורה

יהונתן מאיר
א' סיון ה'תשע"ט 04/06/19
אמש בתום קורס הכשרה מורחב לרבני קהילות הגאון הרב אלימלך קורנפלד והגאון הרב אלחנן פרץ, בירכו את הרבנים המשתתפים בהכשרה מיוחדת להתמודדות ולמיגור עבירות חמורות ופוגעניות בתוך הקהילה
הקורס. מתוך אתר "בחדרי חרדים"
הקורס. מתוך אתר "בחדרי חרדים"

הבוקר פורסם באתר החדשות החרדי "בחדרי חרדים" כי על מנת להעניק כלים להתמודדות מיטבית עם בעיות במשפחה ובקהילה, והגברת המוגנות בחברה החרדית על ידי אנשי הקהילה - החליטו במשרד לביטחון הפנים על הכשרה מיוחדת של רבני קהילות, כאשר הרבנים נחשבים למורי דרך. המיזם פתח צוהר עבור אנשי הקהילה, מבוגרים וילדים כאחד, למחר טוב יותר וחיים בטוחים יותר.

מניעה וטיפול התנהגויות סיכוניות בתוך המשפחה הוא אחד היעדים המרכזיים שהוצבו לרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול על ידי המשרד לביטחון הפנים. בהתאם לכך, החלה הרשות בתכנית ייעודית דרך הרשויות המקומיות ברחבי הארץ המותאמת לפלחי האוכלוסייה השונים ולמגזרים המגוונים הקיימים במדינת ישראל.

הכשרת הרבנים הראשונה החלה בשנת 2018 עם ברכתם של הרבנים הרב אלימלך קורנפלד והרב אלחנן פרץ, שבירכו את הרבנים המשתתפים בהכשרה והודו להם על עשייתם המרובה ותרומתם לקהילה. מדובר בהכשרה של שישה מפגשים בהם השתתפו 30 רבני קהילות מהזרמים השונים: ליטאים, ספרדים וחסידים.

יצוין כי שלושים הרבנים שעברו את ההכשרה הנם רבני קהילות, להם קשר אישי עם תושבי אזור המגורים שלהם. מעבר להענקת כלים לרבנים לטובת התמודדות עם אתגרים של אלימות במשפחה, נועדה התכנית להתמודדות עם התופעה הרווחת בחברה החרדית של תת דיווח, דבר שבשנים האחרונות הולך ודועך, כפי שניתן לקרוא בשלל הכתבות כאן באתר.

יודגש כי לא מדובר בהכשרה של רבני ערים או רבני קהילות גדולות שזמנם לא בידם והגישה אליהם מוגבלת למקרים גדולים ודחופים, אלא דווקא ברבני בתי כנסת וקהילות קטנות - שיוכלו לטפל במקרים כמו שצריך.

בנוסף, מעניקה התכנית כלים לאיתור וזיהוי של בני נוער המתמודדים עם מצבי סיכון, זיהוי גורמי הסיכון הקיימים בקהילה, היכרות עם חובת הדיווח והכרת גורמים מקצועיים ברשות המקומית שאליהם ניתן לפנות בעת הצורך. ההכשרה מתבצעת על ידי "מכון מדת" שהינו קול תורני מקצועי לחיים הציבוריים בישראל לאורה של תורה. את השיעור הראשון, העביר הרב אשר מלמד, רב בדימוס של משטרת מחוז מרכז.

בסקר שביעות רצון שבוצע על ידי הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול בקרב רבנים שהשתתפו בתכנית ההכשרה הייחודית, נמצא כי הסדנה עלתה על ציפיות המשתתפים והיוותה עבורם הזדמנות פז לקבלת ידע ועולם מושגים מקצועי ולרכישת כלים ומיומנויות אשר ילוו אותם לאורך כל הדרך בתפקידם כמשכיני שלום במסגרת המשפחתית.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.